Zaprojektowane i stworzone na życzenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, zachwycają do dziś. Kompleks pałacowo – parkowy z XVIII wieku, zielona wizytówka Warszawy, jest cudowny o każdej porze roku. Zarówno przyprószone świeżym śniegiem, jak i skąpane w letnim słońcu, kiedy wokół Pomnika Chopina kwitną niezliczone ilości róż i odbywają się koncerty. Są piękne wiosną, kiedy świeża, zieloniutka trawka pojawia się na równo przystrzyżonych trawnikach, a tu i ówdzie wyrastają krokusy, a później tulipany oraz jesienią, kiedy w szumie opadłych liści szukamy kasztanów i karmimy wiewiórki orzechami.
Łazienki Królewskie to prawdziwy must na mapie Warszawy. To nasz Central Park, Hyde Park i El Retiro😊.
Trochę historii
W czasach średniowiecznych w tym miejscu znajdował się zwierzyniec służący książętom mazowieckim jako miejsce polowań.
W XVIII stuleciu teren ten zakupił od rodziny Lubomirskich przyszły król Polski – Stanisław August Poniatowski.
Łazienki swą nazwę zawdzięczają wybudowanemu jeszcze w XVII stuleciu przez Stanisława Lubomirskiego barokowemu pawilonowi kąpielowemu. W XVIII wieku został on przebudowany na klasycystyczny pałac (Pałac na Wodzie / Pałac na Wyspie).
Po śmierci króla Łazienki przeszły na własność Józefa Poniatowskiego, a po jego śmierci (pod Lipskiem 1813) jego siostry Marii Teresy z Poniatowskich Tyszkiewiczowej. Ta sprzedała je w 1817 carowi Rosji Aleksandrowi. Romanowowie zespół pałacowo-parkowy udostępnili dla publiczności. W czasach II Rzeczypospolitej teren Łazienek przeszedł w ręce Skarbu Państwa.
Wybrane obiekty
Na terenie parku mamy pałac, inne rezydencje, teatr, oranżerie, kilka pawilonów, koszary, stajnie, pomniki, rzeźby. Poniżej opisy kilku z nich, bo omówienie wszystkich to byłaby mała książka 😉.
Pałac na Wyspie
Letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Władca wydawał w nim słynne obiady czwartkowe – spotkania, na które zapraszał ludzi kultury i sztuki, aby dyskutować o edukacji, polityce i bieżących wydarzeniach.
Pałac otacza Ogród Królewski (wiek XVIII), którego część stanowi Ogród Chiński. Po stawie można przepłynąć się gondolą. Na dziedzińcu stoi zegar słoneczny, a wokół jest zawsze pełno pawi.
Teatr na Wodzie
Amfiteatr to kamienna budowla w kształcie półkola połączona ze sceną za pomocą kanału wodnego. Jego architektura nawiązuje do ruin Herculanum i Forum Romanum. W czasach stanisławowskich odbywały się tu wielkie widowiska, a publika liczyła około tysiąca widzów. Scena otwarta została w 1791 roku.
Stara Oranżeria
Została wzniesiona w latach 1785-1788. W czasach stanisławowskich służyła do przechowywania drzewek egzotycznych, które latem zdobiły królewskie ogrody. Przede wszystkim jednak mieścił się tam Teatr Królewski. Teatr działa do dziś i jest jednym z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich. Aktualny repertuar TUTAJ. W Starej Oranżerii znajduje się ponadto Galeria Rzeźby.
Pałac Myślewicki
Początkowo pomyślany był jako główna siedziba Stanisława Augusta, finalnie stał się rezydencją królewskiego bratanka, księcia Józefa Poniatowskiego.
Podchorążówka – Wielka Oficyna
W Wielkiej Oficynie była kuchnia, spiżarnia i piwniczka. Były też pokoje mieszkalne, w których mieszkały osoby z dworu Stanisława Augusta. W 1822 roku Wielką Oficynę przekazano Szkole Podchorążych Piechoty – stąd nowa nazwa.
Biały Dom
Ta niewielka biała willa jest unikatowym w polskiej skali zabytkiem XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej. Biały Dom został zbudowany około 1774 roku i był pierwszą budowlą na terenie Łazienek Królewskich wzniesioną od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta. Pawilon zdobią pierwsze w Polsce malowane groteski – ornamenty roślinne z wplecionymi postaciami ludzi i zwierząt. Znajduje się w nim Królewska Kolekcja Grafiki. Pawilon jest otwarty w sezonie letnim.
Wodozbiór
Zwany, również Rezerwuarem, w XVIII wieku pełnił funkcję zbiornika gromadzącego wodę z okolicznych źródeł, którą zasilano Pałac na Wyspie i pobliską fontannę.
Pomnik Chopina
Ta część parku to tzw. Ogród Modernistyczny (wiek XX).
Pomnik stanął w tym miejscu w 1926 roku, chociaż konkurs na jego projekt odbył się w 1908, a sam pomnik miał stanąć w 1910 – w setną rocznicę urodzin kompozytora. Dziś możemy oglądać rekonstrukcję, gdyż oryginał został zniszczony podczas wojny.
Od maja do września, w każdą niedzielę o 12:00 i 16:00 pod pomnikiem odbywają się koncerty. (wstęp wolny)
Świątynia Sybilli
Wzniesiono ją w 1822 roku na tyłach Belwederu. Końcówka XVIII i wiek XIX to moda na budowle stylizowane na antyczne – greckie i rzymskie. Wokół zaś rozciąga się Ogród Romantyczny w stylu angielskim (wiek XIX).
Spacer po Łazienkach Królewskich
Łazienki Królewskie to duży park. Jeśli chcemy zwiedzić jego najbardziej charakterystyczne miejsca takie jak Pałac na Wyspie czy Amfiteatr to lepiej jest wejść od strony północnej, od biegnącej w dół ku Wiśle ul. Agrykola (przystanek Plac na Rozdrożu). Ale już do położonego znaczniej bardziej na południe Pomnika Chopina lepiej wysiąść na przystanku Łazienki Królewskie. Bardzo wygodne jest też wejście od Myśliwieckiej i Szwoleżerów – spokojniejsze, mniejsze. Generalnie te Łazienki bardziej poukładane, pałacowe, pod linijkę znajdziemy od północy; te bardziej dzikie (na ile dzikie mogą być Łazienki Królewskie 😉) są od południa, od Ul. Jurija Gagarina.
Zwiedzanie
Ogrody są zamykane na noc. Czynne: 06:00-20:00 zima/21:00 lato. Wstęp bezpłatny. Wstępy do obiektów na terenie ogrodów: płatne. Cennik TUTAJ, godziny otwarcia TUTAJ
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie