Boreczno

Boreczno to wieś lokowana w 1311 roku na prawie chełmińskim przez jednego z komturów krzyżackich. W 1470 wielki mistrz zapisał ją wraz z Mózgowem, dworem w Śliwie i folwarkiem w Karnitach dowódcy wojsk zaciężnych Hanuszowi Krasnodębskiemu, który przybrał nazwisko Schöneich.

Boreczno było naszym celem rowerowej wycieczki z Karnit gdyż stoi tam przepiękny gotycki kościół z XIV wieku. Kościół ten jest bohaterem w dwóch książkach Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Występuje zarówno w „Kapitanie Nemo” jak i w „Złotej Rękawicy”. To tu Pan Samochodzik doznał olśnienia patrząc na kamienną płytę nagrobną Hansa von Schöneicha i jego kamienną rękawicę.

W Borecznie jest też sklepik – piwo, lody, woda, jakieś soczki, chleb, wafelki, parę puszek, parę pęt kiełbasy… Nie ma żadnej restauracji ani choćby baru. Trochę zgłodniawszy posililiśmy się więc ciasteczkami i piwem na ławeczce pod sklepem ustawionej pod pięknie kwitnącą magnolią 😊.

 

W Borecznie byliśmy podczas podczas tegorocznej majówki – maj 2018.  Pełny jej opis znajdziesz tutaj:

Zamki Krzyżackie i śladami Pana Samochodzika nad Jezioro Jeziorak

(maj 2018)

Wszystkie posty o Warmii i Mazurach znajdziesz tutaj:  WARMIA i MAZURY – atrakcje regionu

Wszystkie posty o Pomorzu znajdziesz tutaj: Pomorze – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊