Knossos

Pałac w Knossos

Knossos było centrum cywilizacji minojskiej, wielkim ośrodkiem władzy, siedzibą legendarnego króla Minosa – bohatera mitów starożytnej Grecji. Pałac był ogromny, liczył ponad 1300 pomieszczeń. Ocenia się, że w czasach świetności mieszkało w nim ponad 12000 ludzi. Knossos został odkryty w 1878 roku przez Minoasa Kalokierinosa. Do historii jednak przeszedł ten, który pokazał je światu, czyli Artur Evans. Wtedy okazało się, że mityczny król Minos być może żył naprawdę. Słowo „labirynt” pochodzi bowiem od słowa „labrys” co oznacza obosieczny topór – takie jakby rogi byka, których wizerunki zarówno w formie rzeźb jak i malunków są tu bardzo często spotykane.

Żaden turysta nie wyjedzie z Krety dopóki jego noga nie postanie w pozostałościach pałacu minojskiego w Knossos. Nie chcę sobie nawet wyobrażać co dzieje się tutaj w sezonie! My byliśmy z początkiem maja i tak było gorąco i tłoczno. No cóż… To co po pałacu króla Minosa pozostało – poodgradzane sznurkiem znaleziska archeologiczne pomieszane z współczesnymi schodkami i podestami – trochę mnie rozczarowały. Jednak i tak watro tu zajrzeć, chociażby ze względu na historię, mitologię i wartość kulturową jaką to miejsce wniosło do naszej cywilizacji. Dla dziecka była to bezcenna lekcja „pomacania” historii. Wiedzę tę i doświadczenie w przyszłych latach z powodzeniem wykorzystywał na lekcjach polskiego i historii.

Całość relacji z naszego pobytu na Krecie znajdziesz tutaj: Kreta- wschodnia część wyspy

Wszystkie wpisy o Grecji znajdziesz tutaj: GRECJA

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊