Góry

Górskie wyprawy – przygotowanie

napisany przez Agata

(artykuł sponsorowany)

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas górskich wypraw

Wiele osób marzy o zdobywaniu wysokich górskich szczytów. Długie wędrówki po Tatrach i Alpach mogą ci dostarczyć niezapomnianych emocji, a jednocześnie będą stanowiły ogromne wyzwanie. Przed taką wyprawą musisz się zaopatrzyć w specjalistyczny sprzęt, który zapewni ci komfort i bezpieczeństwo. A co warto wziąć ze sobą w góry?

Sprawdź warunki pogodowe na trasie

Wyprawa w wysokie góry powinna zostać starannie zaplanowana. Przed wyjazdem ustal trasę i sprawdź warunki pogodowe. Jeśli w górnych partiach gór zalega śnieg, to będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu, który pozwoli ci sprawnie poruszać się po zaspach. W takim wypadku poza czekanami warto spakować również rakiety śnieżne i profesjonalne raki wspinaczkowe. Wybrane produkty powinny być zrobione z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Ciekawe propozycje znajdziesz na przykład w ofercie marki Grivel. Rakiety tej marki mają innowacyjny kształt klepsydry, który umożliwia swobodny marsz w preferowanym przez użytkownika tempie. Ponadto rakiety śnieżne Grivel są odporne na niskie temperatury, a dzięki ostrym kolcom i zębom raków doskonale utrzymują się na podłożu i nie wymuszają szerokich kroków.

Wybierz sprawdzony kask wspinaczkowy

Jeśli chcesz się wspinać po górach, to koniecznie zabierz ze sobą sprawdzony kask wspinaczkowy. Nowoczesne modele są zrobione z wytrzymałej poliwęglanowej skorupy, a we wnętrzu znajdziesz energochłonną wkładkę ze spienionego polistyrenu. W efekcie taki kask doskonale zamortyzuje upadek i uderzenie o twarde podłoże. Jednocześnie dobry kask powinien być lekki i musi posiadać kilkanaście otworów wentylacyjnych. Szukając idealnego modelu, wybierz produkt, który ma wygodne, regulowane zapięcie i wbudowane klipsy do mocowania czołówki. Jeśli kask ma dobrze spełnić swoją funkcję, to jego rozmiar musi być idealnie dopasowany do kształtu twojej głowy. Poza tym to ważne, by wybrany model nie zmniejszał widoczności i nie zsuwał się z głowy w trakcie wspinaczki.

Spakuj tylko niezbędne akcesoria

Bezpieczeństwo w górach to podstawa udanej wyprawy. Dlatego do plecaka spakuj tylko niezbędne akcesoria, które będą ci potrzebne do pokonania danej trasy. Dodatkowo rzeczy w plecaku powinny być ułożone w taki sposób, aby można je było bez problemu wyciągnąć w dowolnym momencie. Niezwykle ważne jest również dostosowanie poziomu użytych zabezpieczeń do wybranego szlaku. Jeśli nie planujesz zdobywania trudnych i wymagających szczytów, to wystarczą ci raki turystyczne. Natomiast, gdy wybierasz się na wspinaczkę po skałach lub stromych zboczach, weź ze sobą koszyczkowe raki wspinaczkowe. Jest to produkt przeznaczony do chodzenia po wysokich górach i przystosowany do używania w zimie. W górach mogą ci się przydać również profesjonalne czekany, lonże do czekanów, kije trekkingowe i łopaty lawinowe. Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego pakować do swojego plecaka. Jeśli idziesz w góry ze znajomymi, to możecie rozdzielić między sobą niektóre akcesoria, by zoptymalizować wagę ekwipunku.

Mając dobry i sprawdzony sprzęt, bez problemu zdobędziesz każdy szczyt. Ważne, by do wyprawy odpowiednio się przygotować. Nawet jeśli dobrze znasz dany szlak, to powinieneś wziąć ze sobą wyposażenie, które zapewni ci bezpieczeństwo. Dostosuj sprzęt do swoich możliwości i warunków pogodowych, a wówczas z łatwością osiągniesz swój cel. 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x