Osiedle Akademickie „Przyjaźń”
Jesteśmy w środku Warszawy, na Bemowie. Obok metro, Górczewska i Powstańców Śląskich – miasto pędzi. A tu pstryk – stoimy wśród zieleni otoczeni drewnianymi domkami w pastelowych kolorach.
Stworzone dla budowniczych PKiN, dziś mieszkają tu studenci i pracownicy naukowi. Jest gdzie pospacerować.
(V 2024)
Trochę historii
W 1952 roku w Związku Radzieckim zadecydowano o budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tym celu zażyczono sobie wybudowania osiedla – dogodnego zaplecza dla budowniczych i sprzętu. Tak też się stało. Ówczesne władze uznały, że najlepszą lokalizacją na tego typu inwestycję będą Jelonki ze względu na bliskość trakcji kolejowej, a jednocześnie całkiem sporą odległość od centrum co miało zapobiec nadmiernej integracji Rosjan z Warszawiakami.
Ostatecznie powstało prawie 200 budynków mieszkalnych, do tego budynki socjalne, które przez 3 lata służyły robotnikom i inżynierom – budowniczym PKiN.
Po zakończeniu prac osiedle zostało oddane warszawskim uczelniom. Urządzono tu akademiki dla paru tysięcy studentów. Z biegiem lat co jakiś czas burzono pojedyncze domy pod inne inwestycje lub pod nowe, murowane akademiki.
Jak to wygląda dziś
Osiedle pozostaje w rękach skarbu państwa i cały czas mieszkają tam studenci oraz pracownicy naukowi.
W listopadzie 2023 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wszczął postępowanie o wpisie Osiedla „Przyjaźń” do rejestru zabytków.
Do dnia 09.05.2024 Osiedle Przyjaźń było dzierżawione przez Akademię Pedagogiki Specjalnej, która odpowiadała za podnajem lokali i administrowała osiedlem. Dziś umowa dzierżawy dobiegła już końca i całość została zwrócona miastu. Terenem tym zarządza Prezydent Warszawy. Urzędnicy zapewnili, że „będzie dalej służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tu zaniedbane domki czeka sukcesywny remont”. Zobaczymy.
Dziś teren jest otwarty. Można pokluczyć po uliczkach, pozaglądać za obrośnięte bluszczem płoty, pooglądać kolorowe drewniane budynki. Niektóre są zamieszkałe inne opuszczone. Warto zwrócić uwagę na Klub Karuzela – największy drewniany obiekt w Warszawie (od 2021 roku zamknięty ze względu na stan techniczny).
Na koniec mała uwaga – wpisując w Google lokalizację nawigacja kieruje na ul. Kiermaszową, a to niezupełnie jest tam. Trzeba kierować się na ulicę Osiedle Przyjaźń lub ul. Konarskiego.
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie