HINTERTUX

Lodowiec Hintertux

Mapa regionu

 

Lodowiec Hintertux wymaga pokory. Pokazał nam i mróz i wiatr i nisko chodzące chmury ograniczające widoczność do kilku metrów i słońce, które wygrywało z mgłą i ukazywało nam ostre turnie majestatycznych Alp. To zupełnie inne doznania.

Aby dojechać do lodowca Hintertux trzeba minąć Mayrhofen i dalej piąć się w górę szosą (ok. 20km). Miasteczka w dolinie położone są na wysokości mniej więcej 630m n.p.m., parking pod kolejką wciągającą na lodowiec – na wysokości 1500m n.p.m. Do Hintertux bez problemu można dojechać samochodem i przynajmniej poza sezonem zaparkować pod samą kolejką Gletcherbus I. 

Mamy tu 60km tras położonych na wysokości pomiędzy 2100m n.p.m. a 3250m n.p.m. (plus nartostrada zjeżdżająca na parking do doliny). Daje to możliwości do uprawiania narciarstwa przez cały rok. Nie wiem jak się jeździ tu latem – nigdy bowiem nie byłam na nartach aż tak poza sezonem 😉 – ale ludzie opowiadają, że jest to świetna przygoda. Trzeba kiedyś spróbować 😊.

 

Hintertux pogoda

Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że na tym lodowcu zimą jest fantastycznie, chociaż trzeba uważać na pogodę.

Po pierwsze jest zimno, po drugie zawsze wieje. W końcu wysokość do czegoś zobowiązuje. Poza tym zazwyczaj są mgły. Mogą być one większe lub mniejsze, ale że będą to w zasadzie pewnik. Czasami są nawet tak gęste, że nie widać dosłownie nic. Człowiek porusza się na słuch a nie za pomocą wzroku. Błędnik w takich warunkach wariuje. Jak człowiek przewróci się, to do końca nie wie, w którą stronę powinien się podnieść, gdzie jest dół a gdzie góra stoku. Kompletny kosmos – niesamowite uczucie połączenia podekscytowania, strachu i fascynacji.

Trasy są tu zróżnicowane pod względem trudności. Znajdziemy i te łatwe i te wymagające. Ze wszystkich jednak możemy podziwiać przecudowne widoki majestatycznych Alp (pod warunkiem przynajmniej chwilowego i miejscowego braku mgły 😉). Szczególnie pięknie prezentuje się górujący nad całym zagłębiem szczyt Olperer (3476m n.p.m.)

Jeżeli nawet nie jeździmy na nartach to na lodowiec Hintertux warto jest pojechać chociażby dla tych widoków. Kolejka Gletcherbus I, II i III wwiozą nas na wysokość 3250m n.p.m. na taras widokowy. Dodatkową atrakcją jest znajdująca się tam i udostępniona dla zwiedzających jaskinia lodowa.

 

Więcej o nartach w Zillertal: ZILLERTAL, Austria

Gdzie indziej pojeździć w Alpach znajdziesz tutaj: Narty w Alpach

Wszystkie wpisy o Austrii znajdziesz tutaj: AUSTRIA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊