Olsztynek atrakcje

Atrakcje Warmii i Mazur

Olsztynek to małe miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim. Leży niecałe 30 km na południe od Olsztyna. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1351, a prawa miejskie uzyskał z rąk wielkiego mistrza Winricha von Kniprode w 1359 roku. Przez kolejne stulecia, po kolejnych bitwach, wojnach i traktatach pokojowych przechodził z rąk krzyżackich do polskich i odwrotnie. Po 1525, czyli po sekularyzacji zakonu, Olsztynek stał się częścią Prus Książęcych przekształconych w 1701 w Królestwo Prus.  W 1871 miasto znalazło się w granicach zjednoczonych Niemiec. W granicach Polski Olsztynek znalazł się po 1945 roku.

1764 – w Olsztynku urodził się  Krzysztof Celestyn Mrongowiusz –  duchowny ewangelicki, filozof, językoznawca, jeden z pierwszych badaczy folkloru Kaszubów i polskości na tych terenach.

Skansen w Olsztynku

Na 100 ha, czyli naprawdę dużym terenie, zgromadzono około 70 obiektów. Jest to jeden z większych skansenów w których byłam.

Znajdują się tu zabudowania wiejskie z Warmii, Mazur, Powiśla i terenów Litwy czyli z czterech historycznych regionów dawnych Prus Wschodnich. Pochodzą one z różnych czasów – od XVIII stulecia do pierwszej połowy XX wieku.

Pierwszy skansen powstał jako „Muzeum Wsi w Królewcu” w roku 1909 i zlokalizowany był właśnie na obrzeżach Królewca. W 1937 podjęto decyzję o przeniesieniu ekspozycji do Olsztynka.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

Cennik: tutaj 

Godziny otwarcia: tutaj 

Zamek Krzyżacki w Olsztynku

Gotycki, zbudowany w XIV wieku zamek był siedzibą burgrabiego, którego zadaniem było ściąganie podatków oraz kontrola biegnącego z południa na północ szlaku handlowego.

W XIX stuleciu w odbudowanych w stylu neogotyckim budynkach umieszczono szkołę. Zespół szkół istnieje zresztą na zamku do dziś.

Aktualnie (2020) na bramie wejściowej wisi tabliczka ” ze względu na covid osobom postronnym wstęp wzbroniony”. Jak to wygląda w normalnych czasach ? – nie wiem. Podejrzewam, że na teren dziedzińca można wejść, do budynku już nie. Jak to w szkole 😉.

Inne zabytki Olsztynka to:

  • Wieże Ciśnień – kolejowa i komunalna
  • kościół par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – gotycki kościół z XIV wieku
  • mury obronne
  • ratusz
  • pomnik Mrongowiusza na rynku

 

Inne atrakcje Warmii i Mazur znajdziesz  TUTAJ

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: POLSKA – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊