Świętokrzyskie na weekend
Zelejowa to szczyt w Górach Świętokrzyskich liczący 372m n.p.m. Wchodzi się łatwo i sprawnie – jest szlak, jest ścieżka dydaktyczna. Rzeźba skalnej grani uznawana jest za modelowy przykład krasu powierzchniowego – najciekawszy w Górach Świętokrzyskich, jeden z najciekawszych w Polsce.
Zelejowa to też miejsce z historią. Stąd w dawnych czasach wydobywano kalcyt o charakterystycznym wzorze – słynną „różankę zelejowską” wykorzystywaną od XV jako „marmur”.
My zawitaliśmy tam w połowie czerwca podczas weekendowej mikrowyprawy, o której możecie przeczytać TUTAJ. .
(VI 2024)
Wydobycie kruszców na Zelejowej
Zelejowa zbudowana jest z wapieni dewońskich poprzecinanych żyłami kalcytowymi. Eksploatacja występujących tu kruszców rozpoczęła się już w XIV wieku. Wydobywano stąd też wapienie. Trzeba powiedzieć, że wyjątkowo ciekawe kolorystycznie wapienie. To stąd pochodzi słynna w całym kraju „różanka zelejowska” – potocznie nazywana „marmurami chęcińskimi”. Biały i różowy kalcyt zabarwiony jest w niej wiśniowym hematytem z zielonkawymi i niebieskimi wtrąceniami minerałów miedzi. Różanka wykorzystana została m.in. do wystroju wnętrza katedry wawelskiej. Jej eksploracja trwała do 1954 roku.
REZERWAT PRZYRODY GÓRA ZELEJOWA
Rezerwat „Góra Zelejowa” powstał w 1954 roku. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej chroniący twory skalne będące przykładem krasu powierzchniowego oraz odsłonięcia geologiczne ilustrujące zjawisko mineralizacji. Ponadto występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt, np. chrząszcz podolskiego lub murawy kserotermiczne.
Szlaki i ścieżki
Na Zelejowej występuje najdłuższa w Górach Świętokrzyskich grań wapienna oraz dwa spektakularne stare kamieniołomy.
Granią przebiega czerwony szlak oraz ścieżka geoturystyczna.
My zaparkowaliśmy na końcu ul. Zamkowej, skąd w prawo odbija wąska ścieżynka – to szlak czerwony prowadzący na grań. Na grani szlak czerwony prowadzi w prawo – warto pójść chociaż kawałek, aby w pełni nasycić się widokami i klimatem miejsca. My nie mieliśmy zbyt dużo czasu, więc po kilkudziesięciu metrach wróciliśmy do rozstajów i skręciliśmy w lewo – w ścieżkę geoturystyczną. Do auta schodziliśmy szlakiem niebieskim mając cały czas przed sobą widok na zamek w Chęcinach. Całość w tym przypadku to 2km, przejście zajęło nam 1h.
Wspomniany czerwony szlak turystyczny prowadzi z Kielc (Karczówka) do Chęcin (17,5km).
Zelejowa należy do Korony Gór Świętokrzyskich.
(Kliknij w szlak aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)
Jak tam dojechać
Rezerwat znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, zaledwie 15km na południowy zachód od Kielc, tuż pod Chęcinami.
Duży parking znajduje się przy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Stamtąd ruszają połączone szlaki niebieski i czerwone. Początkowo idą one ul. Zamkową (1,5km). My nią po prostu podjechaliśmy i zaparkowaliśmy przy rozgałęzieniu się szlaków.
Z Kielc można dojechać autobusem nr. 31.
Wskazówki
Warto się tu oczywiście wybrać o każdej porze roku, niemniej jednak jak chcecie widzieć więcej i dalej to najlepsza będzie wczesna wiosna. Jesienią i zimą też pewnie ciekawie, chociaż tu już trzeba uważać na warunki pogodowe i śliskość skał. Latem widoki z grani zasłonięte są przez bujne listowie. Ale i tak jest pięknie! 😊
W pobliżu warto odwiedzić:
– Kielce: 15km
– Zamek w Chęcinach: 4km
– Jaskinia Raj: 6km
– Góra Miedzianka: 12km
– Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni: 9km
– Zamek rycerski w Sobkowie: 17km
– Ruiny pałacu Tarłów: 19km
– Świętokrzyski Park Narodowy: ok. 45km
– Rezerwat Skałki Piekło: 55km
Inne atrakcje:
Wszystkie posty z województwa świętokrzyskiego znajdziesz tutaj: Świętokrzyskie – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊