El Valle de Anton – szlak India Dormida

Szlak na India Dormida zaczyna się dokładnie na przeciwległym krańcu miasteczka względem naszego hostalu Orquidea, dlatego podjechaliśmy tam taksówką (2,5 USD za trzy osoby). Na miejscu należy uiścić opłatę za wstęp (3 USD/normalny, 2 USD/ulgowy) oraz wysłuchać instrukcji bezpieczeństwa. Szlak jest oznaczony, ale oznaczeń tych trzeba poszukać. Ma on kilka odgałęzień i główną zasadą jest trzymanie się zawsze lewej strony. Za każdym razem odbijamy w lewo i tylko w lewo. Aż wyjdziemy ponad korony dżungli.

Zaczęliśmy się więc wspinać. Było gorąco i duszno, bo w lesie mglistym nie ma przewiewu. Są za to motyle i ptaki. Na dwóch skałach widnieją malunki prekolumbijskich cywilizacji. Wodospad kusi swym chłodem aby się pod nim wykąpać… niestety nie ma do niego bezpiecznego dojścia.

Po wyjściu ponad korony drzew naszym oczom ukazały się ogromne trawiaste przestrzenie. To grań kaldery. Szlak wiedzie wąską ścieżką. Wiatr rozwiewał nasze włosy, widoki rozwiewały zmęczenie. W dole El Valle, w górze krążące olbrzymie sępy. Nagroda doskonała!

 

India Dormida

(bo swym kształtem przypomina ponoć śpiącą Indiankę) to mój ulubiony szlak w El Valle. Widoki po wyjściu ponad dżunglę  – bezcenne. Momentami ścieżka była bardzo stroma, ale ogólnie szlak ten oceniam jako taki o średniej skali trudności. Przez las mglisty idzie się ok. 1h, po wyjściu ponad korony dżungli ok. 30 min. Wrócić należy po śladach.

Dokładne informacje o szlaku: http://www.caminandopanama.org/senderos-central-azuero/51-sendero-india-dormida

Konieczne są dobre buty z grubą podeszwą (górskie) oraz spora ilość wody. Po deszczu może być naprawdę ślisko. Na „połoninach” we mgle jest niebezpiecznie, ścieżki idą wąskimi graniami nad przepaściami. Przy dobrej widoczności, zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku szlak jest bezpieczny. Na górze może być silny wiatr.

 

(sierpień 2019)

Inne miejsca w Panamie, które odwiedziliśmy podczas naszej podroży znajdziecie tutaj: PANAMA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊