Mazowieckie Okolice Warszawy Puszcza Kampinoska

Łosiowe Błota

napisany przez Agata

Atrakcje Mazowsza

(marzec 2022)

Las Bemowo

Warszawa, obok Sztokholmu czy Berlina, jest jedną z niewielu stolic europejskich posiadających lasy w granicach miasta. Jednym z takich kompleksów jest Las Bemowo – Park Leśny będący częścią Puszczy Kampinoskiej. To właśnie tu znajdują się aż dwa rezerwaty przyrody. Jeden z nich to Kalinowa Łąka, drugi zaś Łosiowe Błota. Pierwszy chroni kwiaty takie jak storczyk plamisty i krwisty, goździk pyszny, pełnik europejski. Do drugiego przychodzą z Kampinoskiego Parku Narodowego łosie.

„Śladami Łosia”

Wokół Łosiowych Błot poprowadzono liczącą 5km ścieżkę przyrodniczą, przy której ustawiono 10 tablic edukacyjnych opowiadających o lesie jako o całości – o jednym wielkim organizmie i zachodzących w nim zależnościach.   

Jest to doskonałe miejsce na weekendowy spacer, zwłaszcza że rzecz się dzieje jedynie 20km od centrum Warszawy, praktycznie tuż za granicami osiedli Bemowa.

REZERWAT PRZYRODY ŁOSIOWE BŁOTA

Rezerwat Łosiowe Błota został założony w 1980 roku i składa się z dwóch, oddalonych od siebie o ok. 500 metrów części. Jego powierzchnia to ponad 30 ha podmokłych łąk i turzycowisk. W 2010 powstała licząca ponad 100 ha otulina. Rezerwat leży na terenie Lasu Bemowo – pozostałości po dawnej, znajdującej się w widłach Wisły i Bzury, Puszczy Mazowieckiej będącej najpierw własnością książąt mazowieckich, później zaś królów Polski. Na terenie rezerwatu chroni się roślinność torfowisk niskich, czyli tych zasilanych wodami powierzchniowymi i gruntowymi.

Sam teren rezerwatu jest oczywiście niedostępny dla człowieka. Ścieżki i szlaki poprowadzone są krawędziami terenu chronionego, tylko jedna z nich przecina północną jego część. Te trudno dostępne podmokłe tereny, jeziorka torfowe i gęste wierzbowe zarośla są za to bardzo gościnne dla zwierząt. Chętnie przychodzą tu z Kampinoskiego Parku Narodowego łosie, można spotkać też dziki, sarny, lisy. W lesie mieszkają ptaki oraz liczne drobne ssaki, gady i płazy.

W północnej części rezerwatu, jakiś kilometr od początku szlaku, znajduje się drewniana, wysunięta w głąb trzęsawiska kładka.

Jak tam dojechać

Aby dotrzeć na początek szlaku (oznaczona zielonymi strzałkami ścieżka przyrodnicza) najlepiej wyjechać z Warszawy ul. Radiową i zaparkować samochód w okolicach skrzyżowania z płk. Kazimierza Leskiego w pobliżu budynków wojskowych. Tutaj szlaki wchodzą w las. 300 metrów wcześniej jest pętla autobusowa Fort Radiowo, niemniej jednak te 300 metrów trzeba przejść wzdłuż szosy.

Przez las Bemowo poprowadzony jest też szlak rowerowy (żółty i czarny)

 

Transatlantycka Stacja Radiotelegraficzna (Radiostacja Babice)

Chodząc ścieżkami Lasu Bemowo na pewno natkniemy się na pozostałości przypominające nam… fortyfikacje wojskowe? budki wartownicze?

To pozostałości po Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej – symbolu Polski dwudziestolecia międzywojennego, niesamowitego cudu techniki, który zapewniał łączność telegraficzną z całym światem.

Po okresie zaborów w Rzeczpospolitej pozostało kilka przestarzałych radiostacji. Aby się rozwijać potrzeba było stałego kontaktu ze światem, z jego najważniejszymi instytucjami. Dlatego w 1920 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu unikalnego przedsięwzięcia – budowy nowoczesnej sieci radiotelegraficznej. W jej skład weszły stacje w Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu. Sercem natomiast została transatlantycka radiostacja z centralą w Warszawie i wieżami komunikacyjnymi na pograniczu Bemowa i Babic. 10 masztów, 130 wysokości każdy, pozwalały na przesyłanie sygnału w alfabecie Morse’a na odległość tysięcy kilometrów. W ten sposób kontaktowano się np. z giełdą w Nowym Jorku czy z polskimi transatlantykami jak „Stefan Batory”.

Oddana do użytku w 1923 roku, pracowała do 8 września 1939 roku. Potem została zajęta przez Niemców. Gdy ci wycofywali się w 1945, wysadzili wieże w powietrze. Rozrzucone po lasach potężne konstrukcje były w kolejnych latach cięte  i wywożone na złom.

 

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

 

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski

Polska Środkowa ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elzbieta
Elzbieta
2 lat temu

Bardzo ciekawy i pouczający opis👍🙌👏

2
0
Would love your thoughts, please comment.x