Mazowieckie

Pałac w Sannikach

napisany przez Agata

Mazowsze na weekend

Murowany pałac, mniej więcej taki jaki możemy oglądać dziś, wzniósł na przełomie XVIII i XIX wieku ówczesny właściciel Sannik, Tomasz Pruszak.

Niemniej jednak w 2011 roku natrafiono na fragmenty starszej budowli – to pozostałości po drewnianym dworze, w którym mieszkali pierwsi właściciele Sannik. Ale to nie koniec niespodzianek. Prowadzone są dalsze badania archeologiczne (dlatego część parku jest wygrodzona) gdyż podejrzewa się, iż głębiej kryje się znacznie starszy budynek. Być może jest to dwór książąt mazowieckich z XIV lub XIII wieku.

Na pewno za to w 1828 roku w Sannikach przebywał 18-letni wówczas Fryderyk Chopin. Bawił się tu ponoć doskonale, o czym pisał w listach do swego przyjaciela. Grał, komponował i udzielał lekcji.

Obecnie zespół pałacowy zarządzany jest przez Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Odbywają się tu koncerty – nie tylko chopinowskie, konferencje, recitale, wystawy. Wnętrza pałacu można zwiedzać. Teoretyczne godziny zwiedzania TUTAJ (niestety podczas naszej wizyty pałac był zamknięty na głucho).

W parku stoją dwa pomniki Chopina. Jeden, odsłonięty w 1985 roku, przedstawia kompozytora starego, schorowanego. Drugi (z 2014 roku) to Chopin młody, wesoły, pełen energii i chcący zaimponować guwernantce swej uczennicy. Dla mnie zdecydowanie ten drugi jest numerem jeden!

I jeszcze małe co nieco. W bocznym skrzydle pałacu jest oranżeria a w niej mała kawiarenka. W tej kawiarence zaś przepyszne ciasta, kawa, herbata ale też i coś konkretniejszego na ząb – zupa, tarta wytrawna. 

 

Pałac w Sannikach odwiedziliśmy podczas naszej jesiennej mikrowyprawy Polskie wino, Olendrzy i Płock

Wszystkie posty o województwie mazowieckim znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Nasze dotychczasowe mikrowyprawy po Polsce znajdziesz tutaj: Mikrowyprawy

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: 

Północ Polski 

Polska Centralna ; 

Południe Polski

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x