MIŚNIA – stolica porcelany
Niecałe 30 km od Drezna, tuż nad Łabą góruje na skale miasteczko Meißen czyli Miśnia.
Miśnia została założona w X wieku na podbijanym właśnie słowiańskim Połabiu. Była stolicą Marchii Miśnieńskiej. Zdobyta przez Bolesława Chrobrego przez parę miesięcy w 1002 roku należała do Polski.
Ważnym punktem zwrotnym w historii rozwoju miasta było oczywiście założenie Manufaktury Porcelany. Na mocy dekretu króla Augusta II Mocnego w 1710 roku założono na zamku Albrechtsburg „Królewsko-Polską i Elektorsko-Saską Manufakturę Porcelany”.
Nas to niewielkie średniowieczne miasteczko urzekło bardzo. Miśnia jest kolorowa, jest przytulna, jest po prostu niesamowicie urokliwa. A spacer po niej, w górę starego miasta aż do zamku i gotyckiej katedry – niezapomniany i piękny. Rozciąga się stamtąd cudowna panorama Saksonii, wijącej się u podnóża Łaby i prawobrzeżnej części miasta.
Manufaktura Porcelany
Założona w 1710 roku jest pierwszą manufakturą porcelany w Europie. Dziś miśnieńskie wytwory z „białego złota” opatrzone unikalnym znakiem dwóch skrzyżowanych mieczy rozpoznawalne są na całym świecie.
Muzeum i Manufaktura Porcelany – zwiedzanie
Zwiedzanie (jeden bilet) dzieli się na dwie części: manufakturę i muzeum.
W muzeum samodzielnie oglądamy zbiory i kolekcje – historyczne i współczesne. Talerze z najsłynniejszym ze wzorów na miśnieńskiej porcelanie – wzorem cebulowym… Wazy, dzbany i inne naczynia… Przeróżne figurki… Chociaż najcenniejsze zbiory królewskie znajdują się w pałacu Zwinger w Dreźnie, to tutejsze muzeum też swą kolekcją przysparza o porcelanowy zawrót głowy.
Jednak najciekawszą częścią jest spacer po manufakturze. Jest to wycieczka z przewodnikiem (audioguide w języku polskim). Zaczynamy filmem, który krótko przedstawia nam historię wynalezienia porcelany w Europie i powstania tej manufaktury. Wyjaśnia jak doszło do tego, że to właśnie w Miśni zaczęto wypalać porcelanę i dlaczego w ogóle w XVIII stuleciu zaczęto to robić. Pokazuje proces dawny i współczesny. Naprawdę szczerze interesujące kilkanaście minut seansu (tłumaczenie polskie w audioguide).
Następny etap to jeszcze bardziej fascynujące tzw. żywe muzeum. Przechodzimy przez pięć sal gdzie pracownicy manufaktury własnoręcznie pokazują nam na czym polega proces tworzenia porcelanowej figurki czy talerza. Począwszy od nadania formy, poprzez obróbkę, szkliwienie oraz dekorowanie i malowanie. W ten sposób możemy dokładnie przyjrzeć się wszystkim etapom powstawania porcelany z Miśni. Wszystko jest oczywiście opatrzone komentarzem lektora (tłumaczenie polskie w audioguide).
Tuż przy kasach jest sklep. A w nim porcelanowe cuda. Jak by się miało drobne 1000 Euro w kieszeni – można by pomyśleć o małych zakupach 😉.
– Cennik: 12 Euro/dorośli ; 8 Euro/dzieci w wieku 6-18 lat ; dzieci do 6 roku życia bezpłatnie ; bilet rodzinny: 25 Euro (2 dorosłych, 2 dzieci)
– Godziny otwarcia: codziennie 09:00-17:00
– Zwiedzanie części warsztatowej odbywa się w grupach i na wyznaczone godziny
– Na zwiedzanie Muzeum i Manufaktury Porcelany należy zarezerwować sonie około 2h czasu
– Całość znajduje się w pewnej odległości od centrum Miśni (Talstraße 9)
– W pobliżu znajduje się parking
(sierpień 2020)
Inne odwiedzone przez nas atrakcje Saksonii:
Pirna – Brama do Saksońskiej Szwajcarii
Wszystkie wpisy o Niemczech znajdziesz tutaj: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊