Jedziecie w tym sezonie na narty w Alpy?
Jeśli tak, to ten tekst jest dla Was! Szczegółowe i dokładne opisy znajdziecie we wpisach. Tutaj mam dla Was krótką charakterystykę oraz kilka spostrzeżeń i tipów. Co, jak i gdzie 😊.
spis treści
AUSTRIA
Zillertal, Kaprun – Zell am See,
WŁOCHY
Sellaronda, Cortina d’Ampezzo, Bormio – Livigno, Val di Sole , Madonna di Campiglio, Ski Center Latemar, Alpe Cimbra,
SZWAJCARIA
ZILLERTAL , Austria
Tu na długości ponad 40 km znajdują się 4 duże i kilka mniejszych ośrodków narciarskich ( HochZillertal – Hochfügen, Zillertal Arena, Mayrhofen, Hintertux). Na jednym skipassie można tutaj przejechać 530 km tras!
Tutaj też mamy takie atrakcje jak najbardziej stroma trasa zjazdowa w Austrii – słynna Harakiri o 78% nachyleniu, czy wyczynowa Eberharter Goldpiste. Tutaj wreszcie sezon na lodowcu Hintertux trwa przez cały rok.
W całej dolinie jeździ się na wysokości 1500 – 2500m n.p.m. Kilka tras zjazdowych schodzi niżej, trasy na lodowcu położone są oczywiście wyżej, na wysokości 3000 m n.p.m.
TIPY na narty w ZILLERTAL
-
Nastawić się na zwiedzanie zagłębi (nie ograniczać się do jednego)
-
Kwatera/nocleg – każde miasteczko jest dobre (niekoniecznie blisko wyciągu i tak będzie się jeździć w różne miejsca)
-
Nie nastawiać się na doznania kulinarne
-
Samodzielne gotowanie to najlepsza opcja
-
Pobierając aplikacje SKILINE można prześledzić dokładnie swoją dzienną trasę (ilość km, przewyższenia, itp.)
-
Zawsze sprawdzić pogodę przed wyjazdem na lodowiec Hintertux
-
Gwarancja śniegu od początku grudnia (trasy w większości otwarte, przygotowane, dośnieżone)
-
Karnet Zillertaler Superskipass: sezon 2022/2023
-
Wielkość zagłębia sprawia, że jest ono dobrym rozwiązaniem także na okresy szczytu sezonu
Szczegóły we wpisie: TUTAJ
KAPRUN – ZELL am SEE, Austria
W ośrodku Zell am See jest 30 tras zjazdowych (77km). Jeździ się na wysokości od 750 do 1950 m n.p.m.
W Kaprun jeździmy na 41km tras. Trasy rozłożone są na wysokości od 800 do 3030m n.p.m. Tutaj mamy możliwość jazdy na lodowcu Kitzsteinhorn (3203 m n.p.m.), co gwarantuje nie tylko fantastyczne widoki ale i wydłuża sezon narciarski.
To właśnie w Kaprun mamy trasę Black Mamba, której nachylenie dochodzi do 63%.
TIPY na narty w KAPRUN – ZELL am SEE
-
Zell am See bardziej „żyje” wieczorami niż Kaprun
-
Kompleks basenowy TAUERN SPA Zell am See – Kaprun – wyśmienity pomysł na ponarciarski wieczór
-
Nie nastawiać się na doznania kulinarne
-
W okresach wysokiego sezonu tłok na trasach.
-
Jest to dobre zagłębie na okres poza sezonem
Szczegóły w opisie: TUTAJ
SELLARONDA, Włochy
Sellaronda to największa narciarska karuzela w Europie. Jest to szlak narciarski przebiegający wokół masywu Sella przez cztery najsłynniejsze przełęcze w Dolomitach: Passo Pordoi, Passo Campolongo, Passo Gardena i Passo Sella.
Długość Sellarondy to prawie 40 km tras położonych od 1465 m n.p.m. do 2300 m n.p.m. Mowa tutaj o tych biegnących w tzw. linii prostej do celu. Wokół bowiem aż kłębi się od opcji zjazdowych w poszczególnych zagłębiach.
Sellaronda łączy się z trasami Marmolady.
Aby przejechać Sellaronde należy wykupić skipass Dolomitisuperski.
TIPY na SELLARONDE
-
Sellaronda to Dolomity, czyli najpiękniejsze pasmo Alp.
-
Wszystkie zagłębia w regionie są ze sobą połączone trasami Sellarondy. Można więc na nartach zwiedzać poszczególne ośrodki. Można mieszkać w jednym a jeździć w innym nie korzystając przy tym ze skibusu czy samochodu.
-
Wielość tras i możliwości sprawia, że jest to opcja dobra na tzw. szczyt sezonu (Boże Narodzenie – Sylwester, Wielki Tydzień – Wielkanoc, ferie)
-
Gwarancja śniegu od początku grudnia (trasy otwarte, przygotowane, dośnieżone)
-
Z rana polecam zaczynać Sellarondę w kierunku pomarańczowym. Chodzi o nasłonecznienie gór. Ruszając w kierunku pomarańczowym jedziemy razem ze słońcem. Ono “przesuwa się” razem z nami w ciągu dnia. Tak więc szusujemy po nasłonecznionych stokach i rano i wieczorem. Ruszając w kierunku przeciwnym, zielonym – musimy najpierw dogonić nasłonecznione obszary, a to trochę trwa. Po południu na odmianę mijamy się ze słońcem.
-
Selva di Valgardena / Selva Volkenstein – przyjemne, słoneczne, tyrolskie miasteczko, które zachowało charakter górskiej wioski. Na tym odcinku Sellarondy brak jest wyciągu tranzytowego. Trzeba wejść na kładkę a potem pieszo przejść nad ulicą aby kontynuować jazdę po okręgu. (ostatnia aktualizacja 2017, może się więc coś już zmieniło)
-
Corvara di Badia – moja ulubiona miejscówka przy Sellaronda. Bezpośredni dostęp do tras Selly i olbrzymie własne zagłębie połączone z La Villa. Przyjemne, bardzo słoneczne miasteczko.
-
Colfosco – To bardzo mała wioska pomiędzy Val Gardeną a Corvarą. Leży w kotlinie dlatego przez większość dnia panuje tam niestety cień. W dolnych partiach jeździ dużo szkółek.
-
Arabba – niewielka wioska. Dzieje się tu znacznie mniej niż w Corvarze, chociaż i tak podobno nudzić się nie można. Z moich obserwacji dziennych wynika, że Arabba niestety w większości dnia zanurzona jest w głębokim cieniu. Od kilku lat funkcjonuje tu wyciąg tranzytowy nad ulicą, co znacznie ułatwia przemieszczanie się.
-
Arabba to punkt startowy na Marmoladę– najwyższy szczyt południowo-wschodnich Alp. Trasa dojazdowa jest długa, płaska i dość nudna. Wjazd wagonikiem za to ekscytujący. Punkt widokowy znajduje się na Punta Rocca (3250 m n.p.m.). Roztacza się stamtąd zapierający dech w piersiach widok na Marmoladę (3343 m n.p.m.) oraz cały masyw Sella. Zjeżdża się albo kolejką albo czerwoną trasą do Passo Fedaia, Padon i dalej do Arabba. Zjazd, mimo że jest czerwony, nie należy do najłatwiejszych.
-
Canazei – alpejskie miasteczko położone na wysokości 1460 m n.p.m. Wyciąg banieczkowy wwozi bezpośrednio na Sellarondę, w okolice Belvedere – Pordoi.
Szczegóły w opisie: TUTAJ
CORTINA D’AMPEZZO, Włochy
Cortina d’Ampezzo – położona w regionie Vento „Perła Dolomitów” . Szlaki i trasy w nich to przyjemność w czystej postaci. Monolity na wyciągnięcie ręki. Tu nie jedzie się tylko po narciarskie kilometry ale też po widoki! Wokół Cortiny mamy 6 terenów narciarskich (Faloria, Rio Gere, Mietres, Tofana – Pomedes, Cinque Torri, Passo Falzarego).
TIPY na narty w CORTINA D’AMPEZZO
-
Cenowo Cortina zdecydowanie przewyższa większość włoskich (i austriackich) alpejskich miasteczek. Niemniej jednak w sezonie niskim, czyli np. na przełomie marca i kwietnia można znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. A dolina d’Ampezzo jest o tej porze roku przecudowna!
-
Jeśli nie chcemy mieszkać w samej Cortinie mamy takie opcje jak Borca di Cadore czy San Vito di Cadore. Są to małe miasteczka, właściwie alpejskie wioski jednak dobrze skomunikowane ski busami z ośrodkami narciarskimi.
-
W Cortina d’Ampezzo jest więcej wysmakowanych butików niż knajp, w których można zjeść kolację. Chociaż tych ostatnich też nie brakuje.
-
Faloria – jeździ się na płaskowyżu na wysokości około 2200 m n.p.m. Wyciągi z samej Cortiny d’Ampezzo.
-
Rio Gere i zjazd z siodła Forcella Staunies (przy Monte Cristallo) – opcja dla wytrawnych narciarzy.
-
Mietres – opcja dla mniej wyszkolonych. W zasadzie tylko i wyłącznie trasy niebieskie.
-
Tofana – Pomedes to największy ośrodek. Bezpośrednio z Cortiny wciągamy się kolejką (Funivia Tofana) do Col Druscie. Stąd rozchodzą sią trasy. Kolejką można wjechać na sam szczyt Tofana (3244 m n.p.m.). Tu jest tylko punkt widokowy i knajpa.
-
Cinque Torri – cudowne trasy wytyczone tuż pod samymi skalnymi wieżami Dolomitów.
-
Passo Falzarego (dosłownie kawałek dalej za Cinque Torri jadąc tą samą drogą)
-
Ośrodki Cinque Torri i Passo Falzarego warto „zrobić” jednego dnia, gdyż trasa z Cortiny zajmuje jednak trochę czasu – mimo, że to tylko 15km, ale droga jest wąska i baaaardzo kręta.
Szczegóły w opisie: TUTAJ
LIVIGNO – BORMIO, Włochy
Livigno to jeszcze do połowy XX wieku odcięta od świata przez znaczną część roku wioska. Dziś to znana strefa bezcłowa i popularny kurort narciarski. Usytuowane niedaleko granicy ze Szwajcarią, we włoskiej Lombardii miasteczko leży na końcu malowniczego Lago di Livigno.
Bormio to malownicze, pochodzące jeszcze z czasów rzymskich miasteczko. Pełno tu ciasnych zaułków, sklepików, kafejek, kawiarni i restauracji. Trasy narciarskie znajdują się pomiędzy stacjami Bormio 2000 a Bormio 3000. Jest ich łącznie 50km. Najsłynniejsza z nich to Stelvio, na której rok rocznie od 1993 odbywa się Puchar Świata w biegu zjazdowym mężczyzn.
TIPY na narty w LIVIGNO – BORMIO
-
Dojazd do Livigno odbywa się przez leżący na granicy szwajcarsko – włoskiej, liczący ponad 3,5km tunel Munt la Schera – ograniczenia godzinowe wjazd/wyjazd. Zawsze trzeba sprawdzić aktualne komunikaty.
-
Wzdłuż Livigno przebiega dość ruchliwa szosa. Trzeba więc rozważnie dobierać miejsca noclegów. W „środku” panuje zgoła inny nastrój. Szeroki, długi deptak pełen jest ludzi w zasadzie o każdej porze dnia i wieczora. Mamy tu sklepy wolnocłowe, mnóstwo kafejek, restauracji i pubów.
-
Livigno to dwa ośrodki leżące po dwóch przeciwległych stronach doliny (Niepołączone a odległości między początkowymi stacjami wyciągów duże. W grę wchodzi tylko ski bus albo samochód.) Po stronie miasteczka mamy Costaccia – Vetta Blessaccia, a po przeciwnej Monta della Neve – Monte Sponda i wyciągającą w górę kolejkę Mottolino (trasy trudniejsze).
-
Trasy w Bormio położone są na wyższej wysokości niż w Livigno.
-
W Livigno mamy większy wybór tras niż w Bormio.
-
Bormio od Livigno dzieli 40km, ale ten odcinek pokonuje się w co najmniej godzinę.
Szczegóły w opisie: TUTAJ
VAL di SOLE, Włochy
Val di Sole, czyli Dolina Słońca jest jednym z bardziej znanych regionów narciarskich w Europie.
Znajduje się tu kilka ośrodków narciarskich. W dużej części są one połączone z tymi leżącymi w sąsiedniej Val Rendena (ze słynną Madonna di Campiglio na czele), co daje wręcz nieograniczone możliwości w szusowaniu po ciągle nowych terenach bez konieczności transportu samochodem czy ski busem. Krótko mówiąc to ponad 150km tras narciarskich.
Nie można zapomnieć też o oddalonym nieco Passo Tonale i kolejnych 100km zjazdów. Dodatkowo na lodowcu Presena sezon trwa praktycznie cały rok! Ponadto nazwa doliny zobowiązuje – ilość dni słonecznych to średnio 8 na 10 .
Generalnie mamy tu trzy obszary znazdowe: Skiarea Campiglio (Marilleva, Folgarida, Madonna di Campiglio, Pinzolo), Ponte di Legno-Tonale (Passo Tonale, Lodowiec Presena, Ponte do Legno) i Pejo.
TIPY na narty w VAL di SOLE
-
Marilleva, Folgarida, Madonna di Campiglio i Pinzolo sa ze sobą połączone w Skiarea Campiglio. Obowiązuje tu jeden karnet obejmujący też trasy w Pejo (ośrodek niepołączony nartostradami, przejazd skibusem lub autem). Cennik: TUTAJ
-
Ponte di Legno – Tonale leży osobno. Trzy jego części są ze sobą połączone trasami i wyciągami, niemniej jednak ze Skiarea Campiglio połączenie jest szosą – skibus lub auto. Obowiązuje tu osobny skipass. Cennik: TUTAJ
-
Jeśli jednak chcemy korzystać ze wszystkich ośrodków w Val di Sole i wokół Madonna di Campiglio wtedy trzeba kupić Superskirama. Cennik: TUTAJ.
-
Karnety można kupić online z wyprzedzeniem i wtedy wychodzi taniej. Niemniej jednak w przypadku Superskirama trzeba się zdeklarować, z którego miejsca będzie się je odbierać i zaczynać jazdy już w momencie kupna.
-
W Marilleva i Folgarida tłok na trasach nawet w sezonie niskim. Jak jednak oddalimy się od tych zagłębi w kierunku Madonna di Campiglio jest już tylko lepiej. Pinzolo – trasy puste. Ponte di Legno-Tonale – tu rozszerzony karnet i osobne położenie automatycznie powodują zmniejszenie ilości ludzi.
-
Gwarancja śniegu od początku grudnia (trasy w większości otwarte, przygotowane, dośnieżone)
-
W Marilleva 1400 znajdują się duże, betonowe hotele tuż przy stokach narciarskich. W Madonna di Campiglio są najwyższe ceny kwater. W Pejo można skorzystać z basenów termalnych. Passo del Tonale – hotele to w dużej części betonowe wieżowce. Ponte di Legno i Temú – tu zdecydowanie znajdzie się atmosferę alpejskiej wioski.
-
Chcąc pojeździć w różnych zagłębiach osobiście polecam znaleźć miejscówkę gdzieś po środku. Idealnie do tego nadaje się Mezzana lub Pellizzano.
-
Najepiej wybrać zakwaterowanie z aneksem kuchennym. Mimo iż we włoskich Alpach można smacznie zjeść, to opcja samodzielnego gotowania znacznie mniej uszczupla budżet.
Szczegóły w opisie: TUTAJ
MADONNA di CAMPIGLIO
Madonna di Campiglio uważana jest za włoską stolicę sportów zimowych. To położony w Dolomitach, legendarny kurort, do którego przyjeżdżała śmietanka towarzyska wielkiego świata. Lubiła tu też spędzać czas cesarzowa Sissi. To właśnie tu dziś rozgrywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim i tu w 1985 roku zadebiutował Alberto Tomba.
Madonna di Campiglio leży w Dolinie Rendena, należy jednak do ogromnego skiregionu powstałego z połączenia Marillevy, Folgaridy i Pinzolo. To łącznie ponad 150km tras, po których jeździ się na wysokościach 1400-2500m n.p.m.
TIPY na MADONNA di CAMPIGLIO
-
Skiarea Campiglio to połączone ośrodki Madonna di Campiglio, Pinzolo, Marilleva, Folgarida. Obowiązuje tu jeden karnet obejmujący też trasy w Pejo (ośrodek niepołączony nartostradami, przejazd skibusem lub autem). Cennik: TUTAJ
-
Gwarancja śniegu od początku grudnia (trasy w większości otwarte, przygotowane, dośnieżone)
-
W Madonna di Campiglio ceny kwater są wysokie. Połączenie całego zagłębia trasami narciarskimi i wyciągami sprawia, że swobodnie możemy mieszkać w innym miasteczku.
Szczegóły w opisie: TUTAJ
SKI CENTER LATEMAR
Ski Cener Latemar to duże zagłębie łączące ośrodki narciarskie: Obereggen – Latermar – Pampeago – Predazzo, łącznie ok. 50km tras. Jeździ się tu na wysokości od 1500 m n.p.m. do 2500 m n.p.m. To środkowe Dolomity – Val di Fiemme, Trydent. Zjazdy są długie, trasy umiarkowanie trudne, widoki piękne. Masyw Latemar nazywany jest przecież przedsionkiem Dolomitów.
TIPY na narty w SKI CENTER LATEMAR
- Trasy między Pampeago a Oberregen – czerwone, poprzecinane niebieskimi nartostradami. W sam raz dla rodzin z dziećmi.
- Trasy między Pampeago a Predazzo – w zasadzie same czerwone i kilka czarnych, w tym słynna Zangen Pala di Santa o nachyleniu 58% i długości około 3 km.
- Trasy w większości z opcją sztucznego dośnieżania
- Całość Skisenter Latemar jest ze sobą połączona wyciągami i trasami. Zakwaterowania można więc szukać w różnych miejscowościach.
Szczegóły w opisie: TUTAJ
ALPE CIMBRA
Skitour dei Forti to licząca około 80km tras karuzela narciarska. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Są tu trasy i łatwe i naprawdę trudne. Jak wszędzie zdecydowana większość to oczywiście średnie. Największym ośrodkiem jest Skiarea Folgaria, skąd odchodzi największa ilość połączonych ze sobą tras. Skiarea Lavarone jest trochę mniejsze i położone osobno.
TIPY na narty w ALPE CIMBRA
- Nawet w lutym, czyi w szczycie sezony stoki puste.
- Długie trasy.
- Skiarea Folgaria to ośrodki od Serrada do Fiorentini połączone ze sobą trasami i wyciągami. Osobno położona jest Skiarea Lavarone.
- Bardzo dobre przygotowanie tras. Na większości opcja sztucznego dośnieżania.
- Trydenckie szczyty widać jak na dłoni, a przy dobrej widoczności można zobaczyć też Tyrol Południowy.
ST. MORITZ, Szwajcaria
St.Moritz jest uważany za najstarszy i jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich na świecie, za miejsce narodzin zimowego wypoczynku.
To położone na wysokości 1800m n.p.m., nad jeziorem St. Moritz miasto szczyci się, że posiada ponad 300 słonecznych dni w roku. Dlatego właśnie słoneczko jest prawnie chronionym od 1930 roku symbolem miasta.
Ośrodki narciarskie w szwajcarskim St. Moritz to Corviglia, Corvatsch, Diavolezza.
Corviglia – zagłębie to znajduje się bezpośrednio nad miastem St. Moritz (kolejki z Sankt Moritz Dorf, Sankt Moritz Bad i z Celeriny). Z St. Moritz Dorf wyjeżdża kolej szynowa, a z pozostałych kolejki linowe. Mamy tu 24 wyciągi i ponad 155km tras zjazdowych. Jeździ się na wysokości od około 2000 do 3057m n.p.m.
Corvatsch – zagłębie to jest usytuowane po przeciwległej stronie doliny, w pewnej odległości od miasta. Mamy tu 14 wyciągów i ponad 120km tras zjazdowych. Jeździ się na wysokości od około 2000 do 3303m n.p.m.
TIPY na narty w SZWAJCARII
-
Kwatera/nocleg – szukać opcji z aneksem kuchennym i możliwością samodzielnego przygotowania posiłków.
-
Warto poszukać ofert sleep + ski. Wtedy można sporo oszczędzić na karnecie.
-
Stołować się we własnym zakresie. Można zabrać ze sobą z Polski zapas jedzenia i zakupy ograniczyć do niezbędnego minimum (wyjdzie na pewno najtaniej). Niemniej jednak ceny artykułów spożywczych w sklepach COOP są do wytrzymania.
-
Po wjeździe do Szwajcarii należy wyłączyć pobieranie danych w telefonie komórkowym (wysokie stawki, ogromne koszty) i korzystać z Wi-Fi
-
Zabierać ze sobą na stok suchy prowiant (wysokie ceny w górskich restauracjach)
-
Aktualnie otwarte trasy/wyciągi w Corviglia można sprawdzić TUTAJ
-
Aktualnie otwarte trasy/wyciągi w Corvatsch można sprawdzić TUTAJ
-
Rozkład autobusówPostabus można sprawdzić TUTAJ
-
Karnety narciarskie najlepiej kupować z wyprzedzeniem i online (cena wzrasta wraz ze skracaniem się czasu do rozpoczęcia jazd, online również tańsze)
-
Karnety: cennik 2022/2023
-
Przy wielu stacjach kolejki jest dostęp do bezpłatnych hotspotów Wi-Fi.
-
Istnieje możliwość bezproblemowego i bezpłatnego pozostawienia plecaków (np. z butami) przy wielu stacjach kolejki.
-
Dworzec kolejowy w St. Moritz położony jest na dnie doliny, miasto zaś rozpościera się na wzgórze. Jest to całkiem spora różnica wysokości! Najlepiej więc skorzystać z długich schodów ruchomych. Mają one początek na podziemnym parkingu Parkhouse Serletta zlokalizowanym blisko dworca i jeziora.
-
Spróbować szwajcarskiego fondue i objeść się czekoladami Lindta 😊
Szczegóły w opisie: TUTAJ
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie