Jaskinie

Jaskinia Niedźwiedzia, Polska

napisany przez Agata

Jaskinia Niedźwiedzia Kletno

Jaskinia znajduje się we wsi Kletno. Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach oraz jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, głębokość ponad 100 m. Jaskinię tworzą trzy poziomy: pierwszy zachowany jedynie szczątkowo; drugi, na którym wyznaczona jest trasa turystyczna i trzeci – najgłębszy, niedostępny dla zwiedzających. Trasa turystyczna prowadzi szlakiem pełnym pięknej i dobrze zachowanej szaty naciekowej. Można tu zobaczyć również  znaczną ilość kości zwierząt epoki lodowcowej. Największe ilości szczątków należą, jak nietrudno się domyślić, do niedźwiedzia jaskiniowego. W Jaskini panuje stała temperatura ok 6 oC i wysoka wilgotność powietrza ok. 100 %, dlatego nawet mimo upalnego lata należy pamiętać o długich spodniach i ciepłej bluzie.

Czas zwiedzania jaskini wynosi ok. 45 min. Czas dojścia z parkingu to ok. 30 min.

Jaskinia Niedźwiedzia jest Rezerwatem Przyrody i podlega ochronie. Dlatego obowiązują limity dzienne zwiedzających. Konieczna jest zatem wcześniejsza rezerwacja (zarówno grupy jak i turyści indywidualni). Dostępność terminów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, może nie być łatwa. (płatna, 9.00 – 16.40 oprócz pon. i czw., w czwartki czynne V-VIII, http://jaskinianiedzwiedzia.pl/)

 

Więcej atrakcji Gór Stołowych we wpisie: GÓRY STOŁOWE

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x