Jaskinie

Jaskinia Rajkova, Serbia

napisany przez Agata

Jaskinia Rajkova położona jest w pobliżu serbskiego miasta Majdanpek. Aby tu dojechać trzeba ok. 4km przed Donji Milanovac skręcić w góry i wspiąć się serpentynami na przełęcz. Droga nie jest łatwa, a odcinek 30km pokonuje się w ok. 50min. Po drodze jest kilka kierunkowskazów na Majdanpek, jednak w samym mieście trzeba zdać się na mapę lub pytać ludzi. Tutaj drogowskazów brak.

Wejścia do jaskini: o godzinie 11:00, 13:00 i 15:00. Trzeba pamiętać o cieplejszych ubraniach i porządniejszych butach (temperatura 80C).

Jaskinia Rajkova ma długość 2304 metry (tyle zostało dotychczas odkryte!) i jest uznana za najdłuższą jaskinię w Serbii. Nazwa jej pochodzi podobno od imienia tutejszego bohatera – księcia Rajko, który według legendy miał tu ukryć przed Turkami wielki skarb. Jaskinia składa się z dwóch poziomów. Jest tu tunel suchy, podziemna rzeka, przeróżne konstelacje stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów, kolumn, kurtyn… Naprawdę warto tu dojechać! Większość formacji jest biała – to wapień. Jaskinia jest podświetlona i przystosowana na potrzeby ruchu turystycznego, ale wszystko urządzone jest bardzo dyskretnie i naturalnie. Chodzi się między zwisającymi stalagmitami i kurtynami, co chwila trzeba uważać na głowę.

Szliśmy spokojnie, bez pośpiechu, nikt nie poganiał, pani przewodnik chętnie, cierpliwie i interesująco odpowiadała na pytania. To my nadawaliśmy tempo. Całość podziemnego przejścia zajęła około 1h.

Wejście z przewodnikiem 300 DIN/os., czyli ok. 11 zł/os. (2018)

 

Więcej szczegółów oraz inne jaskinie znajdziesz tutaj:

Po serbskich bezdrożach w poszukiwaniu jaskiń

 

Wszystkie wpisy o Serbii znajdziesz tutaj: SERBIA

(sierpień 2018)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x