Położony w amerykańskim stanie Utah, w południowo-zachodniej części Wyżyny Kolorado, zniewala swym pięknem. Kręte kaniony, rzeki, wodospady, urwiska, strzeliste skały przypominające zamki, iglice i wieże… Wszystko to powstało za sprawą trwającej miliony lat erozji.
Niesamowita przygoda przejścia kanionem szczelinowym (The Narrows), noclegi pod namiotem i nocne rozgwieżdżone do granic możliwości niebo. Temperatury w okolicach 40°C dawały nam mocno w kość, ale i tak było cudnie!
W Zion byliśmy podczas naszego roadtripu po zachodnich stanach USA, którego całość można prześledzić TUTAJ.
(VIII 2024)
Największą atrakcją Parku jest Zion Canyon. Jego nazwa pochodzi od mormońskich osadników, którzy w XIX stuleciu nazwali go Zion, czyli Syjon. Park Narodowy został na tych terenach ustanowiony w 1919 roku. Skały Zionu to głównie czerwonawe piaskowce (tzw. piaskowce Navajo) nanoszone tu warstwa za warstwą w okresie jurajskim.
The Narrows
(Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)
To właśnie w Parku Zion jest jeden z najlepszych szlaków poprowadzonych przez tzw. kaniony szczelinowe. Jest on zresztą jednym z najpiękniejszych szlaków w parkach narodowych w USA w ogóle. Wyprawa korytem rzeki Virgin River to było coś niesamowitego i niezapomnianego!
W ciągu tysięcy lat rzeka Virgin wyrzeźbiła w skale ten sięgający miejscami ponad 600 metrów kanion. W najwęższych miejscach ma on zaledwie 6 metrów szerokości, dlatego nazwa „the Narrows” czyli wąski jest tu jak najbardziej na miejscu.
Szlak turystyczny ma 16 mil (26km) długości. Zaczyna się w Temple of Sinawava i kończy w Chamberlain’s Ranch. Oczywiście przejście całości w ciągu jednego dnia jest niemożliwe nawet dla najbardziej wytrawnych piechurów. Istnieje możliwość noclegu (koniecznie pozwolenie, tzw. permit), ale i tak mało kto decyduje się na aż tak ekstremalną przygodę. Większość ludzi idzie w głąb na pewną odległość, a później zawraca po śladach. Tak też zrobiliśmy i my.
Tu trzeba mierzyć siły na zamiary, wiedzieć kiedy powiedzieć sobie dość. Cały czas trzeba pamiętać, że do przejścia będzie dokładnie tyle samo drogi, a marsz w wodzie i po kamieniach wcale do łatwych nie należy.
Szlak
Z przystanku/parkingu Temple of Sinawava w głąb kanionu prowadzi utwardzony szlak turystyczny Riverside Walk. Liczy on 1,6km w jedną stronę i jest doskonały dla rodzin z małymi dziećmi i na rozgrzewkę.
Dalej wchodzimy do wody – zaczyna się The Narrows. Od tej pory szlak prowadzi korytem rzeki Virgin. Raz idzie się w wodzie po kostki, raz po kolana. Czasami można przejść po kamieniach suchą stopą. Ale są i takie odcinki, gdzie zmoczymy się po pas, a nawet po szyję.
Większość ludzi dochodzi do odbicia Oderville Canyon (ok. 2,5km od wejścia do rzeki) i stamtąd zawraca. My poszliśmy dalej ale najpierw jeszcze na godzinkę skręciliśmy w rzeczoną odnogę. Tu szlak kończy się przy wodospadzie. Do niego jednak nie byliśmy w stanie dojść ze względu na zbyt niski poziom wody i zbyt duże uskoki skalne. Zawróciliśmy kilkanaście metrów przed kurtyną wodną.
Po powrocie na szlak w Virgin River kontynuowaliśmy wędrówkę jeszcze przez jakieś 2h. W sumie na szlaku byliśmy 8,5h (5h do przodu, w tym 1h w Oderville Canyon, i 3,5h powrót). W tym pierwsze i ostatnie 20 minut to odcinek spacerowy Riverside Walk. Czy daleko zaszliśmy? Niekoniecznie – według GPS na odległość około 5km od początku szlaku w rzece Virgin. Trzeba bowiem uczciwie powiedzieć – rzeką nie idzie się łatwo. Trzeba wolno i rozważnie stawiać każdy krok. Aby ułatwić sobie wędrówkę można wypożyczyć specjalne buty i kijki (info na końcu wpisu). My takowych nie mieliśmy i też daliśmy radę 😉.
Pamiętajcie – im dalej w głąb wąwozu się pójdzie tym:
- Ludzi mniej
- Piękniej i bardziej ekscytująco
- Trudniej, głębiej i węziej
Uwaga!
Kaniony szczelinowe (Slot Canyons) to miejsca stosunkowo niebezpieczne, zagrożone powodziami błyskawicznymi (flash floods), dlatego przed wyruszeniem na szlak każdorazowo trzeba sprawdzić aktualne warunki (dopytać w Visitors Center lub bespośrednio u rangera)
Na Zion mieliśmy zaplanowany cały jeden dzień, podczas którego ruszyliśmy na The Narrows. Niemniej jednak dnia poprzedniego udało nam się przyjechać na wczesne popołudnie – w końcu do przejechania spod Salt Lake City mieliśmy tylko 280mil (450km) 😉, co jak na warunki amerykańskie mieści się w kategoriach „blisko”. Grzech było więc nie przejść się na mały spacer 😊.
Watchman Trail
(Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)
To bardzo przyjemny szlak poprowadzony spod Visitors Center na punkt widokowy położony 112 metrów wyżej. Całość wycieczki to 2,5km w górę, pętla po płaskowyżu i powrót po śladach. Łącznie trochę ponad 5km wspaniałych widoków.
My byliśmy tam w sierpniu, upały więc dawały się nam porządnie we znaki. Ponad 40°C i wędrówka wśród rozgrzanych skał zdecydowanie dała nam w kość. Ale było pięknie! 😊
Inne szlaki w Zion National Park
– Angel’s Landing: najsłynniejszy szlak poprowadzony na jeden z najbardziej spektakularnych punktów widokowych. Pierwsza część szlaku to serpentyny prowadzące do Scout’s Lookout. Druga to wysokogórska wspinaczka po łańcuchach (na ten drugi odcinek wymagane jest pozwolenie: permit, udzielane w drodze losowania)
– Canyon Overlook: panorama na Zion Canyon, wykuty w skale Mt Carmel Tunnel, wijące się serpentyny drogi nr 9
– Many Pools Trail
– i inne
Trasa nr. 9
Trudno tu mówić o szlaku, gdyż jest to poprowadzona ze wschodu na zachód droga. Ale cóż to jest za droga! Serpentyny, zapierające dech w piersiach widoki, potężny, wybudowany pod koniec lat 20. XX wieku tunel. Bajka!
Gdzie spaliśmy
Watchman Campground
Kemping znajduje się od strony tzw. południowego wejścia (South Entrance). W pobliżu znajduje się Visitors Center oraz pętla shuttle busów. Springdale oddalone jest o ok. 2,5km.
Parcele są duże, do każdej przynależy miejsce parkingowe, stolik piknikowy i miejsce na ognisko. Dostępne są toalety z bieżącą wodą (brak prysznicy) oraz woda pitna w kranach. Parcele są wysypane żwirkiem, w który nie da się wbić śledzi namiotowych, niemniej jednak można je z powodzeniem zastąpić kamieniami. Parcele bez dostępu do prądu.
Podczas naszego sierpniowego pobytu zarówno dni jak i noce były nieznośnie upalne. Jedyna opcja spania to zdjęcie z namiotu tropiku.
Czy polecamy to miejsce? ZDECYDOWANIE TAK!
Cena: 35$/miejsce za noc (namiot, max. 2 samochody). Rezerwacja poprzez RECREATION.GOV
INFORMACJE PRAKTYCZNE
– America the Beautiful (Annual Pass) – karta ważna przez rok od daty zakupu, pozwalająca na wstęp do wszystkich parków narodowych na terenie USA. Karta przypisywana jest do jednego właściciela, ale obejmuje dodatkowe 3 osoby znajdujące się w samochodzie. Koszt karty to 80$. Kartę można kupić w Visitors Center lub przy bramkach wjazdowych do parku.
– Są dwa wjazdy do Parku: South Entrance (od strony miasteczka Springdale, czyli np. od Las Vegas lub Valley of Fire) oraz East Entrance (np. od Bryce Canyon, Antelope Canyon, czy Monument Valley)
– Park jest czynny cały rok, 24/7. Niemniej jednak zimą niektóre szlaki mogą być zamknięte. To samo dotyczy dróg.
– Na terenie Parku dozwolona jest wspinaczka i biwakowanie na dziko (konieczne zezwolenie, tzw. Overnight backpacking permits, szczegóły TUTAJ )
– Angel’s Landing: na wejście na końcowy odcinek (powyżej Scout’s Lookout) wymagane jest pozwolenie (permit otrzymuje się w drodze losowania. Więcej informacji TUTAJ )
– Scenic Drive (główna droga w kanionie, nie mylić z drogą nr. 9 – główną trasą Parku) od marca do października jest zamknięta dla samochodów prywatnych. Jeżdżą bezpłatne autobusy (shuttle bus). W sezonie letnim pierwszy rusza o 06:00, ostatni spod Temple of Sinawava o 20:15 (szczegóły TUTAJ )
– The Narrows: Zion Outfitter – tu za 25$ można wypożyczyć na jeden dzień specjalne buty do chodzenia w wodzie, neoprenowe skarpety i kijek.
– The Narrows: w kanionach szczelinowych istnieje zagrożenie powodziami błyskawicznymi. Konieczność sprawdzenia aktualnych warunków (Visitors Center, rangerzy)
– The Narrows: szlak prowadzi cały czas w korycie rzeki, w zdecydowanej większości idzie się bardziej lub mniej zamoczonym w rwącej wodzie. Dodatkowo w wąwozie panuje cień. Czy jest zimno? W sierpniu (ponad 40°C) upału nie odczuwaliśmy, ale zimno nadmiernie też nam nie było.
– The Narrows: nocowanie w wąwozie jest możliwe, ale wymaga się posiadani specjalnego zezwolenia (permit). Szczegóły TUTAJ
– Idąc na wycieczki trzeba pamiętać o dużym zapasie wody!
– Zakaz używania dronów
Wszystkie wpisy o Stanach Zjednoczonych Ameryki znajdziecie tutaj: USA – american dream
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i Instagramie