Warszawa na weekend
Pałac Krasińskich uznawany jest za jedną z najpiękniejszych barokowych rezydencji magnackich w Warszawie, ogród zaś stał się jednym z ulubionych miejsc spacerowych warszawiaków.
Dziś wnętrza pałacu można zwiedzać, a w środku czeka na nas najcenniejsza kolekcja książek, manuskryptów i rękopisów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Trochę historii
Projekt pałacu był dziełem Tylmana z Gameren – jednego z najsłynniejszych architektów Rzeczypospolitej drugiej połowy XVII wieku, a pałac Krasińskich uznawany jest za jego najwybitniejsze dzieło. Gmach zasłynął m.in. balami karnawałowymi, na których gościł król August II Mocny.
Założenie pałacowo-parkowe powstało w XVII stuleciu dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego (1676). Był to przykład barokowej koncepcji architektonicznej „między dziedzińcem a ogrodem”, której pierwowzorem jest Wersal. Według tej koncepcji pałac leży na osi między dziedzińcem honorowym, a znajdującym się na tyłach budynku ogrodem. Sama rezydencja miała zaś być tak olśniewająca, żeby swym wyglądem przyćmiła budowany w tym samym czasie dla króla Jana Sobieskiego pałac w Wilanowie.
Zdobienia i wystrój wnętrz miały nawiązywać do mitycznego pochodzenia rodu Krasińskich wywodzącego się od jednego ze znanych rzymskich patrycjuszy. Starożytny rodowód miał zapewnić prestiż i wspomóc polityczne aspiracje Jana Dobrogosta.
W drugiej połowie XVIII wieku, w okresie reform stanisławowskich, tuż przed rozbiorami, biskup Adam Krasiński sprzedał pałac Komisji Skarbowej Koronnej. Od tamtej pory był to Pałac Rzeczpospolitej i pełnił najważniejsze funkcje państwowe. Ogród zaś został otwarty dla mieszkańców Warszawy.
W latach 1807–1812 w gmachu mieściły się urzędy Księstwa Warszawskiego, a w okresie Królestwa Kongresowego (1815–1918) służył jako siedziba carskich urzędów, miejsce zamieszkania naczelnika zarządu cywilnego królestwa, margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, a po powstaniu styczniowym był siedzibą rosyjskiego Pałacu Sądów.
W okresie II Rzeczypospolitej (1918–1939) w Pałacu znajdował się Sąd Najwyższy.
Podczas powstania warszawskiego pałac był punktem obrony obsadzonym przez harcerski batalion „Parasol”. Po zakończeniu walk pałac został niemal doszczętnie spalony.
Po wojnie pałac odbudowano. W 1961 roku przekazano go na siedzibę najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej.
Ogród Krasińskich
W 1768 ogród został otwarty dla mieszkańców Warszawy.
W końcówce XIX wieku barokowy park przeprojektowany został przez Franciszka Szaniora, nazywanego Głównym Ogrodnikiem Warszawy, na park w stylu naturalistycznym, krajobrazowym.
Dziś Ogród Krasińskich zajmuje powierzchnię znacznie większą niż pierwotne założenie. Dołączono do niego zrujnowane podczas II wojny światowej ogrody pobliskich rezydencji. Np. na obszarze dawnego ogrodu przy Pałacu Marii Lubomirskiej Radziwiłłowej powstał ogród różany.
Mamy tu boiska do gry w bule, siłownię plenerową, nowoczesny plac zabaw.
Wejście do parku: bezpłatne
Pałac Krasińskich – zwiedzanie
Od 21.05.2024 wnętrza Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) są otwarte dla zwiedzających.
Sale w zdecydowanej większości są ciemne, jedynie podchodząc do podświetlonych lekko tlącym się światłem gablot możemy zrozumieć dlaczego. Dopiero wtedy doceniamy w pełni! W gablotach tych bowiem wystawiona jest najcenniejsza kolekcja książek, manuskryptów i rękopisów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Przechodząc przez sale jak przez wieki, możemy na własne oczy zobaczyć kroniki Gala Anonima, Wincentego Kadłubka, Jana Długosza… O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika czy statuty Kazimierza Wielkiego i Kazania świętokrzyskie. Odprawę Posłów Greckich Jana Kochanowskiego i pamiętniki Jana Chryzostoma Paska. Rękopis Balladyny Juliusza Słowackiego, Krzyżaków i Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Ody do Miłości Adama Mickiewicza… Są oryginały dzieł Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, nuty Fryderyka Chopina… i wiele, wiele innych.
Jedna z takich sal to miejsce szczególne – znajduje się w nim urna z prochami książek. Książki – trupy mają przypominać o tym, co wydarzyło się w czasie II wojny świtowej.
Jest to absolutnie niesamowita wędrówka w przeszłość. Namacalne dotkniecie historii, kultury i literatury.
Oprócz wystawy stałej są też sale przeznaczone na wystawy czasowe.
Niesamowitą perełką architektoniczną są odrestaurowane dwie główne sale pałacowe. Najpiękniejsza jest Sala Kariatyd, do której prowadzi równie wspaniała klatka schodowa. Cudowny parkiet z mozaiką, zdobienia i sztukaterie, stiuki, rzeźby, bogato zdobione sklepienie, lampy i żyrandole – wszystko to zapiera dech w piersi.
Otwarty codziennie oprócz wtorków, 11:00 – 19:00
Wstęp bezpłatny.
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Inne miejsca w Warszawie warte zobaczenia znajdziesz tutaj: Atrakcje Warszawy
Wszystkie posty z województwa mazowieckiego znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie
A to niespodzianka! Od maja tego roku wnętrza Pałacu dostępne dla publiczności. Taki zbiór książek, manuskryptów, rękopisów na pewno warto zobaczyć na własne oczy. Rękopis Balladyny z 1834, Krzyżaków. Niezłe…