Lubelskie

Chełmskie Podziemia Kredowe

Chełmskie Podziemia Kredowe
napisany przez Agata

Lubelskie na weekend

To wijący się pod miastem labirynt kredowych korytarzy, który można zwiedzać.

 

Trochę historii

Mieszkańcy okolicy zaczęli drążyć podziemne korytarze już w XIII wieku. Wtedy służyły jako kryjówka w razie napaści wrogów, od XVI stulecia zaczęto wydobywać z nich kredę. I tak działano w zasadzie do początków XX wieku. A warstwa kredy jest tu głęboka, bo sięga aż 500-800 metrów! To pozostałości po sprasowanych pod wpływem ciśnienia wody (w okresie kredy było tu morze) pancerzykach pewnego rodzaju mikroskopijnych organizmów morskich.

Wydobywana kreda, służąca za materiał budowlany, wchodząca w skład farb, leków i kosmetyków, okazała się na tyle cennym surowcem, że właściwie pod każdą miejską kamienicą był jakiś tunel. Z czasem wkopywano się głębiej i głębiej. Labirynt korytarzy rozrastał się tworząc siatkę na różnych poziomach. W sumie powstało od 40 do 60 km takich tuneli. Ale tak naprawdę to nikt nie wie ile, gdyż powstawały one niejako „prywatnie”, bez żadnego planu i nadzoru. Część z nich się zapadła, co jakiś czas odkrywane są nowe, nieznane wcześniej wyrobiska.

Po II wojnie światowej wejścia do tuneli zamurowano. Niemniej jednak w latach 60. XX wieku w Chełmie zapadła się ulica i odsłoniła kredowy korytarz. Wtedy zaczęto poważnie myśleć o zabezpieczeniach. Część korytarzy zasypano, część wzmocniono cementem. Fragment zaś dostosowano do celów turystycznych.

 W 1994 roku Chełmskie Podziemia Kredowe zostały wpisane do rejestru zabytków jako unikatowa pozostałość górnictwa kredowego. 

 

Zwiedzanie kredowych podziemi

Źródło: Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej

Do zwiedzania udostępniona jest trasa licząca ok. 2 km. Zwiedzanie odbywa się o wyznaczonych godzinach z przewodnikiem i trwa ok. 1h. Przewodnik w atrakcyjny sposób opowiada o historii Chełma i kopalni. Dowiemy się np. dlaczego w herbie miasta widnieje biały niedźwiedź na tle trzech dębów. Jest także spotkanie z opiekunem chełmskich podziemi kredowych Duchem Bieluchem.

W podziemiach przez cały rok utrzymuje się stała temperatura 9°C i wilgotność na poziomie 70–80%. Na początek trzeba zejść ok. 90 schodków, następnie przechodzi się przez trzy poziomy korytarzy biegnące pod ulicami Chełma, na koniec 80 schodków w górę.

Wejście do podziemi znajduje się przy ul. Lubelskiej 55a.

Godziny wejść oraz cennik: TUTAJ 

Warto zrobić rezerwację, gdyż nawet poza sezonem jest sporo chętnych na zwiedzanie 😉. Po odbiór rezerwacji trzeba zgłosić się 15min. przed wejściem.

 

Nasze wrażenia

Miejsce nietuzinkowe, ciekawie pokazane i opowiedziane. Może nie jest to rarytas na światową czy europejską skalę, ale na pewno unikatowe miejsce w Polsce, warte zobaczenia.

 

Więcej o atrakcjach Chełma TUTAJ

Wszystkie posty z województwa lubelskiego znajdziesz tutaj: Lubelszczyzna – atrakcje regionu

 

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x