Kudowa Zdrój – jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Tutejszy klimat ma pozytywny wpływ na krążenie krwi, drogi oddechowe, układ trawienny, nerwowy, oraz sprawność mięśni.
KUDOWA ZDRÓJ ATRAKCJE
Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych
Nie można być w Kudowie i nie zajrzeć do Parku Zdrojowego, nie napić się tutejszej wody zdrojowej. Park założony został w XVIII wieku u podnóża góry Parkowej, w miejscu gdzie wypływają źródła mineralne. Jego najbujniejszy rozkwit przypadł na lata 20-te XX wieku.
Szlak Ginących Zawodów
Jest to znajdujące w Kudowie Czermnej (niedaleko Kaplicy Czaszek) gospodarstwo Urszuli i Bogusława Gorczyńskich. Zobaczyć tu można pokaz garncarstwa, kowalstwa, ręczny wyrób masła, wiatrak i chatkę robótek ręcznych. Jest też mały zwierzyniec. Chętni mogą własnoręcznie ulepić sobie miseczkę na kole garncarskim. W jednej z izb oglądamy stroje ludowe z różnych regionów Polski. Na podwórku stoją liczne sprzęty używane w dawnych latach w gospodarstwach. W domu chleba znajduje się piec opalany drewnem. Temu świeżemu chlebowi ze smalcem oprzeć się po prostu nie można! 😊
(płatne, czynne codziennie w godz. 10:00 – 18:00, http://www.szlakginacychzawodow.com.pl/)
Muzeum Kultrury Ludowej Pogórza Sudeckiego
Muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdrój, w Pstrążnej. Jako skansen działa od 1984 roku. Można tu obejrzeć stare domy, z których każdy jest bogato wyposażony w dawne sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku. Można dowiedzieć się z czego ludzie tutaj dawniej żyli, zajrzeć do izby zwanej „Galerią Ziół”. Jest też „Chatka Czarownicy” oraz przywołujące szczęście, płodność i zdrowie „Drzewo Magiczne”. To z jego giętkich gałązek czarownice wykonywały ponoć swe latające miotły. (wstęp płatny)
Łowisko Pstrążna
Dla każdego , a zwłaszcza młodego wędkarza jest to doskonała okazja do pochwalenia się własnymi umiejętnościami wędkarskimi 😊. Dodatkowo po całej zabawie czeka pyszny, zdrowy obiad z własnoręcznie złowionych ryb. (płatne)
Ruchoma Szopka
Znajduje się w Czermnej. Zaczął ją robić piętnastoletni letni czeski chłopiec. Po 20 latach powstało 250 figur. Początkowo wszystkie były poruszane ręcznie, dopiero potem podłączono je pod prąd. (czynne codziennie, datki dowolne)
Kaplica Czaszek
Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Jego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków. Kaplica wybudowana została w 1776 roku. Choć wrażenie jest piorunujące warto odwiedzić to miejsce. Jest to bowiem jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z tylko trzech w Europie.
(płatne, czynne codziennie oprócz poniedziałków 9:30 – 17:15 w sezonie, 10:00 – 15:45 poza sezonem, http://czermna.pl/)
Park linowy (Kudowa Zdrój)
To fantastyczna zabawa i ćwiczenie koordynacji ciała. Polecam, a zwłaszcza syn 😊 (płatne, http://www.mountain.com.pl/)
Więcej atrakcji Gór Stołowych we wpisie: