Jaskinie

Jaskinia Meziad, Rumunia

napisany przez Agata

Rumunia

Jaskinia Meziad położona jest w górach Padurea Craiului (Królewski Las) w północno zachodniej Rumunii. Znajduje się ok. 50km na południowy wschód od Oradei.

Grota ma prawie 5km długości i trzy poziomy korytarzy, co czyni ją jedną z najdłuższych jaskiń w Rumunii. Charakterystyczną cechą są też duże sale o rozmiarach 20-30 metrów szerokości i 15-20 metrów wysokości. Niesamowity, ukryty w gąszczu drzew portal wejściowy ma zaś 25 metrów wysokości. 

Stalagmity, stalaktyty, kolumny, kurtyny – to wszystko można w niej podziwiać.

W zapiskach historycznych po raz pierwszy Meziad pojawiła się w dokumentach austriackiego geografa pochodzących z 1859 roku. Turystom została udostępniona już na początku XX wieku. Dziś trasa zwiedzania liczy ok. 1km.

Dojazd do jaskini Meziad

Do jaskini dojazd nie jest całkowicie oczywisty. Jadąc szosą 764 w wiosce Remetea należy skręcić w drogę 764C prowadzącą do wioski Meziad. Potem trzeba jechać dalej wzdłuż strumienia (też o nazwie Meziad). Po ok. 2km będzie oznaczony drogowskazem skręt w lewo. Po kolejnych 3km dotrze się na pierwszy parking. Jest tu coś na kształt baru i budki z pamiątkami. W tym miejscu można zaparkować auto i iść kolejny kilometr szutrową drogą przez las. Jest też opcja podjechania tej odległości samochodem. Po ok. 800 metrach znajdują się oznaczone miejsca parkingowe. Na koniec trzeba się wspiąć kilkadziesiąt metrów w górę (drewniane schody). Tam jest kasa biletowa.

Zwiedzanie jaskini Meziad

Jaskinię zwiedza się w turach z przewodnikiem. Grupy niestety nie są małe. Ponadto przewodnik mówi tylko po rumuńsku i to dość niedbale robiąc wrażenie mocno znużonego.

Sama jaskinia jest naprawdę warta zobaczenia. Usytuowana w lesie, nie tak łatwo dostępna, nieoświetlona światłem elektrycznym – jej naturalność nie została zjedzona przez komercję. To wielki, olbrzymi plus. Minusem jest niestety forma zwiedzania, która skutecznie zabija wrażenia. (stan na sierpień 2021)

Informacje praktyczne

Strona inernetowa Jaskini Meziad

Cennik (VIII 2021): 25lei=22zł/bilet normalny ; 15lei=14zł/bilet ulgowy (5-14lat)

Wejścia (2021):

  • poniedziałek – piątek: 11:00 – 17:00
  • sobota – niedziela: 10:00 – 17:00

 

Wszystkie wpisy o Rumunii znajdziesz tutaj: RUMUNIA 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x