Warszawa to jedna z najbardziej zielonych stolic Europy.
Mamy tu ponad 30 parków, ponad 70 skwerów i zieleńców, 7 plaż miejskich, bulwary wiślane oraz naturalny brzeg Wisły. Mamy parki bardziej naturalne i bardziej „poukładane”. Jeśli chcemy jeszcze bardziej dziko to są Las Kabacki, Las Bielański czy Młociński. No i oczywiście Kampinoski Park Narodowy leżący praktycznie tuż za granicami miasta.
Każdy z tych trzydziestu kilku parków ma swój urok, każdy może być doskonałym miejscem na spacer.
Poniżej znajdziecie krótkie opisy tych, które wydały nam się najpiękniejsze i najciekawsze.
Śródmieście: Łazienki Królewskie; Park Ujazdowski; Ogród Krasińskich, Ogród Saski; Ogrody na dachu BUW;
Żoliborz: Park Żeromskiego; Kępa Potocka;
Bielany: Kępa Potocka;
Bemowo: Fort Bema;
Wola: Park Moczydło;
Mokotów: Pole Mokotowskie; Królikarnia; Park Akcji Burza;
Praga Południe: Park Skaryszewski;
Wilanów: Ogród Królewski;
Łazienki Królewskie
(Śródmieście)
Zaprojektowane i stworzone na życzenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, zachwycają do dziś. Kompleks pałacowo – parkowy z XVIII wieku, zielona wizytówka Warszawy, jest cudowny o każdej porze roku. Zarówno przyprószone świeżym śniegiem, jak i skąpane w letnim słońcu, kiedy wokół Pomnika Chopina kwitną niezliczone ilości róż i odbywają się koncerty. Są piękne wiosną, kiedy świeża, zieloniutka trawka pojawia się na równo przystrzyżonych trawnikach, a tu i ówdzie wyrastają krokusy a później tulipany oraz jesienią, kiedy w szumie opadłych liści szukamy kasztanów i karmimy wiewiórki orzechami.
Łazienki Królewskie to prawdziwy must na mapie Warszawy. To nasz Central Park, Hyde Park i El Retiro😊.
Więcej o ich historii, budowlach i spacerach TUTAJ
Ogrody są zamykane na noc. Czynne: 06:00-20:00 zima/21:00 lato. Wstęp bezpłatny. Wstępy do obiektów na terenie ogrodów: płatne. Cennik i godziny otwarcia TUTAJ
Park Ujazdowski
(Śródmieście)
Na przedpolu Łazienek Królewskich znajduje się znacznie od nich mniejszy Park Ujazdowski. Mniejszy, ale równie piękny. Uznawany za jeden z najpiękniejszych parków Warszawy, został założony w latach 1893-1896 według projektu Franciszka Szaniora – głównego ogrodnika Warszawy.
O ile Łazienki Królewskie to wiek XVIII, tak jeszcze w XIX stuleciu w miejscu dzisiejszego Parku Ujazdowskiego znajdował się niezabudowany teren wykorzystywany do organizowania zabaw, jako plac ćwiczeń i rewii wojska oraz jako miejsce wystaw. Ponieważ jednak był on niewystarczający dla tych celów, postanowiono część nieruchomości przeznaczyć na park, a część pod szpital.
Park Ujazdowski został urządzony jako park krajobrazowy. Znalazły się tam sztuczne wzgórki, altana i staw. Ten ostatni to projekt Williama Lindleya – angielskiego inżyniera, twórcy sieci wodno-kanalizacyjnych w miastach Europy, między innymi w Warszawie. Jest też betonowy mostek przy budowie którego po raz pierwszy na terenie Królestwa Polskiego zastosowano żelbetową konstrukcję przęsła. W parku postawiono kilka rzeźb – najsłynniejsze z nich to Ewa i Gladiator. Naprzeciwko wejścia głównego (od strony Alei Ujazdowskich) znajduje się pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Przy wejściu od ulicy Pięknej od 1912 roku stoi waga osobowa produkcji Lubelskiej Fabryki Wag. Jeszcze do niedawna siedział tam starszy Pan, który za drobną opłatą ważył dzieciaki. Ostatnio go jednak nie widziałam…
W Parku Ujazdowskim znajduje się również jeden z bardziej wypasionych placów zabaw w stolicy. Po pierwszej modernizacji był świetny – nowoczesny, atrakcyjny, delikatnie współgrający z otaczającym go parkiem. Po kolejnych to miała być prawdziwa petarda. Niestety coś nie do końca zagrało i plac zabaw często jest albo zamykany (bo naprawy) albo zabierane są z niego poszczególne sprzęty (bo naprawy, bo zimowanie, bo konserwacja). Poza tym jak dla mnie trochę za mocno zaingerował w tkankę parku.
Wiosną zajdziecie tu wielkie krokusowe pola, najpiękniejsze w całej Warszawie.
Park jest zamykany na noc. Czynny: 06:00-21:00. Wstęp bezpłatny.
Ogród Krasińskich
(Śródmieście)
Pałac Krasińskich uznawany jest za jedną z najpiękniejszych barokowych rezydencji magnackich w Warszawie, ogród zaś stał się jednym z ulubionych miejsc spacerowych warszawiaków.
Dziś wnętrza pałacu można zwiedzać, a w środku czeka na nas najcenniejsza kolekcja książek, manuskryptów i rękopisów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Założenie pałacowo-parkowe powstało w XVII stuleciu dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego (1676). Był to przykład barokowej koncepcji architektonicznej „między dziedzińcem a ogrodem”, której pierwowzorem jest pałac w Wersalu. Według tej koncepcji pałac leży na osi między dziedzińcem honorowym a znajdującym się na tyłach budynku ogrodem. Sama rezydencja miała zaś być tak olśniewająca, żeby swym wyglądem przyćmiła budowany w tym samym czasie dla króla Jana Sobieskiego pałac w Wilanowie.
W drugiej połowie XVIII wieku, w okresie reform stanisławowskich, tuż przed rozbiorami, biskup Adam Krasiński sprzedał pałac Komisji Skarbu Koronnego. Od tamtej pory był to Pałac Rzeczpospolitej. Ogród zaś został otwarty dla mieszkańców Warszawy (1768)
Kolejne sto lat później, w końcówce XIX wieku, park został przeprojektowany przez Franciszka Szaniora – Głównego Ogrodnika Warszawy. Przekształcił on pierwotny barokowy układ na styl naturalistyczny, krajobrazowy.
Dziś Ogród Krasińskich zajmuje powierzchnię znacznie większą niż pierwotne założenie. Dołączono do niego zrujnowane podczas II wojny światowej ogrody pobliskich rezydencji. Np. na obszarze dawnego ogrodu przy Pałacu Marii Lubomirskiej Radziwiłłowej powstał ogród różany.
Mamy tu boiska do gry w bule, siłownię plenerową, nowoczesny plac zabaw.
Wejście do parku: bezpłatne
Wnętrza pałacu: udostępnione dla zwiedzających od 21.05.2024
Więcej o parku i pałacu, wystawach i zwiedzaniu TUTAJ
Ogród Saski
(Śródmieście)
Ogród Saski został założony na przełomie XVII i XVIII wieku przez króla Augusta II Mocnego, jako ogród przypałacowy pałacu Saskiego. Był to ogród w stylu francuskim i w 1727 został udostępniony przez króla mieszkańcom Warszawy.
Stał się wówczas pierwszym publicznym parkiem miejskim nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce. Do parku mógł wejść każdy kto był „porządnie ubrany i trzeźwy”. Szybko stał się miejscem spotkań i plotek. Traktowano go jako „salon Warszawy”.
W XIX wieku zamieniono go w park w stylu angielskim.
W 1899 Warszawskie Towarzystwo Higieniczne otworzyło w Ogrodzie Saskim jeden z pierwszych w mieście placów zabaw dla dzieci. Na początku XX wieku pierwsza polska wytwórnia filmowa organizowała tam pokazy polskich filmów dokumentujących życie codzienne w Warszawie.
Z Pałacu Saskiego pozostał do dziś jedynie fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza, niemniej jednak ruszył projekt jego odbudowy.
Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Składa się z dwóch części – dolnej i górnej.
Ta pierwsza jest znacznie większa, jakby wręcz parkowa. Tu w zaciszu pergoli można odpocząć na jednej z licznych ławeczek, poczytać książkę.
Druga to rabatki z niskimi kwiatkami i bylinami. I pięknymi widokami na Warszawę.
Chociażby dla tych panoram warto tu przyjść! Z jednej strony Zamek Królewski, z drugiej trasa W-Z, praski brzeg i wieże katedry. Z tyłu wieżowce city i Pałac Kultury.
Wstęp wolny. Ogród czynny jest siedem dni w tygodniu. Niemniej jednak o ile ogród dolny czynny jest cały rok, to część górna zamykana zostaje na sezon zimowy. Dokładne godziny otwarcia: TUTAJ
Wilanów – Ogród Królewski
(Wilanów)
Pałac w Wilanowie to barokowa rezydencja wybudowana pod koniec XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego, który zwykł ją nazywać Villa Nova (stąd późniejsza spolszczona nazwa Wilanów).
Jak na dłoni widać tu charakterystyczny barokowy układ, gdzie pałac leży między reprezentacyjnym dziedzińcem a pięknymi ogrodami. Były one sukcesywnie powiększane przez kolejnych właścicieli. W efekcie wokół pałac otoczony jest kilkoma, zróżnicowanymi stylowo ogrodami i parkami. Jednym z głównych rozbudowujących wilanowski park i ogród był Stanisław Kostka Potocki (XVIII/XIX w.). Mamy tu Ogród Północny – w którym kiedyś król Jan III Sobieski uprawiał drzewa owocowe, warzywa i zioła; podzielony na taras górny i dolny Ogród barokowy – najstarsza część wilanowskiego założenia; Ogród Różany; Ogród Oranżerii, czyli część najmłodsza zorganizowana na miejscu dawnego kościoła i cmentarza oraz dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy.
Na dziedzińcu pałacu rośnie wielka magnolia – szczyci się ona mianem najpiękniejszej w Warszawie.
Więcej o pałacu oraz jego ogrodach TUTAJ
W czasach Stanisława Kostki Potockiego integralną częścią wilanowskiego parku krajobrazowego było położone po drugiej stronie Jeziora Wilanowskiego założenie zwane Morysinem, nazwane tak od imienia jego wnuka, Maurycego nazywanego Morysiem. Dziś na jego terenie jest utworzony rezerwat, w którym pośród gęstwiny drzew można dostrzec ślady dawnej historii. Więcej o tym miejscu TUTAJ
Park Żeromskiego
(Żoliborz)
Park został założony w 1932 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenach rosyjskich fortyfikacji wchodzących w skład Cytadeli Warszawskiej. Centralną częścią parku był (i jest do dziś) fort Sokolnickiego. Obecnie mieści się tam Centrum Sztuki.
W 1936 roku na jednym ze skwerów stanęła Alina – „Dziewczyna z dzbanem” dłuta Henryka Kuny. Szybko stała się ona symbolem nie tylko parku ale i całego Starego Żoliborza.
Na początku XXI wieku przeprowadzono gruntowną modernizację parku. Wtedy powstał min. mega wypasiony plac zabaw.
Na spacer po Starym Żoliborzu zapraszamy TUTAJ
Kępa Potocka
(Żoliborz i Bielany)
Park został założony w latach 60. XX wieku na terenach między Wisłą a jej starorzeczem. Jest on zlokalizowany pomiędzy Wybrzeżem Gdyńskim a ul. Gwiaździstą. Główną oś parku stanowi owo starorzecze, czyli Łacha Potocka.
Nazwa natomiast pochodzi od Kępy Potockiej, czyli wyspy-łachy, która dawniej istniała na Wiśle, a w latach 30. XX wieku została połączona ze stałym lądem.
W parku wyznaczono liczne ścieżki spacerowe i rowerowe. Są place zabaw i plenerowa siłownia. Na części terenu do dziś rozgościły się ogródki działkowe. Jest bar Kępa Potocka, a w sezonie otwierają się jeszcze inne kawiarenki i lodziarnie. Zaś na południowym krańcu parku stoi „Światłotrysk”, czyli neonowa rzeźba w kształcie szklanki wypełnionej różowymi bąbelkami oranżady. Nie można jej nie zauważyć 😊.
Pole Mokotowskie
(Mokotów)
Park Józefa Piłsudskiego
To jeden z większych terenów zielonych w stolicy. Wbrew pozorom tylko niewielka jego część leży na terenie dzisiejszej dzielnicy Mokotów. Większość parku znajduje się na Ochocie, część w Śródmieściu.
Dojechać można tam bezproblemowo metrem (stacja Pole Mokotowskie),a bliskość uczelni – SGH i Politechniki – sprawia, że panuje tam studencka atmosfera.
Więcej o historii parku i jak to wygląda dziś TUTAJ
Królikarnia – pałac i park
(Mokotów)
Królikarnia to pochodzący z XVIII wieku klasycystyczny pałac. Dziś mieści się tam Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (nieczynne do odwołania, gdyż w toku jest sprawa spadkowa wytoczona przez spadkobierców rodziny Krasińskich Muzeum Narodowemu). Dawniej na terenie posiadłości znajdował się zwierzyniec w którym hodowano króliki dla dworu Augusta II – stąd nazwa.
Pałac otacza Park Rzeźby
Pałac Królikarnia już w XVIII wieku otaczał malowniczy ogród w stylu angielskim. Współczesny Park Rzeźby związany jest z Xawerym Dunikowskim. W XXI wieku do kolekcji zaczęto dołączać zbiory rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie. Przez to mamy tu rzeźby z różnych okresów, o różnej tematyce i różnych artystów.
Park czynny od świtu do zmierzchu, wstęp wolny.
Na terenie jest kawiarenka. Kawę/herbatę, soki można wypić w plenerze przy stoliku lub na którymś z dostępnych leżaków. Na trawie przed pałacem można rozłożyć koc.
Park Akcji Burza i Kopiec Powstania Warszawskiego
(Mokotów)
Jesteśmy na Czerniakowie, w warszawskiej dzielnicy Mokotów. Przed nami zalesione wzgórze. Z jednej strony prowadzą nań schody, od drugiej strony kładka wśród drzew i zbudowane z gruzobetonu wąwozy. To sztuczne wzniesienie usypane po wojnie z gruzów stolicy nazywane kiedyś Kopcem Czerniakowskim.
Spacer tutaj to doskonałe połączenie lekcji historii i przyrody. W 2024 roku obiekt otrzymał Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy.
Więcej o tym miejscu TUTAJ
Park Moczydło
(Wola)
W pobliżu ruchliwa i głośna Prymasa Tysiąclecia, obok zaraz Górczewska. A tu spokojnie, cicho, sielsko. Są stawy, są kaczki, są zrelaksowani wędkarze. Na ławeczkach siedzą babcie. Górkę Moczydłowską „okupują” młodzi na kocach. Zieleń, wokół sama zieleń!
To teren dziewiętnastowiecznej cegielni. Obecne stawy to dawne wyrobiska gliny. Po II wojnie światowej miejsce to było również jednym ze składowisk, w które zwożono gruzy ze zburzonej Warszawy. W ten sposób powstał Kopiec Moczydłowski (Górka Moczydłowska), która dziś obrośnięta trawą i krzewami służy mieszkańcom za miejsce relaksu i całkiem fajny punkt widokowy na okolicę.
Więcej na ten temat TUTAJ
Fort Bema
(Bemowo)
Na pograniczu Żoliborza, Woli i Bemowa leży spory, nieco dziki park. Romantyzmu dodają mu ceglane budowle – pozostałości po dawnym carskim forcie okalającym miasto w ramach Twierdzy Warszawa. Jakiś czas temu zrewitalizowany, dziś służy mieszkańcom okolicznych osiedli (ale nie tylko) za miejsce spacerów, wycieczek rowerowych i pikników.
Więcej o jego dziejach i współczesności TUTAJ
Park Skaryszewski
(Praga Południe)
Jest to jednen z większych parków Warszawy. Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie powstał w latach 1906 – 1922 na miejscu dawnego pastwiska miejskiego. Pastwisko to nazywano skaryszewskim od lokowanego w pobliżu Skaryszewa. Tak też zaczęto nazywać zaprojektowany przez Franciszka Szaniora w stylu angielskim park. Imię Ignacego Jana Paderewskiego nadano mu w okresie międzywojennym.
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie
Bardzo dziękuję za ciekawą propozycje do zobaczenia w stolicy 🙂
Cała przyjemność po mojej stronie 🙂