Chenonceau

Ten XVI-wieczny, stojący na rzece Cher zamek – most często nazywany jest Zamkiem Dam. Chodzi mianowicie o Katherine Briçonnet, Dianę de Poitiers, królowe Katarzynę Medycejską i Ludwikę Lotaryńską oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze. Te sześć kobiet mieszkały tu, stąd rządziły, tu przeżywały swoje najburzliwsze historie miłosne i wielkie żałoby. Akcja powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i Fantomas rozgrywa się właśnie w „Zamku Sześciu Dam”. I choć rzeczywistość i zagadka są wytworem wyobraźni autora i fikcją literacką, to opis wnętrz oraz historii zamku jak najbardziej zgadza się z rzeczywistością.

Początki Chenonceau sięgają XIII wieku. Wówczas znajdowała się tu forteca i warowny młyn. Na początku XVI stulecia posiadłość zakupił wysoki urzędnik na dworze królewskim, Thomas Bohier i rozpoczął przebudowę. Największy rozkwit zamek zawdzięcza jednak Katarzynie Medycejskiej, która organizowała w nim liczne bale i huczne zabawy. To właśnie pod jednym dachem Chenonceau przez pewien okres mieszkały królowa i kochanka jej męża Henryka II – Diana de Poitiers. Po śmierci Henryka Katarzyna ukarała byłą już faworytę wyrzucając ją do skromniejszego Chaumont.

Na początku XX wieku Chenonceau nabył właściciel fabryki czekolady Henri Menier. W rękach tej rodziny pozostaje on do dziś, ale jest udostępniony dla zwiedzających.

Dookoła mamy przepiękne ogrody, labirynty krzewów, gazony pełne kwiatów. W sezonie letnim po rzece można przepłynąć się kajakiem lub statkiem. https://www.chenonceau.com/

 

Inne Zamki nad Loarą zwiedzone przez nas podczas wiosennego, weekendowego pobytuZamki nad Loarą

Wszystkie wpisy o Francji znajdziesz tutaj: FRANCJA – kraj zapachu perfum i smaku wina

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊