Kraków atrakcje

Krakowski Rynek

Kraków – stolica Polski do 1795 roku, siedziba, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski. Miasto gdzie założony został pierwszy uniwersytet w Polsce  – Akademia Krakowska (dziś Uniwersytet Jagielloński). Miasto, gdzie na każdym kroku czuć powiew historii, a sztuka i architektura wyzierają zza każdego rogu.

Rynek Główny – największy średniowieczny plac Europy – wytyczono podczas lokacji miasta w 1257 roku. Wtedy też powstała odchodząca od niego szachownica ulic.

W Sukiennicach prowadzono handel już w XIII wieku. Handlowano głównie suknem, stąd nazwa słynnej hali targowej z podcieniami stojącej po środku krakowskiego Rynku.

Nierówne wieże Bazyliki Mariackiej górują nad krakowskim rynkiem od stuleci. Z wyższej, o każdej pełnej godzinie, płyną dźwięki hejnału wygrywanego na cztery strony świata. W środku można podziwiać ołtarz Wita Stwosza z końcówki XV wieku. Bezcenne dzieło gotyckiej rzeźby, nad którym mistrz pracował 12 lat. Są też jedne z najstarszych w Polsce witraży gotyckich (koniec XIV w.).

Po środku Rynku stoi odsłonięty w 1898 roku pomnik Adama Mickiewicza.

 

Wawel

Wawel – perła wśród polskich zabytków. Usytuowany na wapiennym wzgórzu w zakolu Wisły był świadkiem wielkiej historii. Jego architektoniczny rozkwit przypadł na czasy panowania Zygmunta Starego, który przekształcił XIV-sto wieczną budowlę w renesansową rezydencję – świadectwo potęgi ostatnich Jagiellonów. Wybitni włoscy architekci wznieśli czteroskrzydłowy pałac z arkadowym dziedzińcem. Komnaty ozdobiły utkane we Flamandii arrasy. W katedrze na Wawelu odbywały się koronacje królów, w podziemiach spoczywa siedemnastu polskich władców, prochy wieszczów, bohaterów narodowych, itp.

 

Wieliczka

Początki historii wydobycia soli sięgają połowy XIII wieku, a najstarszy szyb powstał w 1280 roku. To jedyny taki obiekt na świecie czynny nieprzerwanie od średniowiecza do czasów współczesnych. To blisko 300 km korytarzy, 3 tysiące komór, w tym wspaniałe kaplice wydrążone przez górników i podziemne jeziora. Wydrążoną pod koniec XIX wieku, znajdującą się 101 m pod ziemią, kaplicę św. Kingi rozświetlają wspaniałe solne żyrandole, a ściany zdobione są scenami z Nowego Testamentu. Barokowa kaplica św. Antoniego to dzieło z XVII wieku, a na głębokości 125 metrów, w komorze Budryka działa górnicza karczma.

 

Wszystkie posty z Małopolski znajdziesz tutaj: Małopolska– atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊