Atrakcje, pomysły, ciekawostki

Biura pielgrzymkowe – o co chodzi?

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Może taka forma wyjazdu kogoś zainteresuje? 

Co oferuje biuro pielgrzymkowe?

Biura pielgrzymkowe „wyrosły” z klasycznych biur turystycznych. Oferują one szeroki zakres usług turystycznych takich jak zwiedzanie miast, wakacje z dziećmi, wycieczki po kraju czy za granicę. Biura zajmują się organizacją wyjazdów, rezerwując dla klienta hotel, bilety lotnicze oraz inne atrakcje np. zwiedzanie z przewodnikiem.

Co to jest biuro pielgrzymkowe

Biuro pielgrzymkowe to firma specjalizująca się w organizacji pielgrzymek, czyli wycieczek o charakterze religijnym, które odbywają się zwykle do miejsc świętych. Specjalizują się w organizacji wyjazdów dla pielgrzymów, zapewniając im transport (zazwyczaj autokarem), noclegi w hotelach bądź schroniskach, przewodnictwo po miejscach kultu, a nawet opiekę duszpasterską. Zależnie od biura są oferowane różne środki transportu i miejsca pielgrzymek. Można tu wyróżnić podróże po kraju i wycieczki za granicę na przykład do Rzymu, Fatimy czy Jerozolimy. Warto podkreślić, że na taki wyjazd mogą się zdecydować nie tylko osoby religijne czy wyjątkowo uduchowione. Oferty biur pielgrzymkowych są kierowane do wszystkich, także ludzi poszukujących, a nawet niewierzących.

Najlepsze destynacje pielgrzymkowe – wycieczki za granicę

Pielgrzymki to dla wielu osób bardzo ważny element życia duchowego. Wiele osób pragnie odwiedzić miejsca, które są związane z ważnymi wydarzeniami i postaciami religijnymi. Dlatego też oferta biur pielgrzymkowych jest bardzo szeroka. 

Jednym z popularnych miejsc pielgrzymkowych jest Lourdes we Francji. Miasto uważne jest za jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. W 1858 roku doszło tam do objawień Matki Bożej. Dziś grota, w której wydarzył się cud, uważana jest za miejsce uzdrowień (Grota Objawień). Ponadto w samej okolicy z czasem powstało wiele urokliwych kościołów i kaplic.

Podobnym miejscem, które stale pojawia się w ofercie biur pielgrzymkowych, jest oczywiście Fatima, gdzie również doszło do cudów i objawień. Dziś w ich miejscu stoi Bazylika Matki Bożej Różańcowej, Kaplica Objawień, katedra i muzeum. Miejsce to jest też związane z Janem Pawłem II, który powierzył swoje życie Matce Boskiej Fatimskiej. Dlatego właśnie Fatimę tłumnie odwiedzają Polacy.

Rzym to święte i wieczne miasto, które co roku odwiedzają setki milionów turystów. W samym mieście aż roi się od kościołów i związanych z chrześcijaństwem zabytków, a zwieńczeniem takiej pielgrzymki może stać się odwiedzenie Watykanu i uczestnictwo w mszy odprawianej przez Ojca Świętego. Rzym to także miejsce powiązane z życiem i działalnością takich świętych jak św. Franciszek z Asyżu czy św. Katarzyna ze Sieny. Rzym to takie miasto, do którego z pewnością warto się wybrać przynajmniej raz w życiu.

Jerozolima jest jednym z największych miast pielgrzymkowych na świecie. Metropolia jest nazywana Świętym Miastem Trzech Religii. To właśnie tam ukrzyżowano Jezusa, a Mahomet chronił się w tym mieście. Wycieczka do Jerozolimy z biura pielgrzymkowego to gwarancja intensywnych doświadczeń duchowych, poznania kultury i możliwość stąpania po ulicach, po których niegdyś kroczył sam Zbawiciel.

Pielgrzymki po Polsce – odwiedź święte miejsca naszego kraju

Pielgrzymki po Polsce zwykle są związane głównie z katolicyzmem. Czasem odbywają się niezależnie, ale w większości są powiązane ze świętami kościelnymi, czy jubileuszami. Pielgrzymi zwykle odwiedzają kościoły, klasztory i sanktuaria. Niektóre wycieczki są pielgrzymkami pieszymi.

Najczęściej odwiedzanym świętym miejscem w naszym kraju jest Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. To maryjne sanktuarium przyciąga setki tysięcy pątników z Polski i zagranicy, a najważniejszym punktem pielgrzymki jest modlitwa przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W okolicy znajduje się także Muzeum Jasnogórskie, które również warto zwiedzić.

Do innych miejsc tego typu należą Kalwaria Zebrzydowska, gdzie znajduje się piękny i ogromny kompleks kalwaryjny. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu to miejsce, w którym niegdyś doszło do objawień. Nie wolno zapominać też o Krakowie czy Wadowicach – te dwa miasta wiążą się z kultem Jana Pawła II, a podróże właśnie tam są często oferowane przez biura pielgrzymkowe.

Jak przygotować się zarówno do pielgrzymki w kraju, jak i do wyjazdu za granicę?

Pielgrzymka to wyjątkowe wydarzenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, czy planujemy wyjazd do jednego z miejsc w Polsce, czy wycieczkę za granicę, warto upewnić się, że zarówno podróż, jak i pobyt przebiegną bezproblemowo. Dlatego zaleca się, by przed wyjazdem sprawdzić biuro pielgrzymkowe, a także zadbać o wszystkie szczegóły, w tym dokumenty np. paszport. Oprócz tego dobrze jest rozplanować i oszacować budżet, jakiego potrzebujemy na wyjazd, a ostatecznie – przygotować się duchowo na to doświadczenie.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x