USA

Dolina Śmierci – najgorętsze miejsce na Ziemi

Dolina Śmierci Kalifornia Zabriskie Point
napisany przez Agata

(USA, Kalifornia)

Dolina Śmierci – największy Park Narodowy w kontynentalnej części USA. Tu temperatury powyżej 40°C to przyjemny chłód. Często temperatura powietrza dochodzi do 50°C, a rozgrzanego piasku do 90°C. Panuje tu klimat zwrotnikowy, wybitnie suchy. To długa i wąska depresja, w której prawie w ogóle nie pada. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) określiła Dolinę Śmierci jako najgorętsze miejsce na Ziemi.

Oddycha się tu trudno, bo płuca nie lubią jak się do nich tłoczy tak suche i gorące powietrze. Tutaj nie chodzi się za wiele, raczej jeździ i wychodzi na „spacerki”. No i to pustkowie ciągnące się przez dziesiątki mil…

Byliśmy tam podczas naszego roadtripu po zachodnich stanach USA, którego całość można prześledzić TUTAJ.

(VIII 2024)

Death Valley

Kalifornijska Dolina Śmierci to bezodpływowa depresja na pustyni Mojave. Najniżej położony punkt znajduje się 86 m p.p.m., będąc jednocześnie największą depresją w Ameryce Północnej.

Suchy zwrotnikowy klimat z opadami nieprzekraczającymi 50 mm rocznie (średnia roczna dla Polski to 500-800 mm) dało jej miano najbardziej suchego miejsca Ameryki. Do tego wysokie temperatury – w lipcu 1913 roku na ranczu w Furnace Creek zmierzono najwyższą temperaturę powietrza, jaką kiedykolwiek odnotowano na Ziemi. Słupek rtęci wskazał wówczas 134°F (56,7°C). Tym samym Furnace Creek został formalnie najgorętszym miejscem na Ziemi (Światowa Organizacja Meteorologiczna – WMO). Natomiast w lipcu tego roku (2024) temperatura zbliżyła się do rekordu osiągając 129°F (53,9°C). Lipiec 2018 roku został uznany w Furnace Creek za najgorętszy miesiąc na świecie – było tam wówczas średnio 108.1°F (42,3°C).

Mimo że Dolina Śmierci to teren nieprzystępny i groźny, istnieje na nim życie. Możemy tu spotkać kilka gatunków roślin pustynnych. Do najczęściej spotykanych zwierząt należą owce kanadyjskie. Występują też kojoty, rysie, lisy i pumy. Ogółem ponad 50 gatunków ssaków, do tego gady (w tym grzechotniki), płazy, ptaki, a nawet ryby (karpieniec diabli występujący wyłącznie w zbiorniku Devil’s Hole).

Park Narodowy Death Valley National Park został ustanowiony w 1994 roku.

Zwiedzanie Doliny Śmierci w Kalifornii

Death Valley to nie przelewki! Warto tam pojechać, ale do tej „wycieczki” trzeba się dobrze przygotować.

Dolinę Śmierci zwiedza się oczywiście samochodem. Można podjechać do wielu ciekawych miejsc i punktów widokowych. Trzeba tylko pamiętać o zatankowaniu auta na full i zabraniu ze sobą dużego zapasu wody. Okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy też się przydadzą. Na większości terenu nie ma zasięgu telefonii komórkowej. 

 

Nasza Dolina Śmierci

Pierwotnie w Dolinie Śmierci planowaliśmy spędzić aż dwa dni. Marzył nam się nocleg na pustyni – jednym z najlepszych miejsc do oglądania słynnego ciemnego nieba. Szybko jednak okazało się, że w sierpniu jest to niemożliwe. Kempingi – Texas Springs Campground czy Paramint Springs Resort – otwarte są bowiem tylko w sezonie zimowym od połowy października do kwietnia. Dziwne? Nie bardzo 😉. W lipcu, kiedy w mediach pojawiły się doniesienia o rekordowych upałach w ogóle porzuciliśmy plany o tym miejscu. Przemodelowaliśmy plan podróży. Ale na miejscu… plany jak to plany, muszą być elastyczne 😉. Będąc w Las Vegas postanowiliśmy nadrobić 150mil czyli 240km i poczuć ten oddech najgorętszego miejsca na Ziemi. Jako że w sumie mieliśmy do przejechania tego dnia prawie 700km w samej Dolinie Śmierci zahaczyliśmy tylko o kilka miejsc.

Twenty Mule Team Canyon

To licząca 2,5 mile (4km) trasa widokowa. Jednokierunkowa pętla prowadzi nas szutrową drogą przez gorące pustkowie. Po lewej i po prawej stronie co jakiś czas wyrastają surowe, pozbawione wszelkiego życia pagórki.

Twenty Mule Team Canyon był plenerem dla Gwiezdnych Wojen Powrót Jedi (Epizod VI) – krajobraz wokół pałacu Jabby the Hutt.

Zabriskie Point

To punkt widokowy, z którego roztacza się widok na niesamowicie wyerodowane formacje skalne. Są to tzw. badlands charakteryzujące się silnym rozczłonkowaniem przez sieć głębokich wąwozów. Nazwa została nadana na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego,  potomka polskiego szlachcica – Albrychta Zaborowskiego. Zabriskie był na początku XX wieku prezesem firmy Pacific Coast Borax – amerykańskiej firmy wydobywczej eksploatującej boraks służący do produkcji szkła, szkliw, ceramiki i wełny szklanej oraz wytwarzania substancji wykorzystywanej jako wybielacz w detergentach. 

Mesquite Flat Sand Dunes

I przenieśliśmy się na Saharę!

Nazwa tych wydm pochodzi od rosnącego w okolicy drzewa mesquite. Aby uniknąć zasypania, drzewa te muszą się skręcać, a ruchome piaski często odsłaniają ich pnie. Wiosną pojawiają się na nich jasnozielone listki i żółte kwiaty, a strąki fasoli mesquite są tradycyjnym pożywieniem plemienia Timbisha Shoshone – rdzennej ludności tych terenów. Mąkę z tych strąków można dziś kupić w specjalistycznych sklepach.

Na wydmach tych nie ma wyznaczonych żadnych oficjalnych szlaków dlatego przy ich eksploracji należy uważać na każdy krok. Wbrew pozorom zamieszkują je bowiem licznie zwierzęta, miedzy innymi grzechotniki.

 

Inne miejsca warte zobaczenia w Dolinie Śmierci

Dante’s View: najwyżej położony dostępny dla turystów punkt widokowy. Tutaj nagrywane były sceny do filmu Gwiezdne Wojny Nowa Nadzieja (Epizod IV) – pustynna planeta Tatooine.

Badwater: Jest to liczące ok. 3000 lat dno słonego jeziora. Znajduje się 86m p.p.m., czyli tu właśnie znajduje się największa depresja Ameryki i drugie najniżej położone miejsce na półkuli zachodniej.

Devil’s Golf Course: olbrzymie bryły zaschniętej soli rozrzucone na powierzchni kilku kilometrów

Artist’s Palette: punkt widokowy, z którego można obserwować „pomalowane przez szalonego artystę” wzgórza.

Miasta duchów (Ghost Town) w okolicy: np. Leadfield, Ballarat i Rhyolite.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

– America the Beautiful (Annual Pass) – karta ważna przez rok od daty zakupu, pozwalająca na wstęp do wszystkich parków narodowych na terenie USA. Karta przypisywana jest do jednego właściciela, ale obejmuje dodatkowe 3 osoby znajdujące się w samochodzie. Koszt karty to 80$. Kartę można kupić w Visitors Center lub przy bramkach wjazdowych do każdego parku.

– Centrum turystyczne (Visitors Center) i siedziba władz Parku Narodowego Doliny Śmierci znajduje się w Furnace Creek (otwarte codziennie 08:00-17:00).

– Zwiedzanie Parku Narodowego Doliny Śmierci to podróż samochodem plus kilku/kilkunastuminutowe wyjścia.

– Zwiedzanie wymaga dobrego przygotowania: pełny bak paliwa, duża ilość wody.

– Na większości terenu nie ma sygnału telefonii komórkowej.

– Death Valley National Park czynny jest cały rok 24/7.

 

 

Wszystkie wpisy o Stanach Zjednoczonych Ameryki znajdziecie tutaj: USA – american dream

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x