Góry Świętokrzyskie

Góra Miedzianka

Góra Miedzianka Góry Świętokrzyskie
napisany przez Agata

Świętokrzyskie na weekend

Miedzianka to szczyt Gór Świętokrzyskich liczący 354m n.p.m. Wchodzi się łatwo i sprawnie, a widoki ze szczytu piękne. Widać pola, łąki, lasy i wsie, widać malownicze ruiny zamku królewskiego w Chęcinach, a przy dobrej pogodzie Łysogóry. Miedzianka to też miejsce z historią, stąd bowiem od czasów średniowiecza wydobywano kruszce, głównie miedź – stąd nazwa.

My zawitaliśmy tam w połowie czerwca podczas weekendowej mikrowyprawy, o której możecie przeczytać  TUTAJ

 (VI 2024)

Górnictwo na Miedziance

Początki wydobycia złóż z wapiennych skał Miedzianki toną w mrokach dziejów, mogą sięgać nawet czasów rzymskich (znaleziono rzymskie monety). Ocenia się, że już w XIV stuleciu było to jedno z głównych miejsc eksploatacji miedzianego kruszcu w Górach Świętokrzyskich. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1487. Wydobywano tu nie tylko miedź, ale też srebro i wapień o pięknym lazurowym i zielonym zabarwieniu.

W języku staropolskim „miedzianką” określano kruszce miedzi, jednak góry tej tak wtedy nie nazywano. Była to Wielka Sowa lub Góra Miedzińska. 

W roku 2008 w budynku dawnej szkoły w Miedziance Gmina Chęciny utworzyła Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego. Więcej informacji: TUTAJ 

REZERWAT PRZYRODY GÓRA MIEDZIANKA

Rezerwat przyrody Góra Miedzianka powstał w 1958 roku i chroni zarówno powierzchniowe formy skale, zjawiska krasowe, roślinność i zwierzęta, jak i ślady prac górniczych z dawnych wieków. Wzniesienie kryje bowiem w sobie około 4 km korytarzy górniczych i 10 jaskiń. Normalnie niedostępne i zabezpieczone, można je jedynie zwiedzać po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.

Jak tam dojechać

Rezerwat znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, zaledwie 25km na zachód od Kielc. Mały leśny parking znajduje się pomiędzy wsiami Miedzianka i Zajączków. Zjazd nie jest oznaczony, a sam parking łatwo przegapić. Wychodzi stamtąd ścieżka kierująca nas na szczyt. Teoretycznie szlak żółty ma swój początek i koniec w innym punkcie szosy, ale w tamtych miejscach nie znaleźliśmy żadnych miejsc nadających się na pozostawienie auta. Albo my gapcie, albo one są tak dobrze ukryte 😉.

(Kliknij w szlak aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz) 

Szlaki i ścieżki

Z parkingu idziemy ścieżką, która po jakichś 200 metrach łączy się ze szlakiem żółtym. Dalej wspinamy się tym szlakiem. Po drodze jest zakratowana sztolnia Trzy Kominy. Gdy wyjdziemy ponad korony drzew wszystko staje się jasne, gdyż wyraźnie widzimy wydeptane ścieżki. Znajdujemy się na jednym wierzchołku – Miedzianka ma ich trzy. Ścieżkami obchodzimy dwa pozostałe. Wracamy szlakiem żółtym robiąc pętlę od południa. Nasza wycieczka to 1,4km i zajęła nam 1h spokojnego wejścia, zejścia i dłuższej chwili na górze.

Wspomniany żółty szlak turystyczny prowadzi z Wiernej Rzeki do Chęcin (20km).

Góra Miedzianka należy do Korony Gór Świętokrzyskich.

 

W pobliżu warto odwiedzić:

Góra Zelejowa: 4km

– Zamek w Chęcinach: 10km

– Ruiny pałacu Tarłów: 13km

– Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni: 14km

– Jaskinia Raj: 15km

– Zamek rycerski w Sobkowie: 20km

– Kielce: 25km

– Rezerwat Skałki Piekło: 53km

– Świętokrzyski Park Narodowy: ok. 55km

Inne atrakcje:

– spływ Nidą

 

 

Wszystkie posty z województwa świętokrzyskiego znajdziesz tutaj: Świętokrzyskie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie  😊

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x