Obszar Ochrony Ścisłej „Sieraków”

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

W 1937 roku, z inicjatywy prof. Romana Kobendzy, utworzono rezerwat „Sieraków”. Było to jedno z pierwszych miejsc objętych ochroną rezerwatową na terenie Puszczy Kampinoskiej. Można je zatem potraktować jako zalążek Kampinoskiego Parku Narodowego. Kiedy Park został utworzony (W 1959 roku, przy wielkich staraniach prof. Kobenzy, który niestety sam nie dożył tej chwili), rezerwat przekształcono w obszar ochrony ścisłej.

Obejmuje swym zasięgiem bagna Kotliny Cichowąż (torfowisko niskie), Długie Bagno (torfowisko wysokie), uroczysko Młynisko i piaszczyste wydmy.

Na torfowiskach występują olsy, łęgi i turzycowiska. Na wyżej położonych terenach – grądy (lasy liściaste) i bory (lasy iglaste). W runie rosną rośliny chronione takie jak lilia złotogłów czy relikt epoki polodowcowej chamedafne północna. Ta ostatnia to kwitnąca w lutym roślina występująca dziś na obszarze tundry.

Obszar ten jest matecznikiem kampinoskich łosi. Żyją tu też bobry, bociany czarne i żurawie.

Obszar Ochrony Ścisłej „Sieraków” można obejść szlakami – czerwonym od północy i zielonym od południa. A najlepiej zatoczyć całe koło 😉.

O szlakach wokół Obszaru Ochrony Ścisłej „Sieraków” przeczytasz TUTAJ

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie