Gdańsk
To miasto o ponad tysiącletniej historii, ukształtowane pod wpływem różnych kultur. Był miastem królewskim, należał do Hanzy. Posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w wyborze króla (wolna elekcja). W XVI wieku Gdańsk był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Starówka Gdańska jest śliczna, pełna kolorowych kamienic reprezentujących różne style – od gotyku po klasycystyczny. Jedno z najbardziej urokliwych miejsc to prowadząca przez średniowieczną bramę do kościoła Mariackiego ulica Mariacka.
Ulica Długa, niegdysiejszy główny trakt handlowy, przechodzi w Długi Targ. Tu stoi do dziś dnia fontanna Neptuna, gdzie kiedyś zbierali się marynarze aby podziękować bogowi mórz i oceanów za szczęśliwy powrót do domu. Nieopodal mamy Dwór Artusa.
Wyszedłszy przez Zieloną Bramę – prawdopodobnie najstarszą bramę wodną w Gdańsku – docieramy do Motławy, a idąc na północ dochodzimy do jakże charakterystycznego punktu gdańskiej panoramy – do Żurawia. To dawny dźwig portowy świadczący o morskiej przeszłości i potędze miasta.
Współczesność i najbliższą historię przybliża nam Europejskie Centrum Solidarności. Ja jeszcze tam nie trafiłam, ale syn wrócił zachwycony. Podobno było tak ciekawie, że cała klasa żałowała że już czas wychodzić…. a to rzadkość raczej 😉.
Westerplatte
To półwysep u ujścia Martwej Wisły. To tu 01 września 1939 roku hitlerowski pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał. Trwająca ponad tydzień obrona Westerplatte jest uznawana za początek i pierwszą bitwę II wojny światowej.
Dziś stoi tu pomnik Obrońców Wybrzeża.
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊