Mazowieckie Okolice Warszawy Puszcza Kampinoska

Do Starego Dębu

napisany przez Agata

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

Bory sosnowe, podmokłe łęgi i olsy a także wydmy. 3,7km ścieżki wiedzie przez jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów Kampinoskiego Parku Narodowego – Obszar Ochrony Ścisłej „Sieraków”.

(X 2022)

Ścieżka dydaktyczna „Do Starego Dębu”

Ścieżka dydaktyczna „Do Starego Dębu” wiedzie zachodnim skrajem Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków”. Zaczyna się ona w Dziekanowie Leśnym a kończy – jak sama nazwa wskazuje – przy Starym Dębie w Sierakowie. Chociaż większość szlaków edukacyjnych w Kampinosie to pętle, tutaj jest wyjątek. Ścieżka biegnie wzdłuż zielonego szlaku turystycznego i liczy 3,7km, na których rozlokowanych jest 12 tablic informacyjnych.

 Pod Starym Dębem

To miejsce kulminacyjne szlaku, polana zwana Pichlówką – od mieszkającego tam kiedyś strażnika Pichla. Dziś stoi na niej wiata piknikowa, którą otacza piękny starodrzew. To lipy drobnolistne i dęby szypułkowe – jesienią, ubrane w kolory, wyglądają zniewalająco. Wiek Starego Dębu ocenia się na około 200 lat.

Dęby w Puszczy Kampinoskiej

W Puszczy Kampinoskiej występują rodzime dęby szypułkowe, bezszypułkowe i pochodzące z Ameryki dęby czerwone. Stanowią one ok. 10% drzewostanu Puszczy. Są to drzewa długowieczne, żyją 300-400 lat, a szypułkowe nawet ponad 1000 lat! W Puszczy Kampinoskiej tak starych dębów nie ma, te najstarsze mają 200-300 lat.

Kiedy najlepiej się tam wybrać

O każdej porze roku! 😊

Niemniej jednak olsy, łęgi – tereny podmokłe – najlepiej prezentują się wiosną. Jesienią (zwłaszcza przy dzisiejszym niskim stanie wód gruntowych) miejsca te są wyschnięte lub prawie wyschnięte. Wtedy za to Puszcza przyciąga kolorami żółtych, brązowych i purpurowych liści. Latem za to w runie i podszycie znajdziemy kwitnące kwiaty, a zimą – gdy brak listowia – jest większa szansa wypatrzenia łosia.

Trzeba wziąć pod uwagę, że w okresie deszczy ścieżka może być częściowo zalana.

Jak najlepiej dojechać

Do „Starego Dębu” zaczyna się Dziekanowie Leśnymok. 20km od centrum Warszawy (S7 na Gdańsk). W Dziekanowie trzeba skręcić w lewo w ul. Marii Konopnickiej, która po ok. 1,5km kończy się pętlą autobusową (linia 150). Tam też znajduje się Szpital Dziecięcy. Jest parking, ale raczej dla pacjentów i odwiedzających. Parking leśny usytuowany jest 500 metrów wcześniej.

Opcje połączenia szlaków

Jeśli nie chcemy wracać tą samą drogą lub niecałe 4km to dla nas za mało – można połączyć ten spacer z następującymi szlakami. Najlepiej rowerem 😊.

Wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków”

To pętla ok. 15km po jednych z piękniejszych terenów Puszczy Kampinoskiej 🥰.

Malownicza grobla, po obu stronach której ciągną się dostępne tylko mieszkańcom Puszczy uroczyska… Piaszczyste, sosnowe lasy, wydmy i fantazyjne sosny kandelabrowe. Dokładny opis naszej wiosennej wycieczki znajdziecie TUTAJ 

Łużowa Góra

Może to troszkę i nie po drodze, ale za to ciekawie 😉. Taką pętlę właśnie wybraliśmy tym razem. Za Starym Dębem dojechaliśmy do Sierakowa i przejechawszy przez tę spokojną wieś odbiliśmy w las. Dojechawszy do niebieskiego Południowego Szlaku Krawędziowego udaliśmy się w kierunku Łużowej Góry. Startowaliśmy i kończyliśmy na parkingu leśnym w Dąbrowie, więc ścieżkę Do Starego Dębu tym razem „zrobiliśmy” jedynie połowicznie. Za to odwiedziliśmy Łużową Górę i zobaczyliśmy ją w jesiennej odsłonie. Tym razem nasza pętla to 13km. O szlakach wokół Łużowej Góry i Bagna Łuże pisałam TUTAJ 

 

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x