Po dwóch dniach kajakowego „lenistwa” w Spreewaldzie ruszyliśmy dalej w głąb Niemiec – nad Łabę.
Wkroczyliśmy na tereny Saksonii.
Tak, tak – dobrze pamiętacie 😉. Unia personalna Polski i Saksonii, królowie August II Mocny i jego syn August III, wiek XVIII i te klimaty. Obaj panowie, sprawy polskie i wspólny kawałek historii obu krajów wspominany jest tu bardzo często. Widać go w tutejszej kulturze, sztuce, architekturze. Wystarczy chociażby wspomnieć trakt Drezno – Warszawa, którym August II podróżował dość często bo wolał przebywać w Dreźnie a trochę jednak obowiązków w Polsce też miał 😉. Na tym szlaku do dnia dzisiejszego można znaleźć słupy z herbami koronnymi Polski i Saksonii.
Naszym celem był Saksoński Szlak Winny, Drezno, Miśnia oraz Szwajcaria Saksońska. Tak z grubsza 😉.
Tego dnia mieliśmy do przejechania autem niespełna 140 km, więc po leniwym poranku, kempingowym śniadaniu i zebraniu całego dobytku do samochodu skierowaliśmy się w stronę Drezna.
DREZNO – stolica Saksonii
W dawnych czasach zamieszkałe przez plemiona Słowian Połabskich. XVIII stulecie to związek z Koroną Królestwa Polskiego za sprawą Augusta II Mocnego Sasa i Augusta III Sasa. W XIX wieku Adam Mickiewicz napisał w nim część III „Dziadów”. W 1945 zniszczone doszczętnie w nalotach dywanowych. Dziś odbudowane.
Nas szczerze zachwyciło. I znów perełka stosunkowo blisko granicy – tylko 115km od Zgorzelca. Opcja na weekendowy citybreak jak znalazł 😉.
Największe atrakcje Drezna
Tarasy Brühla
Tak nazywa sią promenada nad Łabą. Jest to miejsce pełne spacerowiczów, kafejek i pięknych widoków na drugi brzeg rzeki. Kiedyś wznosił się tu pałac potężnego ministra Augusta III – Henryka Brühla. Człowiek ten zarządzał saskim skarbcem, miał niesamowity wpływ na decyzje króla – te dotyczące zarówno Saksonii jak i Polski. Teren na którym wzniesiono tarasy otrzymał w nagrodę za wprowadzenie podatku od przyrostu majątku. Można się tylko domyślać jak bardzo kochany był przez polską szlachtę 😉.
Katedra św. Trójcy
Dzisiejsza katedra, jako barokowy katolicki kościół dworski, została wzniesiona przez Augusta III Sasa. Zaprojektowano ją tak aby w środku mogły przemieszczać się procesje. Prawo Saksonii zabraniało bowiem katolikom kultu publicznego. Wewnątrz znajduje się krypta Wettynów, w której leży król Augusta III oraz serce jego ojca Augusta II.
Katedra znajduje się na końcu Tarasów Brühla.
Zazwyczaj otwarta dla zwiedzających do godziny 17:00, w niedziele do godziny 16:00. Niemniej jednak ze względu na prace budowlane katedra nie będzie otwarta dla zwiedzających do lutego 2021 roku.
Pałac Zwinger
Zwinger został wzniesiony z polecenia Augusta II Mocnego. Władca budował pałac z nadzieją, że zostanie on przyszłą rezydencją cesarską. Król myślał bowiem poważnie o objęciu tronu cesarskiego w Niemczech i chciał posiadać godną siebie siedzibę. Zauroczony podparyskim Wersalem, postanowił wybudować swój pałac na jego wzór. Historia potoczyła się jednak inaczej a sam pałac – niedokończony i uszkodzony podczas wojen – pozostawał opuszczony przez wiele lat. Dopiero w XIX wieku przeniesiono tu część dzieł sztuki. Dziś wewnątrz znajduje się Galeria Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), która jest podobno jedną z najlepszych galerii sztuki na świecie.
Orszak książęcy
Na dawnym zamkowym dziedzińcu malarz Wilhelm Walther uwiecznił pod koniec XIX stulecia władców Saksonii z dynastii Wettynów. W orszaku idą wszyscy – począwszy od Konrada Wielkiego aż do Jerzego Wettyna. W późniejszym czasie, ze względu na szybkie niszczenie dzieła, całość przeniesiono na 25 000 kafelków z miśnieńskiej porcelany. Dzięki temu malowidło stało się odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych i można je dziś bezkarnie podziwiać spacerując po drezdeńskiej starówce. W pochodzie zobaczymy oczywiście dwóch królów Polski – Augusta II i Augusta III. Pierwszy przedstawiony jest na koniu depczącym leżącą na ziemi różę.
Zamek Rezydencyjny
Drezdeński zamek, czyli siedziba margrabiów Marchii Miśnieńskiej, później elektorów saskich i polskich królów. Wzniesiony w XV wieku, na przestrzeni lat był przebudowywany i „poprawiany” w stylu epoki. Renesans, później barok. W 1775 roku na wieży zamku zamontowano pierwszy w mieście piorunochron. W 1945 spalony, od 1985 odbudowywany.
Dziś to jedno z najciekawszych muzeów w Dreźnie.
Zwiedzając Drezno postawiliśmy na niedługi spacer. Trzeba przyznać, że główne zabytki zlokalizowane są naprawdę blisko siebie. Miasto to jednak ma jeszcze całe mnóstwo do zaoferowania. Wystarczy wspomnieć chociażby liczne muzea czy dzielnicę Outer Neustadt.
MIŚNIA – stolica porcelany
Niecałe 30 km od Drezna, tuż nad Łabą góruje na skale miasteczko Meißen czyli Miśnia.
Miśnia została założona w X wieku na podbijanym właśnie słowiańskim Połabiu. Była stolicą Marchii Miśnieńskiej. Zdobyta przez Bolesława Chrobrego przez parę miesięcy w 1002 roku należała do Polski.
Ważnym punktem zwrotnym w historii rozwoju miasta było oczywiście założenie Manufaktury Porcelany. Na mocy dekretu króla Augusta II Mocnego w 1710 roku założono na zamku Albrechtsburg „Królewsko-Polską i Elektorsko-Saską Manufakturę Porcelany”.
Nas to niewielkie średniowieczne miasteczko urzekło bardzo. Miśnia jest kolorowa, jest przytulna, jest po prostu niesamowicie urokliwa. A spacer po niej, w górę starego miasta aż do zamku i gotyckiej katedry – niezapomniany i piękny. Rozciąga się stamtąd cudowna panorama Saksonii, wijącej się u podnóża Łaby i prawobrzeżnej części miasta.
Manufaktura Porcelany
Założona w 1710 roku jest pierwszą manufakturą porcelany w Europie. Dziś miśnieńskie wytwory z „białego złota” opatrzone unikalnym znakiem dwóch skrzyżowanych mieczy rozpoznawalne są na całym świecie.
Muzeum i Manufaktura Porcelany – zwiedzanie
Zwiedzanie (jeden bilet) dzieli się na dwie części: manufakturę i muzeum.
W muzeum samodzielnie oglądamy zbiory i kolekcje – historyczne i współczesne. Talerze z najsłynniejszym ze wzorów na miśnieńskiej porcelanie – wzorem cebulowym… Wazy, dzbany i inne naczynia… Przeróżne figurki… Chociaż najcenniejsze zbiory królewskie znajdują się w pałacu Zwinger w Dreźnie, to tutejsze muzeum też swą kolekcją przysparza o porcelanowy zawrót głowy.
Jednak najciekawszą częścią jest spacer po manufakturze. Jest to wycieczka z przewodnikiem (audioguide w języku polskim). Zaczynamy filmem, który krótko przedstawia nam historię wynalezienia porcelany w Europie i powstania tej manufaktury. Wyjaśnia jak doszło do tego, że to właśnie w Miśni zaczęto wypalać porcelanę i dlaczego w ogóle w XVIII stuleciu zaczęto to robić. Pokazuje proces dawny i współczesny. Naprawdę szczerze interesujące kilkanaście minut seansu (tłumaczenie polskie w audioguide).
Następny etap to jeszcze bardziej fascynujące tzw. żywe muzeum. Przechodzimy przez pięć sal gdzie pracownicy manufaktury własnoręcznie pokazują nam na czym polega proces tworzenia porcelanowej figurki czy talerza. Począwszy od nadania formy, poprzez obróbkę, szkliwienie oraz dekorowanie i malowanie. W ten sposób możemy dokładnie przyjrzeć się wszystkim etapom powstawania porcelany z Miśni. Wszystko jest oczywiście opatrzone komentarzem lektora (tłumaczenie polskie w audioguide).
Tuż przy kasach jest sklep. A w nim porcelanowe cuda. Jak by się miało drobne 1000 Euro w kieszeni – można by pomyśleć o małych zakupach 😉.
– Cennik: 12 Euro/dorośli ; 8 Euro/dzieci w wieku 6-18 lat ; dzieci do 6 roku życia bezpłatnie ; bilet rodzinny: 25 Euro (2 dorosłych, 2 dzieci)
– Godziny otwarcia: codziennie 09:00-17:00
– Zwiedzanie części warsztatowej odbywa się w grupach i na wyznaczone godziny
– Na zwiedzanie Muzeum i Manufaktury Porcelany należy zarezerwować sobie około 2h czasu
– Całość znajduje się w pewnej odległości od centrum Miśni (Talstraße 9)
– W pobliżu znajduje się parking
KOSZTY (3 pax, sierpień 2020)
– Obiad/kolacja w Miśni (Starówka): ok. 15 Euro ; lampka wina: 7- 8 Euro
– Obiad/kolacja w Dreźnie (Starówka): ok. 15 Euro ; lampka wina: 7- 8 Euro
– Manufaktura Porcelany: 12 Euro/dorośli ; 8 Euro/dzieci w wieku 6-18 lat ; dzieci do 6 roku życia bezpłatnie ; bilet rodzinny: 25 Euro (2 dorosłych, 2 dzieci)
– Parking Drezno: 2 Euro (4h)
Czytaj dalej:
Szwajcaria Saksońska i Twierdza Königstein
Dolina Środkowego Renu – wśród zamków i winnic
Nad Mozelą – wśród zamków i winnic
Górna Frankonia – Dolina Menu i piwny Bamberg
Graniczna Łęknica – kolorowe jeziora, Park Mużakowski i kajakiem po Nysie Łużyckiej
Wszystkie wpisy o Niemczech znajdziesz tutaj: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊
Drezno: Tarasy, Katedra, Pałac Zwinger, Zamek Rezydencyjny – wyglądają na starannie odrestaurowane po bombardowaniach wojennych. Ciekawe jak wyglądały zaraz po wojnie. Czy są jakieś zdjęcia z tego okresu?
Miśnia: ręczna robota co prawda kosztuje, ale jednak te ceny …
Drezno zostało zniszczone w zasadzie całkowicie. Zdjęcia można zobaczyć w Internecie np. tutaj: https://pl.pinterest.com/marekmirosaw/dresden/
Odbudowywało się ono powoli. Właściwie odbudowa trwa niezmiennie do dziś. Dźwig czy rusztowanie to normalny obiekt w krajobrazie miasta.
Miśnia natomiast to malutka, barwna perełka. A porcelana – no cóż… mały magnesik na lodówkę: 25 Euro, filiżanka od 500 Euro, większe coś: tu już zaczynamy od kwot tysiąc Euro w górę…