Monte Cofano

Okolica Castellammare del Golfo.

Naszym celem było plażowanie na jakiejś zagubionej plaży w rezerwacie Zingaro. Niestety nie mieliśmy w zasadzie żadnych informacji o tym terenie. Ze Scopello droga na północ była teoretycznie zamknięta. Nikt nie był nam w stanie udzielić bliższych informacji na temat okolicy. Ruszyliśmy więc na południe i okrężną drogą skierowaliśmy się do San Vito lo Capo. Nie chcąc jednak połowy dnia spędzić w samochodzie zatrzymaliśmy się w Rezerwacie Monte Cofano.

To była bardzo dobra decyzja 😊

Gdy dojedzie się do końca drogi samochód zostawia się na całkiem sporym parkingu. Dalej idzie się prosto na azymut ścieżką prowadzącą do morza. Nie jest daleko, jakieś 200-300m. Po lewej stronie, na zachodzie wznosi się opadający ku wodzie masyw Monte Cofano (ambitni mogą się na niego wspiąć). Wokół zaś ciągną się przypominające sawannę wysuszone połacie traw.

Po dojściu do wody trzeba (idąc wzdłuż brzegu w kierunku wschodnim) znaleźć sobie jakieś niewielkie, półdzikie wejście do wody i cieszyć się słońcem i falami 😊. Brzeg jest tu skalisty a fale rozbijające się o kamienie naprawdę silne. Najlepiej więc znaleźć małą, otoczoną z dwóch stron skałami zatoczkę, do której schodzi się stosunkowo wąskim przesmykiem po trawie lub piasku. W zatoczce fale są mniejsze, a kąpiel przyjemna i bezpieczna. Idąc jeszcze dalej na wschód (w prawo) doszliśmy do całkiem sporej trawiastej plaży, przy której pasły się owce, opalało się trochę osób i była nawet budka z lodami.

Wzdłuż wybrzeża jeździ elektryczny pociąg. Można skorzystać z bezpłatnej podwózki.

Plaże tutaj nie są piaszczyste, brak infrastruktury, nie ma hoteli ani sklepów. Jest za to przestrzeń. Horyzont za plecami zamykają spieczone słońcem góry, a przed oczami fale rozbijają się z nieustannym hukiem o skalisty brzeg. Jest naturalnie i pięknie, tak prawdziwie, sycylijsko 😊. W przydrożnym miasteczku działa jakiś lokalny bar. Nie ma wyboru, ale jest niesamowicie klimatycznie.

 

Całość naszej podróży po Sycylii znajdziesz tutaj: SYCYLIA – Wyspa Słońca

Wszystkie wpisy o Włoszech znajdziesz tutaj: WŁOCHY

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊