Hotel Lodowy

Hotel lodowy 

to dzieło sztuki.

Każda wizyta zaczyna się zawsze od zwiedzenia całości. Odwiedzane są zwykłe pokoje ale przede wszystkim suite. Są one większe, ale  przede wszystkim niesamowicie zdobione. Każdy suite to dzieło sztuki, oddzielna historia opowiedziana przez innego artystę. Rzeźbione są ściany, wezgłowia łóżek, poręcze. Wszystkie pokoje to wydrążone w śniegu dziury z kopulastymi sufitami. Nie ma tu łazienek. Na środku stoi tylko przykryte derką łóżko. Za drzwi służy płócienna zasłonka. Każdy z nocujących dostaje ciepły śpiwór oraz płócienną termiczną wkładkę.

Do nocowania w hotelu lodowym trzeba się odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w bieliznę termiczną (narciarską). Absolutnie nie należy zakładać na siebie niczego bawełnianego ani wełnianego – szybko nasiąknie wilgocią i będzie nam w tym tylko zimno. W całym hotelu utrzymywana jest stała temperatura od O do 5oC, dlatego konieczna jest ciepła kurtka, spodnie, buty, czapka i rękawiczki.

W każdym hotelu lodowym znajduje się kaplica, w której udzielane są śluby. Jednak tutaj termin trzeba zamawiać z co najmniej dwuletnim wyprzedzeniem.

Jest też restauracja i bar, do których koniecznie trzeba wstąpić wstąpić. W barze najlepiej raczyć się trunkami o wysokiej zawartości alkoholu. Najbardziej typową tutejszą wódką jest consercorva. Występuje ona zarówno w postaci czystej jak i smakowej na bazie tutejszych owoców leśnych. Romantyczna kolacja w restauracji lodowej, białe wino, świece, które w tej temperaturze spalają się w kształt delikatnej koronki – wszystko to sprawi, że o tych chwilach będzie się jeszcze długo, długo opowiadać. I choć jedzenie szybko stygnie i trzeba jeść w rękawiczkach, to wspomnienia tego wieczoru będą niezapomniane.

 

W Laponii w Finlandii mamy np. takie opcje hoteli lodowych: 

Arctic Snow Hotel 

Położony w pobliżu Rovaniemi. Dotarcie do niego z miasta zajmuje ok. 20-30 min. Jedzie się najpierw główną szosą, a następnie odbija w biel. Droga jest wąska, całkowicie pokryta grubą warstwą śniegu, po obu jej stronach skrzą się ugięte pod ciężkimi czapami niewysokie świerki. Hotel składa się z lodowego budynku głównego oraz szklanych igloo. Do tego jest jeszcze tzw. część ciepła czyli recepcja, ciepła restauracja, restauracja śniadaniowa oraz łazienki i sauna. W tym przypadku wszystkie części są rozdzielone i aby przedostać się z jednej do drugiej trzeba wyjść na dwór. W nocy, gdy temperatura spada do minus 30 stopni jest to prawdziwe wyzwanie!

Snow Village 

Położony dalej na północ, ok. 180 km za kołem podbiegunowym, w totalnej głuszy, w białym pustkowiu. Mamy tutaj tylko lodowy budynek główny, recepcję, ciepłą restaurację, restaurację śniadaniową oraz strefę łazienek i saun. Tym razem strefa hotelu i łazienek połączone są ze sobą tunelem, co powoduje, że przechodzenie nie jest już tak uciążliwe. W sezonie 2019/2020 dostępne są jednak pokoje tylko w wersji suite.

 

O innych atrakcjach Laponii przeczytacie we wpisie: 

LAPONIA – weekend za kołem podbiegunowym

 

 


KOSZTY (ceny na zimę 2019/2020)

Nocleg w hotelu lodowym Arctic Snow Hotel: 140 euro/osoba w pokoju standard ze śniadaniem

– Kolacja w hotelu lodowym: ok. 70 euro/osoba (3 dania, bez napojów)


 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊