Góry Świętokrzyskie

Góra Zelejowa

Rezerwat Góra Zelejowa
napisany przez Agata

Świętokrzyskie na weekend

Zelejowa to szczyt w Górach Świętokrzyskich liczący 372m n.p.m. Wchodzi się łatwo i sprawnie – jest szlak, jest ścieżka dydaktyczna. Rzeźba skalnej grani uznawana jest za modelowy przykład krasu powierzchniowego – najciekawszy w Górach Świętokrzyskich, jeden z najciekawszych w Polsce.

Zelejowa to też miejsce z historią. Stąd w dawnych czasach wydobywano kalcyt o charakterystycznym wzorze – słynną „różankę zelejowską” wykorzystywaną od XV jako „marmur”.

My zawitaliśmy tam w połowie czerwca podczas weekendowej mikrowyprawy, o której możecie przeczytać  TUTAJ. .

 (VI 2024)

Wydobycie kruszców na Zelejowej

Zelejowa zbudowana jest z wapieni dewońskich poprzecinanych żyłami kalcytowymi. Eksploatacja występujących tu kruszców rozpoczęła się już w XIV wieku. Wydobywano stąd też wapienie. Trzeba powiedzieć, że wyjątkowo ciekawe kolorystycznie wapienie. To stąd pochodzi słynna w całym kraju „różanka zelejowska” – potocznie nazywana „marmurami chęcińskimi”. Biały i różowy kalcyt zabarwiony jest w niej wiśniowym hematytem z zielonkawymi i niebieskimi wtrąceniami minerałów miedzi. Różanka wykorzystana została m.in. do wystroju wnętrza katedry wawelskiej. Jej eksploracja trwała do 1954 roku.

 

REZERWAT PRZYRODY GÓRA ZELEJOWA

Rezerwat „Góra Zelejowa” powstał w 1954 roku. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej chroniący twory skalne będące przykładem krasu powierzchniowego oraz odsłonięcia geologiczne ilustrujące zjawisko mineralizacji. Ponadto występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt, np. chrząszcz podolskiego lub murawy kserotermiczne.

 

Szlaki i ścieżki

Na Zelejowej występuje najdłuższa w Górach Świętokrzyskich grań wapienna oraz dwa spektakularne stare kamieniołomy.

Granią przebiega czerwony szlak oraz ścieżka geoturystyczna.

My zaparkowaliśmy na końcu ul. Zamkowej, skąd w prawo odbija wąska ścieżynka – to szlak czerwony prowadzący na grań. Na grani szlak czerwony prowadzi w prawo – warto pójść chociaż kawałek, aby w pełni nasycić się widokami i klimatem miejsca. My nie mieliśmy zbyt dużo czasu, więc po kilkudziesięciu metrach wróciliśmy do rozstajów i skręciliśmy w lewo – w ścieżkę geoturystyczną. Do auta schodziliśmy szlakiem niebieskim mając cały czas przed sobą widok na zamek w Chęcinach. Całość w tym przypadku to 2km, przejście zajęło nam 1h.

Wspomniany czerwony szlak turystyczny prowadzi z Kielc (Karczówka) do Chęcin (17,5km).

Zelejowa należy do Korony Gór Świętokrzyskich.

 

(Kliknij w szlak aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz) 

 

Jak tam dojechać

Rezerwat znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, zaledwie 15km na południowy zachód od Kielc, tuż pod Chęcinami.

Duży parking znajduje się przy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Stamtąd ruszają połączone szlaki niebieski i czerwone. Początkowo idą one ul. Zamkową (1,5km). My nią po prostu podjechaliśmy i zaparkowaliśmy przy rozgałęzieniu się szlaków.

Z Kielc można dojechać autobusem nr. 31.

 

Wskazówki

Warto się tu oczywiście wybrać o każdej porze roku, niemniej jednak jak chcecie widzieć więcej i dalej to najlepsza będzie wczesna wiosna. Jesienią i zimą też pewnie ciekawie, chociaż tu już trzeba uważać na warunki pogodowe i śliskość skał. Latem widoki z grani zasłonięte są przez bujne listowie. Ale i tak jest pięknie! 😊

 

W pobliżu warto odwiedzić:

– Kielce: 15km

Zamek w Chęcinach: 4km

– Jaskinia Raj: 6km

Góra Miedzianka: 12km

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni: 9km

– Zamek rycerski w Sobkowie: 17km

Ruiny pałacu Tarłów: 19km

– Świętokrzyski Park Narodowy: ok. 45km

Rezerwat Skałki Piekło: 55km

Inne atrakcje:

spływ Nidą

 

Wszystkie posty z województwa świętokrzyskiego znajdziesz tutaj: Świętokrzyskie – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie  😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x