Most Bastei

W pierwszej połowie XIX wieku, ponad sto metrów nad meandrującą w dole Łabą, wśród skalnych wież zbudowano drewniany most. Miał on ułatwiać wędrówkę po tutejszych szlakach. Ze względu na dużą ilość turystów, kilkadziesiąt lat później konstrukcja została zastąpiona kamienną.

Bastei pozostaje jedną z głównych atrakcji okolicy do dnia dzisiejszego. Jak więc chce się go oglądać w jakim takim spokoju, bez tłumów – trzeba wstać wcześnie rano, albo przyjść tu pod koniec dnia.

Po moście dotrzemy do pozostałości średniowiecznego zamku Neurathen.

O ile wstęp na most jest bezpłatny, do zamku obowiązują już bilety (2 Euro). Warto jednak tam wstąpić nie tyle ze względu na to co z zamku pozostało (a raczej co nie pozostało 😉), ale po widoki! Mamy tutaj bowiem platformy z zapierającymi dech w piersiach widokami. Ponadto jak sobie człowiek wyobrazi w tym krajobrazie kamienną warownię, strzegącą okolicy w wiekach średnich…

Pierwszy zamek powstał w tym miejscu w XII stuleciu i był wówczas największym kamiennym zamkiem w okolicy. Po wybudowaniu w XIII stuleciu Königstein, stał się prawdopodobnie jego strażnicą. Wkrótce potem opuszczony, na przestrzeni wieków uległ zniszczeniu.

Bastei jak dojechać 

Jadąc z Drezna należy kierować w kierunku Pirny a następnie Lohmen. Za Lohmen prosto Basteißtrase w kierunku Hohnstein. Mniej więcej w połowie trasy będzie odbicie w prawo (drogowskaz na Bastei Brücke).

Tam też znajduje się pierwszy parking „P+R Bastei”. Około 3km dalej znajduje się drugi parking “K8716 Parking”. Jest on o wiele lepszy, znajduje się właściwie tuż przy Moście Bastei oraz przy wejściu na szlak do Schwendenlöcher. Jeśli mamy szczęście i na tym drugim parkingu sa wolne miejsca – super 👍 . Wystarczy iść przed siebie w kierunku hotelu Berghotel Bastei, przejść obok i po kolejnych kilkuset metrach dociera się na miejsce. Jest też trzeci parking“Parkplatz Basteibrücke”, ale tutaj mieszczą właściwie już tylko auta gości hotelowych. Jeśli oba te bliskie parkingi są zapełnione, trzeba niestety cofnąć się do pierwszego i przejść (szlak mało ekscytujący) lub przejechać autobusem te 3km (1,5 Euro w jedną stronę).

Oba parkingi są zautomatyzowane. Wjeżdżając pobieramy bilet, wyjeżdżając opłacamy parking w automacie. My parkowaliśmy na “K8716 Parking” i zapłaciliśmy 7 Euro za ok. 5h

Jeśli już jesteście przy Bastei to koniecznie, ale to koniecznie przejdźcie się szlakiem Schwendenlöcher.

 

Inne odwiedzone przez nas atrakcje Saksonii: 

Drezno i Miśnia, czyli saksońskie miasta nad Łabą

Saksoński Szlak Winny

Pirna – Brama do Saksońskiej Szwajcarii

Twierdza Königstein

 

Wszystkie wpisy o Niemczech: NIEMCY – tak blisko a tak nieznani

(sierpień 2020)

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊