Małopolskie

Aktywny city break w województwie małopolskim

trasa górnicza w kopalni soli wieliczka
napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Województwo małopolskie to region, który zachwyca swoją różnorodnością i bogactwem atrakcji. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną spędzić czas aktywnie, odkrywając piękno przyrody, historyczne miasta, urokliwe miasteczka i inne niezwykłe zakątki świata. 

Bez względu na porę roku, Małopolska oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób pełen wrażeń i niezapomnianych doświadczeń. W tym artykule poznasz kilka propozycji na aktywny city break.

Kraków

Kraków – perła dziedzictwa narodowego, dawna stolica, siedziba, miasto koronacyjne i nekropolia królów. Miasto, gdzie na każdym kroku czuć powiew historii, a sztuka i architektura wyzierają zza każdego rogu. Wygodne połączenia kolejowe czynią Kraków idealną destynacją na mały city break.

Sercem historycznego Krakowa jest Stare Miasto z największym placem targowym średniowiecznej Europy, Sukiennicami, Kościołem Mariackim i całą plątaniną uliczek wypełnionych dziś po brzegi knajpkami, ogródkami piwnymi i kawiarniami. Nad Starym Miastem, nad Wisłą, w zasadzie nad całym Krakowem góruje oczywiście Wzgórze Wawelskie. Tu miał mieć siedzibę legendarny król Krak, tu grasował smok, tu wreszcie siedzibę mieli królowie i biskupi. Kazimierz – dawna dzielnica żydowska urzeka dziś plątaniną uliczek, nastrojowymi kamienicami, ogródkami kawiarnianymi. Nowa Huta zaś przyciąga surrealistyczną architekturą socrealizmu. A panorama miasta o zachodzie słońca widziana z Kopca Krakusa (Kraka) nie ma sobie równych.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, to prawdziwa perełka Małopolski. Park zachwyca malowniczymi krajobrazami, wąwozami, jaskiniami i formacjami skalnymi, takimi jak słynna Maczuga Herkulesa. To doskonałe miejsce na piesze wędrówki, podczas których można podziwiać niezwykłą różnorodność flory i fauny. Park oferuje liczne szlaki turystyczne, w tym popularną trasę Doliną Prądnika. Prowadzi ona przez serce Parku, pozwalając na odkrycie jego najpiękniejszych zakątków. Warto również odwiedzić Zamek w Pieskowej Skale oraz Jaskinię Łokietka, które są jednymi z głównych atrakcji tego urokliwego miejsca.

Tatry i Zakopane

Położone u stóp Tatr Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. To mekka dla miłośników górskich wędrówek i narciarstwa. W Tatrach znajdziemy liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, które zachwycają zarówno początkujących, jak i doświadczonych turystów. Jednym z najbardziej znanych szlaków jest trasa nad Morskie Oko – największe i najpiękniejsze tatrzańskie jezioro. Ci, którzy szukają większych wyzwań, mogą wybrać wędrówki na Rysy – najwyższy szczyt Polski, czy też Orlą Perć – uznawaną za najtrudniejszy szlak w Tatrach. A samo Zakopane? To urokliwe Krupówki, regionalna kuchnia oraz wyjątkowa atmosfera góralskiego miasta, które przyciąga turystów przez cały rok.

Kopalnia Soli „Wieliczka” – Trasa Górnicza

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Małopolsce! To również miejsce o wyjątkowym znaczeniu, które zostało docenione na całym świecie. Jej niezwykła wartość historyczna, kulturowa i przyrodnicza sprawiła, że w 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla unikalność kopalni, która od wieków fascynuje turystów swoją bogatą historią, majestatycznymi podziemnymi komorami i niezwykłymi rzeźbami solnymi. Będąc jednym z najważniejszych zabytków Polski, Kopalnia Soli „Wieliczka” przyciąga miliony odwiedzających, którzy pragną zobaczyć na własne oczy to niepowtarzalne podziemne królestwo soli.

Oferta Wieliczki obejmuje wiele tras zwiedzania. Niesamowicie ciekawą jest Trasa Górnicza.

Trasa Górnicza to wyjątkowa atrakcja, która pozwala poczuć się jak prawdziwy górnik. Ta trasa prowadzi przez surowe i tajemnicze komory solne, wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis.

Podczas tej emocjonującej wyprawy, trwającej około 3 godzin, turyści zamieniają się w śleprów – adeptów podziemnego fachu, i wędrują przez podziemny labirynt o długości 1,9 km na głębokości 101 metrów. W trakcie wyprawy uczestnicy wykonują praktyczne górnicze zadania, takie jak poszukiwanie soli, badanie atmosfery kopalnianej oraz odnalezienie właściwej trasy pod ziemią. Poznają także pracę dawnych górniczych zawodów, takich jak metaniarz czy cieśla górniczy. Ta multisensoryczna przygoda dostarcza zastrzyku adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Temperatura pod ziemią wynosi średnio 15ºC, co zapewnia komfort podczas całej ekspedycji.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x