Atrakcje, pomysły, ciekawostki

Baseny termalne – relaks i odchudzanie

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Szukasz skutecznego i przyjemnego sposobu na odchudzanie? Wypróbuj baseny termalne!

Badania przeprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Główny Urząd Statystyczny nie napawają optymizmem. Wynika z nich, że już co drugi dorosły Polak waży za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jedna na cztery osoby choruje na otyłość. To skutek złej diety, siedzącego trybu życia i niedostatecznej aktywności fizycznej. Jeśli masz podobny problem i chcesz zrzucić zbędne kilogramy, to poza zmianą diety warto również wypróbować skuteczne, a przy tym bardzo przyjemne metody odchudzania.

Co mają do tego baseny termalne? Już to wyjaśniamy.

Cenne właściwości wody termalnej

Woda termalna jest pozyskiwana z głębokich pokładów ziemi, gdzie naturalnie podgrzewa ją magma. Dlatego nawet po wydobyciu na powierzchnię ma temperaturę grubo przekraczającą 60 stopni Celsjusza i musi być schładzana, aby można było się w niej bezpiecznie i komfortowo kąpać.

Doskonałe właściwości zdrowotne wody termalnej były znane już w starożytności. Dziś wiemy o niej wszystko – m.in. w zakresie jej składu. Taka woda jest skarbnicą bezcennych składników mineralnych. Z punktu widzenia osób chcących schudnąć szczególnie ważne jest to, że kąpiele termalne – co jednoznacznie potwierdziły badania – przyspieszają metabolizm, czyli usprawniają przemianę materii.

W efekcie regularne zażywanie kąpieli w basenach termalnych może ułatwić zrzucenie zbędnych kilogramów, wspomóc walkę z otyłością i zwiększyć skuteczność diety oraz ćwiczeń fizycznych. To doskonałe uzupełnienie treningu redukcyjnego.

To warto wiedzieć

Kąpiele termalne stanowią zalecaną formę aktywności dla osób starszych, u których spowolnienie metabolizmu jest podstawową przyczyną przybierania na wadze i czynnikiem ryzyka otyłości.

Ciekawy eksperyment

O tym, że woda termalna może mieć właściwości odchudzające, dyskutowano już od dawna. Brakowało natomiast badań, które mogłyby to potwierdzić lub temu zaprzeczyć. Tematem zajął się jeden z naukowców, dr Steve Faulkner z Loughborough University w Wielkiej Brytanii.

W eksperymencie wzięło udział kilkanaście osób, które najpierw spędziły godzinę w wodzie termalnej o temperaturze 40 stopni Celsjusza, a następnie również przez godzinę biegały. Okazało się, że obie formy aktywności generują zbliżony wydatek energetyczny. Osoby o masie ciała 70 kilogramów w obu przypadkach „spaliły” około 700 kilokalorii.

Stąd wniosek, że kąpiele termalne mogą być bardzo efektywnym zamiennikiem dla standardowego treningu i wspomóc redukcję masy ciała. Jest to szczególnie cenna właściwość wody termalnej dla osób, które z różnych powodów nie mogą uprawiać sportu, na przykład są schorowane, mają ograniczenia ruchowe, są po kontuzjach czy cierpią na otyłość.

Jak zwiększyć efektywność kąpieli termalnych i chudnąć jeszcze szybciej?

Oczywiście trudno byłoby liczyć na to, że same leniwe kąpiele w wodzie termalnej załatwią sprawę i pozwolą w krótkim czasie zredukować masę ciała – zwłaszcza u osób ze znaczną nadwagą czy tym bardziej z otyłością. Ponadto większość z nas nie ma możliwości regularnego korzystania z basenów termalnych, które są zlokalizowane tylko w niektórych regionach Polski, przede wszystkim na Podhalu.

Dlatego już wybierając się na termy, również w celach odchudzających, warto zmobilizować się do nieco większego wysiłku. Podstawą jest pływanie w wodzie termalnej. To bezpieczna forma aktywności fizycznej, angażująca wszystkie partie mięśniowe, zalecana również osobom mającym problemy z kręgosłupem i stawami.

To warto wiedzieć

30-minutowy trening pływacki w wodzie termalnej pozwala „spalić” od około 300 do nawet 450 kilokalorii. Dwukrotnie więcej niż jazda na rowerze!

Znakomitą formą aktywności w wodzie termalnej jest również aquaaerobik. To propozycja skierowana do wszystkich, w tym do osób mających duże zaległości treningowe, seniorów, kobiet w ciąży czy osób ze znaczną nadwagą. Tempo zajęć jest dobierane do możliwości uczestników, a nad wszystkim czuwa doświadczony instruktor.

Zajęcia z aquaaerobiku pozwalają „spalić” nawet około 500 kilokalorii w ciągu 45-minutowego treningu. Szacuje się, że jedna minuta takiej aktywności w wodzie odpowiada około 5 minutom ćwiczeń na lądzie.

Więcej o aktywnym odchudzaniu w wodzie termalnej przeczytasz w artykule na stronie Termy Bukovina 

Które termy wybrać na początek?

Dobry typ to Termy BUKOVINA

Jeśli chce się spróbować aktywności fizycznej w wodzie termalnej i przekonać się, czy rzeczywiście takie kąpiele będą mieć pozytywny wpływ na plan dietetyczny, to przede wszystkim trzeba postawić na termy zasilane najwyższej jakości wodą.

Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli jeden z najnowocześniejszych i najlepiej ocenianych kompleksów termalnych w naszej części Europy. Termy oferują zajęcia z aquaaerobiku, dostęp do kilkudziesięciu basenów (w tym pływackiego), zjeżdżalni i licznych atrakcji dla najmłodszych. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x