Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w północnej części kraju niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Został założony w 1949 roku i jest on równocześnie największym i najstarszym parkiem w Chorwacji.

Jest to 16 lazurowych jezior połączonych 92 wodospadami. Wszystko otaczają gęste lasy, a jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. To absolutny must na mapie Chorwacji!

Nocleg w pobliżu Jezior Plitwickich

Villa Plitvica (rezerwacja booking.com)(sierpień 2015)

Villa Plitvica to wyśmienita lokalizacja (na terenie parku, 400m od wejścia nr 3, 700m od promu), fantastyczni właściciele, doskonałe warunki.

Wieczorem, gdy noc powoli zapada słychać tylko świerszcze i chrupanie konia podjadającego jabłka opadłe z pobliskich jabłonek.

Uwaga – na lunch i kolację należy pojechać do pobliskiego miasteczka. Restauracja Degenija – co prawda zlokalizowana jest przy szosie, ale oferuje fantastyczne pstrągi.

 

 Jeziora Plitwickie atrakcje

Szlaki Jezior Plitwickich 

Bardzo istotną kwestią jest punkt, z którego zaczyna się zwiedzać jeziora.

Generalnie są dwa główne wejścia – numer 1 i numer 2. Ale jest też wejście oznaczone jako numer 3. I właśnie to jest najlepsze! Villa Plitvica leży w miejscowości Plitvica Selo, niespełna 400m od bramki. Dzięki informacjom uzyskanym u gospodarzy udało nam się zwiedzić kompleks jezior dogłębnie, nie w tłumie, miło i przyjemnie 😊.

Wieczorem (po 17:00 strażnicy idą do domu) poszliśmy zobaczyć poboczną część jezior – tzw. Jeziora Dolne (Dolnja Jezera, w stronę wejścia nr.1). (idąc od Villi najpierw w prawo, w stronę przystani a potem skrótem do grobli, minąwszy drewnianą kładkę dalej w lewo). O zachodzie słońca kraina ta wygląda nieziemsko!

Następnego dnia wykupiliśmy bilet wstępu do Parku. Kasa znajduje się już za szlabanem, na przystani. Tak naprawdę to bilety sprawdzane są właśnie przy wejściu na statek oraz do pociągu, który odwozi ludzi po skończeniu trasy. Jeśli ktoś chciałby zwiedzać jeziora na piechotę – nie ma problemu, nie płaci. Tylko, że to nie ma po prostu sensu.

Statek przewodzi nas przez „nudne” jezioro i wysadza w miejscu, gdzie zaczyna się wędrówka po przerzuconych między wodą kładkach (tzw. Górne Jeziora – Gornja Jezera). Chodzi się wokół wodospadów, nad wodospadami, w poprzek mniejszych jezior, ponad nimi…. widoki są rajskie, przecudowne!

Ludzi jest trochę, owszem. Ale jak zwykle złota zasada – zwiedzasz rano, unikasz tłumu  – działa.

Na ten trwający kilka godzin spacer trzeba zdecydowanie zabrać prowiant i picie. W jeziorach nie wolno się kąpać, tak więc nie ma szans na ochłodzenie się podczas upału. Niemniej jednak widoki rekompensują ewentualne zmęczenie 😊

mapa wejść

 

Inne atrakcje Chorwacji znajdziesz tutaj: Chorwacja – wyspa Krk, Rab i Plitwickie Jeziora oraz tutaj: Chorwacja – Dalmacja i wyspa Mljet

(sierpień 2015 i 2016)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊