Z dala od miasta, wśród pól, znajdziemy miejsce, które zaprowadzi nas w przeszłość.
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu powstało w 1976 roku aby „uchronić od zapomnienia” dziedzictwo kulturowe krainy leżącej na pograniczu Mazowsza i Małopolski.
Jest naprawdę spore. Nam spokojne obejście całości zajęło ponad 2h. Warto tu zajrzeć poza sezonem i z rana. Cisza, spokój – tylko my i historia.
Dziś to rozlokowane na ponad 30ha 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego: chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne…
Jest też wystawa maszyn rolniczych czy niesamowita kolekcja SAM-ów, czyli traktorów samoróbek. Ta ostatnia to prawdziwa perełka warta chwili dłuższej uwagi. Oprócz traktorów są też samoróbki dostawczaków i… kombajnów. Niektóre z nich użytkowane jeszcze w latach dwatysiące nastych XXI wieku, a rekordzista pracował w polu do 2019 roku!
Duże wrażenie na nas zrobiła wystawa starych fotografii – takie kadry z życia ujęte na wielkoformatowych zdjęciach zaprezentowane pomiędzy chatami, na ścianach stodół, gdzieś przy studniach.
Muzeum organizuje cykliczne imprezy, takie jak Powitanie Wiosny, Sobótkę, Święto Chleba czy Festiwal Ziemniaka. Niedziela Palmowa, Boże Ciało czy Matki Boskiej Gromnicznej też obchodzone są uroczyście.
W skansenie organizowane lekcje muzealne dla dzieci w różnym wieku – od przedszkolaków, poprzez uczniów szkół podstawowych do ponadpodstawowych.
Muzeum Wsi Radomskiej cały czas się rozwija. Kolejne obiekty i sprzęty czekają w magazynach. Dziś dużo chat jest udostępniona wewnątrz, sporo jednak zamkniętych, czekających na doposażenie i pokazanie zwiedzającym. W planach jest też stworzenie na terenie miasteczka na wzór tego jakie możemy oglądać w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Godziny otwarcia i ceny biletów: TUTAJ
Jak tam dojechać
Skansen znajduje się na południowy zachód od centrum Radomia. Parking oraz kasy biletowe znajdują się przy wejściu głównym od ul. Stawowej. Wejście od ul. Szydłowieckiej działa jedynie z ważnym biletem zakupionym np. online. Można tam też dojechać autobusami komunikacji miejskiej nr 14, 17, 18.
W Muzeum Wsi Radomskiej byliśmy przy okazji naszej dwudniowej mikrowyprawy, której całość znajdziesz TUTAJ
O innych odwiedzonych przez nas skansenach przeczytasz we wpisie: Skanseny – powroty do przeszłości
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWIECKIE– atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie