Świętokrzyskie na weekend
Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na ziemi świętokrzyskiej. Tu świat się zatrzymał w XIX i XX wieku. Drewniane chałupy, strzechy i gonty na dachach, przydomowe ogródki, łany zbóż… Mimo czerwcowej soboty było tam spokojnie i sielsko.
(VI 2024)
Park Etnograficzny w Tokarni
Skansen działa od 1977 roku. Jego ideą jest odtworzenie typowego układu osadniczego różnych części Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Znajdują się tu przykłady budownictwa drewnianego datowane od XVII do pierwszej połowy XX wieku. Budynki są wyeksponowane w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, z zachowaniem układów charakterystycznych dla poszczególnych subregionów.
Zwiedzanie
Przechadzając się po terenie odkrywamy świat dawnej wsi. Trafimy na plebanię, do szkoły, apteki i do domu lekarza. Zajrzymy do kościoła, do dworku i do zagrody nadwiślańskiego rybaka, czy pracowni gonciarza. Spacerując będziemy mijać pola i lasy, zaglądać do sadów. Na terenie mieszka też sporo zwierząt – krowy, konie, owce, kozy, gęsi. Te jednak podczas naszej wizyty wolały siedzieć w chłodnych oborach i stajniach aniżeli smażyć się w upalnym popołudniowym słońcu 😉.
Tu, w dolinie Czarnej Nidy, na dość sporym terenie, mamy ponad 60 obiektów pochodzących z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Są one rozmieszczone w sześciu sektorach:
– małomiasteczkowy,
– dworsko-folwarczny,
– świętokrzyski,
– wyżynny,
– lessowy
– nadwiślański.
Skansen ten do małych nie należy, tak więc trzeba zarezerwować sobie trochę czasu. Nam spokojne obejście całości zajęło ponad 2h. Z kasy dobrze jest wziąć drukowaną mapkę, gdyż teren duży i łatwo się na nim pogubić i coś ciekawego przeoczyć.
Godziny otwarcia i ceny biletów: TUTAJ
Jak tam dojechać
Skansen w Tokarni położony jest przy drodze ekspresowej S7, 20 km na południe od Kielc. Przy muzeum znajduje się duży parking. Przed wejściem są kasy biletowe i sklepik z pamiątkami.
Inne atrakcje
Chcąc jeszcze bardziej poczuć klimat dawnej wsi można przenocować w ośmioraku z 1914 roku. Znajduje się tu siedem pokoi gościnnych. Szczegóły TUTAJ.
Ponadto w sezonie letnim organizowanych jest szereg imprez nawiązujących do tematyki polskiej wsi – np. Wytopki Ołowiu, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, Święto Chleba, Hubertus Świętokrzyski. Kalendarium TUTAJ .
W pobliżu warto odwiedzić:
– Zamek w Chęcinach: 5,5km
– Zamek rycerski w Sobkowie: 8km
– Góra Zelejowa: 9km
– Jaskinia Raj: 10km
– Pałac Tarłów: 12km
– Góra Miedzianka: 14km
– Kielce: 20km
– Świętokrzyski Park Narodowy: ok. 50km
– Rezerwat Skałki Piekło: 60km
Inne atrakcje:
W Muzeum Wsi Kieleckiej byliśmy przy okazji naszej dwudniowej mikrowyprawy, o której możecie przeczytać TUTAJ.
O innych odwiedzonych przez nas skansenach przeczytasz we wpisie: Skanseny – powroty do przeszłości
Wszystkie posty z województwa świętokrzyskiego znajdziesz tutaj: Świętokrzyskie – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊