Ogrody Paryża

Będąc wiosną w Paryżu koniecznie trzeba przespacerować się po ogrodach.

Jardins de Champs-Elysees

Prawdę mówiąc to bardzo szybko uciekliśmy z ruchliwych, głośnych i tłocznych Pól Elizejskich. Uciekliśmy w ukwiecone alejki, małe kolorowe klombiki i szemrzące fontanny tych ogrodów.

 

Ogrody Tuileries

Ogrody Tuileries są największym i jednocześnie najstarszym ogrodem w stylu francuskim w Paryżu. Otaczały niegdyś, nieistniejący już dziś, gdyż spalony w czasach Komuny Paryskiej (XVIIIw.), Pałac Tuileries (Palais des Tuileries). Powstały zaś w miejscu dawnej fabryki dachówek – stąd ich nazwa (tuile – dachówka). Budowę pałacu oraz otaczających ją ogrodów zleciła w 1564 r  Katarzyna Medycejska, ale obecny kształt zyskały dopiero w XVII stuleciu za czasów panowania Ludwika XIV.

Pomiędzy alejami, trawnikami i rabatami kwiatów stoją antyczne rzeźby, tryskają zalotnie fontanny, w drzewach świergocą ptaki… Wszystko to sprawia iście królewski nastrój. Nastrój godny Króla Słońce.

Ogrody znajdują się zaraz za Place de la Concorde (Placem Zgody) i ciągną się aż pod sam Place de Carrousel i Luwr.

Wejście do ogrodów jest bezpłatne. Ogrody czynne są codziennie.

Godziny otwarcia

– 24.09 – 31.10 od 7:30 do 19:30

– 01.04 – 31.05 od 7:00 do 21:00

– 1.06 – 31.08 od 7:00 do 23:00

– 1.09 – 22.09 od 7:00 do 21:00

 

O innych atrakcjach Paryża przeczytasz tutaj: Paryż na weekend

(IV 2019)

Wszystkie wpisy o Francji znajdziesz tutaj: FRANCJA – kraj zapachu perfum i smaku wina

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊