Kazimierz Dolny wąwozy

Kazimierz Dolny to perełka wśród polskich miast. To ostoja artystów, wystawne kamienice i warowny zamek. To jednak także, z może przede wszystkim fantastyczne lessowe wąwozy.

My podczas naszego weekendowego wyjazdu byliśmy tylko w dwóch:

(jesień 2017)

Wąwóz Norowy Dół

Do początku Wąwozu Norowy doszliśmy Dół Ulicą Góry. Nazwa wąwozu pochodzi od rodziny Norów (lub Nurów) – właścicieli tych terenów od połowy XVII wieku.

Wąwóz nie jest tak charakterystyczny jak Korzeniowy Dół. Jest to raczej zwyczajny parów leśny. W drugiej połowie października było cicho, jesiennie i pusto. Nie spotkaliśmy nikogo. Tylko szelest liści spadających z drzew… i tych pod stopami. Kilka razy musieliśmy przechodzić nad zwalonymi konarami. Było naprawdę romantycznie i ciekawie.  Warto było się tamtędy przejść.

 

Wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz ten jest najbardziej znany i najchętniej odwiedzany. Dzięki swej baśniowej urodzie – wysokim ścianom i wystającej z nich plątaninie ogromnych korzeni drzew, które niczym dach odgradzają nas od nieba i słońca. Wygląda nieziemsko.

Tu nie byliśmy już sami. Całkiem sporo ludzi wędrowało jego dnem 600m w głąb. Większość z nich podjechała pod wąwóz melexami startującymi z miasteczka. 

Do powstania wąwozu przyczyniła się wytyczona już w czasach Kazimierza Wielkiego w miękkim, lessowym podłożu droga. Pod naporem jeżdżących po niej wozów konnych droga z czasem się pogłębiała. Jednocześnie ulewne deszcze, wody roztopowe i wiatr doprowadzały do coraz to większej erozji terenu. Dziś głębokość wąwozu dochodzi nawet do 30m. Korzeniowy Dół to pomnik przyrody.

 

Więcej atrakcji w Kazimierzu Dolnym i okolicach opisanych jest tutaj: Kazimierz Dolny

 

Wszystkie posty z województwa lubelskiego znajdziesz tutaj: Lubelszczyzna – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊