Panama City atrakcje

Ciudad de Panama – stolica czteromilionowego państwa Panama. To miasto kontrastów, które choć charakterystyczne dla wszystkich wielkich ośrodków miejskich, tutaj aż biją po oczach. Z jednej strony jedna z najnowocześniejszych stolic i centrum finansowe tej części świata. Z drugiej biedne dzielnice i slumsy. Jedne obok drugich, niejednokrotnie przeplatające się nawzajem.

 

Kanał Panamski

Kanał Panamski to niezaprzeczalna wizytówka Panamy. To w końcu jedna z najważniejszych dróg morskich świata o ogromnym znaczeniu gospodarczym. Dzięki niemu nie trzeba opływać Ameryki Południowej, co skraca żeglugę o prawie 15 000 km! Dzięki niemu jakże znacząco skrócił się czas przepływu towarów z portów Atlantyk – Pacyfik.

Budowa kanału rozpoczęła się w 1881 roku. Prace nadzorował Francuz Ferdynand de Lesseps – budowniczy Kanału Sueskiego. Francuzi jednak nie ukończyli budowy przeprawy. Tropikalny klimat powodował ogromne natężenie chorób. Malaria i żółta febra dziesiątkowała pracujących przy przekopie robotników. Do tego przyszły kłopoty finansowe i w rezultacie francuska spółka ogłosiła bankructwo.

W 1903 roku, z inspiracji Stanów Zjednoczonych, Panama oddzieliła się jako niepodległe państwo od Kolumbii. Wtedy też kapitał amerykański zaczął zasilać budowę kanału. Wznowiono prace, które ukończono w 1914 roku.

Kanał Panamski ma długość 80km. Część z nich to sztuczny przekop – od strony Pacyfiku tzw. Culebra. Część  to leżące od strony Atlantyku naturalne jezioro Gatún. O ile Pacyfik i Atlantyk leżą na tej samej wysokości to Jezioro Gatún leży aż o prawie 26 metrów wyżej. Dlatego potrzebny jest system śluz, których na kanale jest łącznie 12.

Śluzy mają oczywiście swoje ograniczone rozmiary i dlatego statki mogące wejść do kanału, tzw. panamaksy, muszą być to jednostki o maksymalnych wymiarach:

  • 294,1 m długości
  • 32,3 m szerokości
  • 12,0 m zanurzenia

Po 1914 w stoczniach całego świata właśnie takie statki zaczęto budować na szeroką skalę.

Czas potrzebny na przepłynięcie kanałem panamskim to 8 – 10 godzin. Koszt to około 20 000 USD.

 

Jak zobaczyć Kanał Panamski?

Śluza z platformą obserwacyjną to tzw. Śluza Miraflores (Miraflores Locks). Można dojechać tam taksówką (z Hotelu Doral, czyli okolic Casco Viejo 10 USD) lub autobusem na dworzec Albrook i następnie na Miraflores.

Ceny biletów:

Muzeum + taras widokowy na 4 piętrze: 20 USD/osoba dorosła ; 12USD/ dziecko.

Można też pobrać darmowe wejściówki i oglądać „spektakl” z kafejki usytuowanej na pierwszym piętrze.

Ja osobiście uważam, że warto ponieść ten wydatek i wstąpić najpierw do muzeum, w którym dowiemy się ciekawych szczegółów technicznych o kanale oraz poznamy jego historię. Oglądanie przepływu z czwartego piętra też jest o wiele fajniejsze niż z pierwszego.

 

Nowoczesne City

Ilość drapaczy chmur w Panama City onieśmiela. Już jadąc z lotniska czujemy się jak w jakimś mieście z przyszłości. Może na kimś kto był w Nowym Jorku albo Szanghaju nie zrobią one tak piorunującego wrażenia, ale na nas zrobiły ogromne.

 

Casco Viejo

Starówka zachwyca swą architekturą. Jest tu mnóstwo restauracji, sklepów z pamiątkami, kawiarni. Warto tu pospacerować, poszwendać się po zakamarkach ulic i skwerów.

 

Parque Metropolitano

Park Metropolitano to dżungla w mieście. Na porośniętym lasem tropikalnym wzgórzu poprowadzono kilka ścieżek. Resztę terenu pozostawiono przyrodzie. Żyją tu leniwce, ostronosy, liczne ptaki, motyle, gady i płazy. Wdrapawszy się na punkt widokowy można podziwiać „okno” w którym przez bujną roślinność przebijają się panamskie drapacze chmur.

Ceny biletów: 4 USD/normalny, 2 USD/ulgowy

Na terenie znajduje się też motylarium.

Ceny biletów: 5 USD/normalny, turysta zagraniczny; 2,5 USD/ normalny, turysta krajowy, 1 USD/ ulgowy

 

Mercado de Mariscos

Mercado de Mariscos, czyli Targ Rybny to obowiązkowy punkt na mapie Panama City! To miejsce o tyleż proste co genialne! Jest to w zasadzie bardziej centrala rybna. Są hale, są magazyny, chłodnie. Tutaj lądują połowy ze wszystkich kutrów rybackich. Świeża ryba i owoce morza są więc zawsze – dzień i noc. Na terenie całkiem niemały obszar zajmują małe knajpki z prostymi stolikami i krótkim menu. Naganiacze już od progu zapraszają do swojej „strefy”. Wejście jest męczące i trzeba być mocno asertywnym żeby dać odpust zachwalającym swoje produkty, natarczywym obsługującym. Ale już jak się przejdzie przez pierwsze zasieki, wybierze swoją strefę stolikową i zasiądzie – to czeka nas niesamowita uczta 😊.

Ceviche, czyli kawałeczki surowej ryby lub owoców morza w specjalnej zalewie z limonki smakuje wybornie! A ryby…. moją ulubioną jest corvina, czyli okoń morski, chociaż mężowi i synowi bardziej przypadł do gustu pargo rojo (karmazyn). Podawane z patacones, czyli plackami z wytrawnych bananów… – niebo w gębie!

Przykładowe ceny:

– ceviche de corvina: 2 USD/małe

– ceviche de combinacion (ryba oraz owoce morza): 3 USD małe , 5 USD/duże

– ryby: 10-12 USD/mała ; 13-15 USD/średnia ; 16-18 USD/duża 

 

Wyspy Perłowe

Wyspy Perłowe to prawie 100 wysp i drugie tyle bezimiennych wysepek położonych w Zatoce Panamskiej  ok. 50 km od wybrzeża Panamy. Największa z nich to Isla del Rey. Najbardziej zorganizowana turystycznie to Contadora. Tuż obok leży Saboga – podobno piękna, ale tam niestety nie dotarliśmy… Najbliżej Panama City położona jest wyspa Taboga, na którą właśnie popłynęliśmy naszego ostatniego dnia pobytu w Panamie.

 

Taboga

Taboga jest niewielka, górzysta prawie cała porośnięta dżunglą. Długie, niewielkie, przycupnięte na jednym brzeżku miasteczko robi przyjemne wrażenie. To tam dobija prom i inne jednostki. Plaża jest dość niewielka i mogę sobie wyobrazić, że w weekend zapchana jest cała wypoczywającymi na łonie natury Panamczykami. My byliśmy w poniedziałek i nie było tłoku. Jeśli chodzi o infrastrukturę knajpkową to mogłoby być lepiej. Nastawialiśmy się na pyszną rybkę, a skończyło się jedynie na piña coladzie 😉. Co do plażowania i kąpieli… No cóż – syn był zachwycony, że mógł kilka godzin siedzieć w wodzie 😉 a ja mam na pamiątkę piękne różowe muszle, których morze wyrzucało tam dziesiątki, setki, tysiące… Były też pelikany i iguany. Nigdy też nie kąpałam się z widokiem na tyle potężnych jednostek pływających 😉. Ani nie widziałam tylu wielkich statków na raz. W drodze na Taboga minęliśmy ich kilkanaście, czekających na wejście do kanału.

Na plaży można wypożyczyć parasol za 5 USD oraz leżak za 3 USD (bez limitu czasowego)

Tabogi i jej plaży rajską bym nie nazwała. Miejsce to też nie jest miejscem do snorkelingu. Niemniej jednak dzień spędziliśmy bardzo miło (aż w końcu zdmuchnęła nas tropikalna ulewa 😊). Myślę, że dalej położone Wyspy Perłowe mogą oferować znacznie więcej.

 

Promy odpływają z Isla Flamenco.

Prom na Isla Taboga:

– najwcześniejszy wypływa o 08:00. Powrót jest to 14:30 lub 16:00 (należy odgórnie ustalić godzinę powrotu)

– czas płynięcia: 30min

– cena biletów (w obie strony): 20 USD/normalny, 14 USD/ulgowy

Prom  na Isla Saboga:

– najwcześniejszy wypływa o 07:30

– czas płynięcia: 1,5h

– cena biletów: 90 USD/normalny

 

Więcej o innych częściach Panamy odwiedzonych podczas naszej podróży znajdziecie tutaj: PANAMA 

 


KOSZTY (sierpień 2019)

  • Kanał Panamski (muzeum + taras widokowy): 20 USD/normalny, 12 USD/ulgowy
  • Parque Metropolitano: 4 USD/normalny, 2 USD, ulgowy
  • Rejs na Taboga: 20 USD/normalny, 14 USD/ulgowy
  • Mercado de Marisco:
  • – ceviche de corvina: 2 USD/małe
  • – ceviche de combination (ryba I owoce morza): 3 USD małe , 5 USD/duże
  • – ryby: 10-12 USD/mała ; 13-15 USD/średnia ; 16-18 USD/duża

 

(sierpień 2019)

 

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie 😊