Jaskinie

Jaskinia Głęboka, Polska

napisany przez Agata

Jura Krakowsko – Częstochowska to kras i nieodłącznym elementem krajobrazu są tu jaskinie. Jaskinia Głęboka to głównie sypialnia nietoperzy. Dlatego zwiedzać ją można tylko kilka miesięcy w roku. 

Jaskinia Głęboka leży u podnóża Kruczych Skał (Góra Zborów). Na początku XX wieku w okolicy wydobywano kalcyt, później działał kamieniołom wapienia. To on właśnie przyczynił się do odkrycia w 1942 jej rozległych podziemi.

Jaskinia czynna jest codziennie od 15.04 do 31.10 (9:00 – 17:00, czas zwiedzania ok. 40min).

Mieliśmy szczęście bo zwiedzaliśmy ją właśnie 15.04. Mimo iż grupy zasadniczo liczą od 5 do 30 osób pani przewodnik była na tyle uprzejma, że nie musieliśmy czekać na kolejnych turystów. O tej porze roku i w tej aurze moglibyśmy się nie doczekać… Poszliśmy w 3 osoby. Byliśmy pierwszymi gośćmi po przewie zimowej przeznaczonej głównie dla wypoczynku zamieszkującej Jaskinię Głęboką populacji nietoperzy (podkowiec mały, gacek brunatny, gacek duży). Nie wszystkie zwierzątka się jeszcze wybudziły z zimowego snu, dlatego aby nie zakłócać im rytmu, pani przewodnik mało używała oświetlenia. Było fantastycznie! Ważną zasadą było nieocieranie się o ściany. Dlaczego? O ile nietoperze siedzą raczej wysoko, to na ścianach żyje inny mieszkaniec podziemi – całkiem spory pająk sieciarz jaskiniowy. Samce osiągają wielkość 11-13mm, a  samice 14-17mm. Sieciarz jaskiniowy jest najjadowitszym pająkiem występującym w Polsce. Jego jad nie jest co prawda niebezpieczny dla życia człowieka, ale ukąszenie jest bolesne, porównywalne z użądleniem przez szerszenia.

 

Więcej atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej we wpisie:

Jura Krakowsko – Częstochowska, czyli pomysł na krótki urlop poza sezonem

Wszystkie posty z Górnego Śląska znajdziesz tutaj: Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x