Omis

 

Omiš położony jest w Środkowej Dalmacji, przy ujściu do Adriatyku rzeki Cetiny, otoczony masywem górskim Mosor. Zamieszkuje go ok. 6500 ludzi. Między XII a XIV wiekiem znany był z siedliska piratów, którzy siali postrach wśród marynarzy przez wiele lat. Krążące legendy głoszą, że to właśnie w Omišu narodziło się piractwo.

 

 Omiš atrakcje

Miasteczko Omiš   

Jedną z uliczek starego miasta można dojść do wieży, pozostałości po twierdzy Mirabella, oraz położonej wyżej twierdzy Starigrad, które były wykorzystywane przez piratów. Oba miejsca stanowią świetny punkt widokowy.

Przy głównej ulicy mieszczą się zaś stragany pełne świeżych owoców i pamiątek. Omiš tętni życiem o każdej porze dnia, zwłaszcza wieczorem i w nocy, kiedy robi się chłodniej.

 

Plaża w Omiš

Plaża w mieście jest długa i żwirkowa. Fajna żeby się ochłodzić albo przekąpać dziecko, ale czarem i urokiem nie powala.

 

Rejs po Adriatyku i rzece Cetina 

W licznych agencjach turystycznych można wypożyczyć małą łódź motorową, którą samodzielnie płynie się na morze lub w górę rzeki.

Na morze zaleca się płynąć z rana, kiedy są mniejsze fale. Ponadto aby wypłynąć z portu na Adriatyk trzeba zmieścić się pod dość niskim mostem. Po południu poziom wody znacznie się podnosi a przepłynięcie jest albo bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Niestety w agencjach są tak nastawieni na zysk (aby sprzedać!), że zapominają o warunkach bezpieczeństwa. My nie dostaliśmy kapoków (nawet dla 8-letniego syna!), instruktaż trwał niecałe 10min. Wyobrażaliśmy sobie idylliczne sunięcie po turkusowych wodach…. znalezienie jakiejś cichej zatoczki…. zarzucenie kotwicy i kąpiel…. Nic z tego ☹. Była walka, pot i łzy. Faktem jest, że tego dnia dość mocno wiało i być może nie jest to tu regułą, ale nasza wyprawa na morze skończyła się nerwami i porażką. W agencji nawet nie zająknęli się na temat tego, że być może wiatr jest za silny, że być może będzie niebezpiecznie, że z dzieckiem być może nie warto, może innego dnia….

Na szczęście jest jeszcze drugi kierunek – rzeka Cetina. Spokojny rejs w górę rzeki, w głębokim i imponującym kanionie, wśród przepięknych krajobrazów zwieńczony kąpielą w wartkim nurcie (na 5-tym km od ujścia, dalej w górę można już tylko kajakami lub pontonami).

To naprawdę relaksująca przygoda. Tu jednak też trzeba uważać na pogodę – w okresie deszczów Cetina może zamienić się w szybką i niebezpieczną rzekę.

 

Rafting po rzece Cetina 

Cetina jest idealna do raftingu scenicznego, połączonego z wodną zabawą i kąpaniem się pod wodospadem Studenci.

 

Omiš noclegi

Auto Camp Lisicina  (rezerwacja na miejscu)(sierpień 2016)

Niewielki, czysty i miły kemping znajdujący się na obrzeżach miasteczka.

Ponad głową wyrastają strzeliste skały – to kanion rzeki Cetina, która przełomem wpływa tutaj do Adriatyku.

Kemping ten upodobali sobie głównie Polacy. Dlaczego? – nie wiem. Wiem natomiast, że 99% namiotów i camperów należała właśnie do Polaków. My byliśmy tu tylko dwie noce, ale z tego co się zorientowałam jest to jedna z bardziej ulubionych miejscówek naszych rodaków, którzy spędzają tu swój 2-3 tygodniowy urlop. Może tyle to przesada, ale szczerze polecam 😊.

 

Inne atrakcje Chorwacji znajdziesz tutajChorwacja – wyspa Krk, Rab i Plitwickie Jeziora oraz tutaj: Chorwacja – Dalmacja i wyspa Mljet

 

(sierpień 2015 i 2016)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊