Drezno atrakcje

DREZNO – stolica Saksonii

W dawnych czasach zamieszkałe przez plemiona Słowian Połabskich.  XVIII stulecie to związek z Koroną Królestwa Polskiego za sprawą Augusta II Mocnego Sasa i Augusta III Sasa. W XIX wieku Adam Mickiewicz napisał w nim część III „Dziadów”. W 1945 zniszczone doszczętnie w nalotach dywanowych. Dziś odbudowane.

Nas szczerze zachwyciło. I znów perełka stosunkowo blisko granicy – tylko 115km od Zgorzelca. Opcja na weekendowy citybreak jak znalazł 😉.

 

Największe atrakcje Drezna

Tarasy Brühla

Tak nazywa sią promenada nad Łabą. Jest to miejsce pełne spacerowiczów, kafejek i pięknych widoków na drugi brzeg rzeki. Kiedyś wznosił się tu pałac potężnego ministra Augusta III – Henryka Brühla. Człowiek ten zarządzał saskim skarbcem, miał niesamowity wpływ na decyzje króla – te dotyczące zarówno Saksonii jak i Polski. Teren na którym wzniesiono tarasy otrzymał w nagrodę za wprowadzenie podatku od przyrostu majątku. Można się tylko domyślać jak bardzo kochany był przez polską szlachtę 😉.

 

Katedra św. Trójcy

Dzisiejsza katedra, jako barokowy katolicki kościół dworski, została wzniesiona przez Augusta III Sasa. Zaprojektowano ją tak aby w środku mogły przemieszczać się procesje. Prawo Saksonii zabraniało bowiem katolikom kultu publicznego. Wewnątrz znajduje się krypta Wettynów, w której leży król Augusta III oraz serce jego ojca Augusta II.

Katedra znajduje się na końcu Tarasów Brühla.

Zazwyczaj otwarta dla zwiedzających do godziny 17:00, w niedziele do godziny 16:00. Niemniej jednak ze względu na prace budowlane katedra nie będzie otwarta dla zwiedzających do lutego 2021 roku.

 

Pałac Zwinger

Zwinger został wzniesiony z polecenia Augusta II Mocnego. Władca budował pałac z nadzieją, że zostanie on przyszłą rezydencją cesarską.  Król myślał bowiem poważnie o objęciu tronu cesarskiego w Niemczech i chciał posiadać godną siebie siedzibę. Zauroczony podparyskim Wersalem, postanowił wybudować swój pałac na jego wzór. Historia potoczyła się jednak inaczej a sam pałac  – niedokończony i uszkodzony podczas wojen – pozostawał opuszczony przez wiele lat. Dopiero w XIX wieku przeniesiono tu część dzieł sztuki. Dziś wewnątrz znajduje się Galeria Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), która jest podobno jedną z najlepszych galerii sztuki na świecie.

 

Orszak książęcy

Na dawnym zamkowym dziedzińcu malarz Wilhelm Walther uwiecznił pod koniec XIX stulecia władców Saksonii z dynastii Wettynów. W orszaku idą wszyscy – począwszy od Konrada Wielkiego aż do Jerzego Wettyna. W późniejszym czasie, ze względu na szybkie niszczenie dzieła, całość przeniesiono na 25 000 kafelków z miśnieńskiej porcelany. Dzięki temu malowidło stało się odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych i można je dziś bezkarnie podziwiać spacerując po drezdeńskiej starówce. W pochodzie zobaczymy oczywiście dwóch królów Polski – Augusta II i Augusta III. Pierwszy przedstawiony jest na koniu depczącym leżącą na ziemi różę.

 

Zamek Rezydencyjny

Drezdeński zamek, czyli siedziba margrabiów Marchii Miśnieńskiej, później elektorów saskich i polskich królów. Wzniesiony w XV wieku, na przestrzeni lat był przebudowywany i „poprawiany” w stylu epoki. Renesans, później barok. W 1775 roku na wieży zamku zamontowano pierwszy w mieście piorunochron. W 1945 spalony, od 1985 odbudowywany. 

Dziś to jedno z najciekawszych muzeów w Dreźnie.

(sierpień 2020)

Zwiedzając Drezno postawiliśmy na niedługi spacer. Trzeba przyznać, że główne zabytki zlokalizowane są naprawdę blisko siebie. Miasto to jednak ma jeszcze całe mnóstwo do zaoferowania. Wystarczy wspomnieć chociażby liczne muzea czy dzielnicę Outer Neustadt.

 

Inne odwiedzone przez nas atrakcje Saksonii: 

Miśnia

Saksoński Szlak Winny

Szwajcaria Saksońska i Twierdza Königstein

Pirna – Brama do Saksońskiej Szwajcarii

 

Wszystkie wpisy o Niemczech znajdziesz tutaj: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊