Palmiry

Szlaki Puszczy Kampinoskiej

Cmentarz w Palmirach

Tutaj, w otoczeniu sosen i brzóz, spoczywa 2115 rozstrzelanych w lasach Puszczy ofiar zbrodni hitlerowskich.

Jesteśmy na polanie, 5km na południe od wsi Palmiry. Dojść można z Dziekanowa Leśnego szlakiem czerwonym (9km) lub zielonym (8km), ze wsi Palmiry szlakiem żółtym (5km), z Truskawia szlakiem niebieskim (4km)

KAMPINOS – mapa szlaków. Można ją zobaczyć TUTAJ

Na „palmirskiej polanie śmierci” Niemcy w latach 1939 – 1941 dokonali 21 masowych egzekucji. Największa miała miejsce 20 i 21 czerwca 1940 roku, kiedy to w ramach tzw. akcji AB zamordowano co najmniej 360 osób z polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.

Od samego początku wojny słowo Palmiry wywoływało trwogę. Stały się one dla warszawiaków symbolem śmierci. Tam znikali ludzie wywożeni z przepełniających się szybko aresztów i więzień – Pawiaka, piwnic przy Alei Szucha, więzienia mokotowskiego i innych. Ludzie opowiadali sobie o jeżdżących nocą w las ciężarówkach. I choć Niemcy za wszelką cenę chcieli ukryć miejsce masowych egzekucji, miejscowa ludność (w większości leśnicy) chodzili tam, podglądali, a potem oznaczali tylko sobie znanym sposobem miejsca zbiorowych grobów. Łącznie 24 miejsca. Po wojnie w tych oznaczonych miejscach przeprowadzono ekshumacje. Wszystkie szczątki ofiar złożono na polanie palmirskiej. Na większości krzyży czy Gwiazdach Dawida widnieje symbol NN. Te nieliczne podpisane z imienia i nazwiska to np. grób księdza Zygmunta Sajny, marszałka sejmu Macieja Rataja czy olimpijczyka Janusza Kusocińskiego.

Przy cmentarzu znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa

Godziny otwarcia: czwartek – niedziela

10.00–16.00 w sezonie zimowym (1.11 – 31.03)

10.00–18.00 w sezonie letnim (1.04 – 31.10)

Wstęp bezpłatny


Sytuacja aktualna spowodowana pandemią koronawirusa SARS-CoV-2

 Ponowne otwarcie 15.05.2021

Aktualne informacje znajdziecie TUTAJ  


Można tu podjechać samochodem. Jest parking.

 

Wszystkie posty o Puszczy Kampinoskiej znajdziesz tutaj: Kampinos – puszcza na wyciągnięcie ręki

Inne miejsca pod Warszawą warte zobaczenia znajdziesz we wpisie: Atrakcje wokół Warszawy

Wszystkie posty o Mazowszu znajdziesz tutaj: MAZOWSZE – atrakcje regionu

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce: Polska – ciekawe miejsca

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie