ZAMEK CZORSZTYN

Zamek w Czorsztynie

Na drugim brzegu jeziora leży wieś Czorsztyn i górujący nad nią gotycki zamek z XIV wieku. Murowaną budowlę wzniósł, zabiegając o bezpieczeństwo granicy z Węgrami, Kazimierz Wielki.

Położony przy ważnej drodze handlowej i dyplomatycznej pełnił rolę warowni, komory celnej, a później siedziby starostów. Kroniki wspominają przejazdy i pobyty nań monarchów. Wystarczy wspomnieć Kazimierza Wielkiego, Ludwika Węgierskiego, Władysława Jagiełłę, Władysława Warneńczyka… Według niektórych przekazów z końcem XIV bądź początkiem XV stulecia Czorsztyn przeszedł w ręce Zawiszy Czarnego herbu Sulima.

Kilka razy był oblegany. Około roku 1795 spłonął od uderzenia pioruna i w XIX stuleciu był już tylko malowniczą ruiną.

W latach 50. XX wieku podjęto prace zabezpieczające, a prace konserwatorskie rozpoczęto w 1992 roku. Od 1996 udostępniony jest do zwiedzania.

Zamek w Czorsztynie – jak każdy szanujący się zamek – ma oczywiście swoje legendy o ukrytych skarbach. Złoto i drogocenne kamienie mają być ponoć poukrywane przez zbójników w całych Pieninach. Część z tego skarbu znajduje się w czorsztyńskiej warowni. Byli rzecz jasna i śmiałkowie próbujący dobrać się do tego bogactwa, ale jak nie trudno się domyślić skończyli marnie, a skarbu nigdy nie odnaleziono….

 

Zwiedzanie ruin zamku: indywidualne, bez przewodnika (http://www.zamekwczorsztynie.pl/)

– 01.05 – 30.09 w godzinach 9:00 – 18:00

– 01.10 – 30.04 w godzinach 10:00 – 15:00 (oprócz poniedziałków)

(Nieczynne: 1 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia, Święta Wielkanocne)

Cennik (2019):

– 6 zł / os. bilet zwykły,

– 3 zł / os. bilet ulgowy

– dzieci do lat 7 – wolne od opłat.

My tym razem obeszliśmy się smakiem bo zajechaliśmy pod zamek w poniedziałek… Ale to i owo pamiętamy z poprzednich wizyt 😉.

 

Inne atrakcje Pienin oraz gdzie spać i gdzie zjeść znajdziesz we wpisie: Pieniny – weekend wśród legend…

(październik 2019)

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊