Mazowieckie Warszawa

Fort Bema

Fort Bema Park Warszawa Bemowo
napisany przez Agata

Na pograniczu Żoliborza, Woli i Bemowa, w granicach administracyjnych tego ostatniego leży spory, nieco dziki park. Romantyzmu dodają mu ceglane budowle – pozostałości po dawnym carskim forcie okalającym miasto w ramach Twierdzy Warszawa. Jakiś czas temu zrewitalizowany, dziś służy mieszkańcom okolicznych osiedli (ale nie tylko) za miejsce spacerów, wycieczek rowerowych i pikników.

Trochę historii

Fort Bema to jeden z kilkudziesięciu carskich fortów zbudowanych w XIX wieku wokół Cytadeli w ramach Twierdzy Warszawa. Powstał on w latach 1886–1890 i stanowił część drugiego (wewnętrznego) pierścienia umocnień. Pierwotna jego nazwa to Fort „P“ (Parysów) pochodzi od położonej w pobliżu wsi Parysów.

Mimo wydanej w 1909 roku decyzji o całkowitej likwidacji Twierdzy Warszawa, fortyfikacje fortu Parysów były rozbierane dość powoli i niedbale, tak że duża część z nich po prostu się zachowała.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego znajdowały się w nim (już polskie) zakłady przemysłowe produkujące amunicję. Fort „P” został przemianowany na fort Bema w 1921 roku.

W czasie II wojny światowej znajdowały się tam niemieckie magazyny wojskowe – skład broni i warsztaty samochodowe.

Po wojnie Wojsko Polskie zajęło fort. W latach 80. XX wieku część terenu przekazano Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia Warszawa.

Jak to wygląda dziś

W 1999 roku zarząd nad terenem dawnego fortu przejęła gmina Bemowo. Zaczęła się następująca etapami rewitalizacja.

Dziś mamy uporządkowaną fosę przez którą poprowadzone są trzy mosty (w tym jeden zabytkowy, z oryginalnym XIX wiecznym mechanizmem – przy osiedlu Awangarda, ul. J. Waldorfa). Wytyczone alejki zachęcają do spacerów i rowerów. Polanki do rozłożenia kocyka i zrobienia pikniku. Po fosie latem można popływać kajakiem, czy rowerem wodnym; mroźną zimą można objechać park na łyżwach! Jest także plac zabaw.

Jedynie wnętrza fortu są nadal niewykorzystane. Można do nich wchodzić. Kiedyś w jednym z budynków urządzono galerię street artu – murale i grafiti zachowały się do dziś, chociaż projekt nie jest już kontynuowany.

 

Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x