Agios Nicolaos

Agios Nikolaos to położone we wschodniej części Krety miasteczko. Już w starożytności było ważnym ośrodkiem i służyło jako port dla położonego w głębi lądu miasta-państwa Lato. Dziś jest to bardzo ładny, turystyczny kurorcik z portem i mnóstwem tawern, sklepików i kafejek. W centrum znajduje się, powstałe prawdopodobnie na skutek trzęsienia ziemi, Jezioro Voulismeni co znaczy „Bezdenne”. Nazywane jet tak ze względu na jego dużą głębokość. Wokół zacumowane są kolorowe łódki, tak samo jak nad zatoką Mirabella, jest tam mnóstwo kafejek i tawern.

Będąc w Agios Nicolaos warto wybrać się w krótki rejs na wyspę Spinalonga.

Spinalonga

Wyspa słynie z tego, że w latach 1903-1957 była kolonią trędowatych – ostatnim leprozorium w Europie. Ponadto znajduje się tam potężna, wybudowana przez Wenecjan forteca, która jako ostatnia twierdza wenecka na Krecie, dopiero w 1715 roku poddała się Turkom. Stało się to czterdzieści lat po tym jak Turcy zajęli wszystkie inne części wyspy. 

Rejsy na Spinalogę odbywają się  z Agios Nicolaos, Elundy lub Plaka Marina. Z Eloundy podróż zajmuje ok. 30min, z Plaki 15min. Łódki wypływają co pół godziny. My popłynęliśmy z Plaki. Dojazd do niej (15km, ok. 25min) z Agios Nikolaos dawał dodatkowe możliwości podziwiania przecudnych panoram zatoki Marbella, samego Agios i innych.

Sam rejs był fantastyczny. Mała łódeczka zabiera kilka, kilkanaście osób. Na miejscu można pobłąkać się po uliczkach dawnego miasta trędowatych. Nasz czteroletni syn, zafascynowany legendą o Minotaurze, postanowił szukać go po całej Krecie. Zarządził więc mimo upału wymarsz na szczyt góry 😉. Wędrówka okazała się bardzo przyjemna, ale trzeba pamiętać że byliśmy tam w początkach maja. Nasz dzielny przewodnik prowadził nas najpierw po kamiennych schodach,  potem po spieczonych, porosłych bujną trawą ścieżkach. Na szczycie czekała nagroda – zapierający dech w piersiach widok na morze i zatokę. Z góry widzieliśmy też wszystkich pozostałych wycieczkowiczów, którzy w cieniu pozostałości weneckiej twierdzy oczekiwali na rejs powrotny 😊.

 

Całość naszej wycieczki na Kretę i pozostałe atrakcje wyspy opisane są tutaj: Kreta – wschodnia część wyspy

Wszystkie wpisy o Grecji znajdziesz tutaj: GRECJA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊