Dolina Biebrzy

Bagna biebrzańskie

– największy w Polsce zespół torfowisk i szeroko meandrująca Biebrza to miejsce niezwykłe.

Biebrzański Park Narodowy

– największy park narodowy w Polsce i jeden z największych w Europie, to ostoja ptactwa, królestwo łosia i wilka.

 

Nad Biebrzą żyje ponad 250 gatunków ptaków.  Tu cały rok jest ciekawie. Przez cały rok przyroda zatacza krąg i o każdej porze roku oferuje coś innego.

Wiosną, już na początku marca przylatują dzikie gęsi. Po nich pojawiają się klucze żurawi. Przybywają bociany i zagrożona wyginięciem malutka wodniczka. Z leśnych kryjówek wychodzą łosie. Na przełomie kwietnia i maja tokują bataliony.

Właśnie na to ostatnie widowisko chcieliśmy trafić tym razem jadąc nad Biebrzę.

Podczas tegorocznej długiej majówki postanowiliśmy zacząć od Białowieży – krainy żubra, a następie przedostać się nad Biebrzę – do krainy łosia. I choć majówka to niezbyt szczęśliwy termin – bo tłoczno i gwarno, a przyroda tego nie lubi – to przy odpowiednim rytmie dnia i doborze szlaków dało się uniknąć ludzi, spotkać zwierzęta, posłuchać ptaków… pobrodzić w samotności po biebrzańskim bagnie….

 

(maj 2017)

Więcej na ten temat oraz dokładną relację i wskazówki co, kiedy, jak i gdzie znajdziesz we wpisie: Biebrza – kraina łosia

Wszystkie posty o Podlasiu znajdziesz tutaj: Podlasie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊