Góra Zborów

Góra Zborów leży w okolicy Podlesic i Kroczyc, 50km na południe od Częstochowy, 16km na północ od Zawiercia.

To północna część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Tutaj, według dawnych legend, zbierały się czarownice przed odlotem na sabat, na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich. 

To najwyższe wzniesienie w tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej (486 m n.p.m.). Jest częścią Skał Kroczyckich i wraz z niedalekim wzgórzem Kołoczek tworzą rezerwat przyrody nieożywionej zwany także Góra Zborów. Tutaj w krajobrazie zdecydowanie dominują zjawiska krasowe takie jak jaskinie, wąwozy, suche doliny, pasma skał i wapienne wzgórza. 

Wycieczka na Górę Zborów to niezbyt ambitna wspinaczka. Wyszedłszy ponad wysokość lasu zobaczymy wspaniałą panoramę okolicy. Możemy penetrować szczeliny skalne, bawić się w podchody wśród ostańców lub po prostu oglądać pasjonatów wspinaczki skałkowej. Bardzo przyjemna wycieczka! Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć gniazdujące w skałach pustułki, jerzyki i pliszki siwe albo wygrzewającego się na słońcu, chronionego i wpisanego do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, gniewosza plamistego.

 

Więcej atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej we wpisie:

Jura Krakowsko – Częstochowska, czyli pomysł na krótki urlop poza sezonem

 

Wszystkie posty z Górnego Śląska znajdziesz tutaj: Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊